Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

■ Cesty pro vozíčkáře vznikají nejen v Krkonoších, ale i v Jizerských horách.
■ Investice vyjdou na stovky tisíc korun.
■ Trasy lze využívat i v noci.

Přístupné a vlídné jsou k handicapovaným Jizerské hory. Na rozdíl od Krkonoš, kde odstraňování bariér řeší Krkonošský národní park většinou s podporou evropských operačních programů, v Jizerských horách patří cesty převážně Lesům ČR. Ty je postupně samy opravují tak, aby po nich mohli jezdit cyklisté, vozíčkáři a maminky s kočárky. „Jen jablonecká Lesní správa se stará o 105 kilometrů zpevněných lesních cest,“ tvrdí její vedoucí Michal Hovorka. Podle něho za minulých deset let lesníci investovali do lepších cest a objezdů stovky tisíc korun. To je ale stále mnohem méně, než proinvestovali v sousedních Krkonoších…

Na stromech jsou přibité tři značky: jedna zimní pro běžkaře, druhá turistická a třetí se symbolem invalidního vozíčku. S takovými rozcestníky se čeští turisté budou potkávat stále častěji. Zvláštní trasy pro vozíčkáře jsou už dnes v Jizerských horách samozřejmostí. Vytyčili tam celkem 10 tras takovým způsobem, aby je mohli absolvovat vozíčkáři (na mechanickém i elektrickém vozíku, s doprovodem i bez), včetně speciálně bezbariérově upravených objezdů závor na lesních cestách. Trasy jsou vedeny tak, aby z nich bylo možné zhlédnout co nejvíce zajímavostí blízkého i vzdálenějšího okolí – panoramata Ještědského hřebenu, Jizerských hor, ale i Krkonoš, žitavské nížiny či Frýdlantského výběžku. Právě zde bylo Lesní správou Frýdlant vybudováno ještě více zpevněných cest vhodných i pro vozíčkáře. V oblíbených Jizerských horách je ovšem také řada speciálních cest – např. poválkových dřevěných chodníků upravovaných cíleně bezbariérově.

Při vytyčení tras byla prvotním vodítkem mapa Jizerských hor vydaná společností Geodézie, a. s., ve spolupráci se známým libereckým vozíčkářem a sportovcem Jiřím Jiroudkem. Popisky tras mají usnadnit volbu cesty za přírodou, nastínit, co turisty na trase čeká jak z hlediska náročnosti, tak i toho, co uvidí. Autoři tvrdí, že nejde o vyčerpávající informace, a nečiní si nárok na bezchybnost a úplnost. Teprve pohyb na trase prý ukáže, co je v návštěvnících hor. Výběr přirozeně ovlivňuje celkový charakter krajiny – malé množství výrazných převýšení, velké množství zpevněných cest a malých silnic, přítomnost atraktivních lokalit. Více informací o bezbariérových trasách můžete získat například také v informačním centru v Bedřichově. Zde vám mohou kupříkladu nabídnout i ubytování a stravování, výlety pro vozíčkáře, jízdní řády a spoje, jakož i zdarma mapy, letáčky a turistické noviny. A to nejen Bedřichova, ale celých Jizerských hor a okolí. Jizerské hory jsou pro vozíčkáře skutečně velmi vstřícné a s výjimkou terénně komplikovaných severních svahů i dobře dostupné. Zasvěcení tvrdí, že nabídka tras pro tyto turisty již řadu let o několik řádů převyšuje poptávku.

K Čihadlům i v noci

„Společnost Lesy ČR dokáže udělat za málo peněz hodně muziky,“ potvrzuje fakt někdejší horolezec Jiří Jiroudek, kterého úraz před mnoha lety upoutal na invalidní vozík. Sám se na vytipování cest pro handicapované podílel a pravidelně si jich užívá. Svěřuje se, že nejhezčí jsou noční přejezdy. Jiroudkova oblíbená túra vede kolem Smědavy k Čihadlům, která se nacházejí poblíž křižovatky turistických cest Na Kneipě. Sedm tras pro handicapované doporučuje na svém webu i Jizerská obecně prospěšná společnost. „Jsou to desítky kilometrů, které mohou postižení projet,“ tvrdí Michal Hovorka. Výletníky zavedou například na Novou Louku, Jizerku nebo Královku. V bedřichovickém infocentru mají nejen mapy pro vozíčkáře, ale vedle popisu tras jsou tam i poznámky o přístupnosti penzionů, kiosků nebo toalet. „Občerstvení má vzniknout i u Protržené přehrady na Bílé Desné. Doufám, že se k němu dostanu,“ věří Jiří Jiroudek.

Dostupnost Jizerských hor je podle Jiřího Huška z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory daná hlavně terénem. V Krkonoších je zatím deset bezbariérových tras. Pokud Krkonošskému národnímu parku vyjde dotace z Operačního programu životního prostředí na 37 milionů korun, přibude k nim dalších 50 kilometrů cest, které byly dosud pro handicapované nebo rodiny s malými dětmi tabu. Mezi nimi bude i trasa z Vosecké boudy na Tvarožník.

Trasy pro vozíčkáře v Jizerských horách

* Tradice pro všechny – Nová Louka I. (9 km)
* Na hráz Bedřichovské přehrady na Černé Nise (11,7 km)
* Tradice pro všechny – osada Jizerka II. (14,5 km)
* Na hráz Josefodolské přehrady a na Královku (15 km)
* Letadla na horách a jejich pomníčky (16 km)
* Za přírodou, za horami (16,4 km)
* Jizerky znovu a jinak (20 km)

Trasy pro handicapované v Krkonoších

(Top 10 – doporučené a vyznačené cesty)

1. Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani
2. Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu
3. Z Benecka přes Rovinka na Třídomí
4. Ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu
5. Ze Špindlerova Mlýna do Dolu Bílého Labe
6. Z Mladých Buků přes Dolní Sejfy do Antonínova údolí
7. Ze Špindlerovy boudy na Petrovu boudu
8. Z Janských Lázní přes Rudolfovo údolí na Hoffmannovy boudy
9. Z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu
10. Z Pomezních bud přes Malou Úpu do Spáleného Mlýna

Naďa Kocábková

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/jarni-jizerky-lakaji-take-handbikery/

Handbiker na Jizerkách
Foto: www.muzes.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727