Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zdroj: denik.cz, 31. 5. 2021, Na Praděd vyjede třináct speciálních autobusů. První už ve středu

Praděd je od středy dostupný také pro seniory a osoby se sníženou mobilitou. Speciální autobusy na Praděd budou vypravovány do konce srpna.

Ve středu 2.6. poprvé vyjede speciální autobusová linka až k vysílači na Pradědu. Letos pojede takových spojů celkem třináctkrát, aby ani méně pohybliví a starší občané nebyli ochuzeni o zážitky z nejvyššího vrcholu Jeseníků.

„Pro letošní rok se nám podařilo zajistit povolení k 13 výjezdům autobusem k vysílači na Pradědu. První výjezd bude již 2.6.2021 a další budou následovat každou středu. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak mohou hendikepovaní občané a občané starší 65 let navštívit nejvyšší horu Jeseníků. Na linku nasazujeme nízkopodlažní autobus umožňující přepravu až 3 vozíčkářů,“ sdělil oblastní ředitel Z-Group bus Jan Širc.

Speciálně vypravovaná linka je určena pouze cestujícím starším 65 let a majitelům průkazů ZTP bez omezení věku. Kapacita autobusu je 38 cestujících.

Autobus bude vyjíždět bude v 9.50 hodin z Karlovy Studánky, a k vysílači na Pradědu dorazí v 10.25 hodin. Na cestu zpět z Pradědu vyrazí ve 12.15 hodin a do Karlovy Studánky se vrátí ve 12.50 hodin. Cena jízdenky je 190 Kč. Jízdenky je možné rezervovat a koupit on-line prostřednictvím e-shopu na adrese napraded.reenio.cz.

Výjezd na Praděd navazuje na linku 910110 Hrabyně – Opava – Krnov - Karlova Studánka. Při zpáteční cestě budou mít cestující hodinu čas mezi příjezdem a odjezdem v Karlově Studánce, který mohou využít k prohlídce lázní.

Rezervace cestujícího na invalidním vozíku z Výjezdu na Praděd bude platná také jako místenka na linku 910110 v obou směrech.

Vyhlídka na Pradědu ve výšce 80 metrů je přístupná výtahem. Za dobrého počasí je odtud krásný rozhled na Lysou horu, Sněžku a Radhošť. Při velmi dobré viditelnosti dokonce na Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku nebo Nízké Alpy v Rakousku.

Autor: František Kuba

Zdroj: https://www.denik.cz/cestovani/na-praded-vyjede-13-specialnich-autobusu-prvni-uz-ve-stredu-20210531.html

Na Praděd vyjede třináct speciálních autobusů. První už ve středu (ilustrační foto) 

Foto: Na Praděd vyjede třináct speciálních autobusů. První už ve středu (ilustrační foto) | Zdroj: https://www.denik.cz/galerie/autobusy-v-jesenikach-behem-zimni-sezony.html?photo=1&back=4022438023-6431-1 Autor: František Kuba, denik.cz

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727