Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zřícenina hradu Litice je pro návštěvníky na vozíku zcela nepřístupná památka. Hlavními bariérami jsou strmá přístupová cesta na hrad se značně hrubým povrchem, nerovný povrch komunikací uvnitř hradu a početné schody v zpřístupněném jižním paláci. Hrad Litice, podobně jako jiné středověké hrady, byl stavěn s důrazem na bezpečnost, zcela záměrně jako bariérový.

Hrad Litice byl vystavěn v nadmořské výšce 470 metrů na kopci Hradní vrch Litice. Hlavní přístupová cesta k němu vede z vesnice Litice nad Orlicí, v údolí řeky Orlice, a několika serpentinami překonává převýšení 95 metrů. Její povrch je značně hrubý, vyplavený přívalovými dešti, stejně tak jako povrch komunikací uvnitř hradu. Povrch nádvoří je zatravněn a pravidelně udržovaný. Původně rovné horní hradní nádvoří zadlážděné valounovou dlažbou zakrývají destrukce zaniklých staveb severního křídla a bočních hospodářských budov na východní a západní straně. Proto je jeho povrch nerovný. Během kulturních akcí na hradě slouží umělý svah jako přirozená tribuna pro diváky. Na nádvoří jsou rozmístěny lavičky se stoly, u nichž si lze odpočinout, případně posvačit.

Podejna vstupenek a publikací je v přízemí hranolové věže jižního křídla hradu. Vstupuje se do ní přes zvýšený práh.

Prohlídka hradu - Dolní hrad

Před severovýchodním průčelím hradu je dodnes val a příkop. Návštěvníci vstupují do hradu po dřevěném mostě boční brankou pro pěší. Její šířka je 88 cm. Hlavní hradní brána není běžně otevřena. Za bránou stoupají návštěvníci do kopce. Po levé straně si mohou všimnout zbytku vřetenového schodiště do nedochovaného patra brány. Vstupují do dolního hradu, na dolní nádvoří. Po levé straně se otevírá prostor za hradbami, s cisternou na vodu a hranolovou baštou. Po dokončení rekonstrukce východního pásu opevnění bude možné přistoupit až k východní podkovovité baště.

Konírna

V sousedství druhé hradní brány, kde archeologický výzkum objevil příkop a dvojici nosných pilířů mostu, je torzo hospodářského stavení, tzv. konírna. Do prostoru konírny, vyčištěného během archeologického výzkumu, lze vstoupit 2 + 1 schodem dolů. V interiéru je dochován zbytek schodiště vedoucího do vyššího patra.

Horní hrad

Torzem druhé brány vstupují návštěvníci na kamenitou cestu zvedající se k hornímu hradu. Třetí brána byla původně přistavěna k jihozápadnímu nároží jižního paláce. Za ní se cesta otáčí kolem jižního paláce a pokračuje průjezdem paláce až na horní nádvoří. Jádro hradu tvoří typická dvoupalácová dispozice, vzniklá v období tzv. poděbradské přestavby.

Jižní palác - přízemí

Dvojice místností v přízemí paláce není běžně přístupná. Konají se v nich kulturní akce. Vstup umožňuje šikmá mobilní rampa, stabilně uchycená na zvýšený práh.

První patro

V průjezdu jižního paláce je umístěno schodiště. Návštěvníci vstupují do patra po 7 + 14 + 15 schodech. První patro se člení na tři místnosti, z nichž jsou zpřístupněny pouze první dvě. Podlahy v patře nejsou původní. Jsou položené níže. Díky tomu jsou prahy kamenných portálů o mnoho vyšší, než v době, kdy byl hrad obýván. Výškový rozdíl vstupů do místností zmírňují dřevěné schůdky, umístěné před a za kamenné portály.

Druhé patro

Do druhého patra se vystupuje z první místnosti po 6 + 14 schodech. Rozděleno je na tři místnosti, střední oficiální sál a boční soukromé místnosti majitelů. I zde jsou podlahy umístěny níž, než byly původní. Výškový rozdíl vstupů do místností je zmírněn pomocí dřevěných schůdků.

Věž

Do věže, původně bez vnitřního schodiště, propojené s jižním palácem systémem lávek lze vstoupit po železobetonovém pavlánu z druhého patra. Při vstupu na pavlán je potřebné překonat vysoký schod, při vstupu do věže práh. Po 6 + 14 schodech nahoru vystupují návštěvníci do bývalé kaple. Z ní po 13 + 10 + 14 schodech na vrchol věže. Poté se vracejí stejnou cestou do paláce a do průjezdu paláce, kde prohlídka končí.

Na hradě jsou k dispozici pouze suché toalety, dámské a pánské. Dostat se k nim dá brankou za třetí bránou, po 9 schodech dolů. V souvislosti s výstavbou kanalizace v obci budou na hradě vybudovány nové standardní splachovací toalety.

Parkování je možné v obci Litice nad Orlicí, odkud vede značená cesta na hrad. Přístupová cesta je příliš hrubá na to, aby se dalo vyjet autem a zaparkovat před vstupem na most k první hradní bráně. Vyžaduje to předchozí domluvu se správou hradu.

Hrad Litice nad Orlicí

564 01 Žamberk

Tel.: 465 320 627

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.hrad-litice.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727