Součástí oficiální turistické prezentace České republiky na stránkách www.czechtourism.com je uvedeno 10 důvodů pro hendikepované k návštěvě České republiky. Informace jsou primárně určeny pro cizince, ale jako zdroj informací může sloužit i nám domácím.
Zde je nastínění deseti důvodů (více zde):
1. Ubytování a doprava bez bariér
Na celém území státu se neustále zvyšuje počet bezbariérových přístupů na nástupiště železničních stanic, České dráhy každoročně uvádějí do provozu nové speciální vozy pro vozíčkáře, v mnoha městech, včetně Prahy, Brna, Olomouce, Plzně, Českých Budějovic, Ostravy aj., roste rok od roku počet bezbariérových autobusových, tramvajových a trolejbusových linek městské hromadné dopravy.
Pozadu nezůstávají ani čeští hoteliéři, kteří nabízejí bezpočet možností bezbariérového ubytování po celém Česku za velmi příznivé ceny.
Bližší informace o dopravě i ubytování pro handicapované návštěvníky České republiky získáte na internetových stránkách občanského sdružení Bez bariér.
2. Romantika v Praze
Praha, hlavní město České republiky, přitahuje čím dál více turistů z celého světa. Díky účasti na rozsáhlém projektu Bez bariér nyní naplno otevřelo své brány i handicapovaným návštěvníkům, kteří zde naleznou stejný komfort jako v kterékoli západoevropské metropoli.
3. Památky UNESCO pro seniory
Česká republika je jednou z mála zemí světa s mimořádně vysokou koncentrací hradů, zámků a památek UNESCO na svém území, z nichž velká většina je alespoň částečně bezbariérově přístupná. Aby mohli krásu architektonických památek obdivovat také handicapovaní návštěvníci, jsou pro ně například v Českém Krumlově nebo Třebíči (památky UNESCO) pořádány speciální akce, jež jim tyto unikátní skvosty světového dědictví zpřístupní.
4. Profesionální lázeňská péče
Málokterá země Evropy se může pochlubit tak bohatou lázeňskou tradicí jako právě Česká republika. Na území státu vyvěrají jedinečné termální prameny, jež jsou využívány k léčebným účelům již několik staletí. Není divu, že kvalitní a profesionální služby českých lázní vyhledává čím dál více cizinců. Téměř třetina lázní v ČR nabízí také léčbu poruch pohybového aparátu a různých neurologických onemocnění.
5. Účinná hipoterapie
Velké množství českých farem a stájí nabízí kromě klasického ježdění také hiporehabilitace – léčebné terapie založené na kontaktu s koňmi. Komunikace se zvířaty, pobyt ve specifickém prostředí a působení kolektivu odborníků, kteří hiporehabilitaci provádějí, má přímo zázračné účinky na fyzický i psychický stav tělesně handicapovaných. Ti si mohou podle stupně postižení vybrat ze tří druhů hiporehabilitace – hipoterapii, léčebně–pedagogické ježdění a sportovně–rekreační ježdění handicapovaných.
6. Přírodní unikáty bez bariér
Česká republika je zemí architektonických památek i neobyčejného přírodního bohatství. Velké množství přírodních skvostů a nádherná příroda národních parků i rezervací jsou díky bezbariérovým stezkám přístupny také tělesně postiženým návštěvníkům.
7. Kino bez bariér
Během návštěvy České republiky nebudete ochuzeni ani o filmové novinky. Spousta kin se snaží vyjít vstříc také tělesně handicapovaným návštěvníkům, a tak jsou zde postupně zřizovány bezbariérové vstupy i sociální zařízení. Vysoký standard nabízejí například nejrůznější multikina v Praze i v dalších velkých městech ČR, např. v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové aj.
8. Haptické výstavy
Muzea a galerie v České republice se ve stále větší míře otevírají také zdravotně postiženým návštěvníkům. Objekty jsou postupně zpřístupňovány vozíčkářům, jednotlivé expozice pak rozšiřovány o haptické výstavy určené především zrakově handicapovaným návštěvníkům, kteří se mohou s odlitky vybraných exponátů blíže seznámit prostřednictvím hmatu. Dotykem mohou lépe vnímat jejich tvar i nápaditost provedení, a tak si snáze udělat představu o jednotlivých uměleckých stylech. Haptické stezky slouží také nevidomým dětem, jež mohou alespoň zprostředkovaně obdivovat význačná umělecká díla českých i světových sochařů a řezbářů.
9. Hudba a divadlo bez bariér
K návštěvě České republiky neodmyslitelně patří bohaté kulturní vyžití. Pořadatelé nejrůznějších akcí přitom myslí i na handicapované návštěvníky, kteří díky nim nezůstanou ochuzeni o jedinečné zážitky. Do koncertních i divadelních sálů jsou zřizovány bezbariérové vstupy, samozřejmostí se stávají také speciálně upravená sociální zařízení pro vozíčkáře.
10. Sport bez bariér
V České republice se neustále zvyšuje počet možností pro nejrůznější sportovní aktivity zdravotně postižených. Jestliže si nedovedete představit život bez sportu, využijte během svého pobytu v Česku spousty příležitostí k protažení těla a načerpání dalších sil i dobré nálady.
Každý z deseti "důvodů" obsahuje odkazy na další servery.
Zdroj: stránky Czech Tourism, www.czechtourism.com