Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Nad hladinou Ženevského jezera se vyvalí oblak kouře, když velký parník přiráží ke břehu. Smoke on the water (kouř nad vodou), napadne mě hned. Snad nejslavnější písnička britské kapely Deep Purple.

Ta vznikla právě tady ve švýcarském Montreux 4. prosince 1971, když zde Deep Purple nahrávali nové album. Ten den tam během koncertu Franka Zappy vypukl požár, když jeden z návštěvníků vystřelil světlici ze signální pistole do ratanového stropu, který začal hořet. To vše sledoval basák Deep Purple Roger Glover z terasy svého pokoje a složil jednu z nejslavnějších rockových písní.

A stejně slavná je i riviéra Ženevského jezera (Lake Geneva nebo také Lake Léman). Montreux, Vevey, hrad Chillon – to jsou jména míst, kam už dlouhá léta míří turisté z celého světa na dovolenou. A slavných lidí, kteří si to tu oblíbili a rádi se sem vraceli a vracejí, jsou dlouhé seznamy.

Není divu – klima je u Ženevského jezera velmi příjemné, má středomořský charakter a jezero obklopují alpské dvoutisícovky. A ty i v parném létě zdobí sněhové čepičky. Za dobré viditelnosti lze zahlédnout Mont Blanc. A také slavné vinice Lavaux, které jsou od roku 2007 na seznamu UNESCO. Celkem 830 hektarů terasovitých políček najdete na třicetikilometrovém pásu mezi Lausanne a Vevey, protínají je cyklostezky i turistické chodníky. Pěstuje se zde především odrůda Chasselas.

Není divu, že kdo tady chce bydlet, musí sáhnout do kapsy. Říká se dokonce, že tohle je první turistické místo, kam se do Švýcarska jezdilo. A stále jezdí. Přesvědčit se o tom mohou i handicapovaní. Podél vody totiž vedou dlouhé kilometry kvalitních asfaltových stezek, které vybízejí k nenáročné procházce. Začít můžete třeba u hradu Chillon a bezbariérově dojít až do Montreux. A pak o kousek dál si projít celé Vevey, kde je mimo jiné památník Jana Palacha.
Z Montreux k Chillonu je to asi hodinová vycházka, zpět se lze vrátit parníkem brázdícím Ženevské jezero. Ten jezdí každou chvíli, je tu součástí městské hromadné dopravy.

Slavná jména

Hrad Chillon, který tu na strategicky významném místě hlídá už od 13. století, se odráží od hladiny Ženevského jezera, když parkujeme a vydáváme se na průzkum okolí.

Tohle místo spolu s okolními malebnými městečky by mohlo vyprávět a vzpomínat na první turisty. Mezi těmito pionýry byli – jako všude jinde ve Švýcarsku – Britové. Například na počátku 19. století hrad navštívili básníci George Gordon Byron a Percy Bysshe Shelley. Byrona návštěva inspirovala k napsání básně Vězeň chillonský, dodnes se zachoval jeho podpis na třetím žalářním pilíři.

Erbovní sál, správcova jídelna, bernské ložnice, vězení, hradby – návštěva jednoho z nejzachovalejších středověkých evropských hradů za to stojí. Vozíčkář se ovšem dovnitř nedostane. Jak už to tak u většiny hradů bývá, není bezbariérový. Ale i zvenku je na co koukat.

Od chillonského hradu pokračujeme po příjemné cyklostezce do Montreux, městečka, kde se každý rok v červenci koná nejslavnější jazzový festival ve Švýcarsku (koncertní hala se jmenuje po slavném jazzovém zpěvákovi Milesi Davisovi), kde už od dubna kvetou magnólie a promenádu lemují palmy. A pod ní najdete malé úzké plážičky s kamínky. Stačí zavřít oči, poslouchat šplouchání vody a to, jak si vítr v jacht klubu cinká s ráhny plachet. Ta idyla je dokonalá – jako někde u moře. A to platí dvojnásob pro ty, kteří sem přijedou z hor, například z dvě hodiny vzdáleného horského střediska Zermattu.

Montreux a Ježíškova kancelář

Bezbariérový je i vláček, který vyjíždí na Rochers-de-Naye, vrcholek v nadmořské výšce 2042 metrů, kde prý v zimě úřaduje Ježíšek a děti mu sem vozí svá přání. Je to ovšem také jedinečné místo, odkud budete mít jako na dlani výhled na Ženevské jezero a okolní vrcholky Alp a pod sebou můžete obdivovat koleje stoupající až sem.

V zimě sem rodiny s dětmi táhne Ježíšek, v létě pak svišti, které tu chovají. V divoké přírodě je jen stěží zahlédnete, a tak jim tady věnovali celý park. Poslechněte si, jak piští…

Vevey a Jan Palach

Z Montreux do Vevey si musíte popojet autem (anebo zase klidně lodí) anebo obejít po silnici, promenáda je tu kousek přerušená. Ale slavné městečko, kde v roce 1875 vznikla mléčná čokoláda a dodnes tu má firma Nestlé svou centrálu, byste vynechat neměli.

Usedáme nedaleko sochy Charlieho Chaplina (oproti Freddiemu Mercurymu je fakt malá – stejně jako byl komik) a v průvodci si procházím seznam dalších slavných osobností, které to tady měly rády a zabydlely se tu: ruští spisovatelé Fjodor Michailovič Dostojevskij, Nikolaj Vasiljevič Gogol, britský spisovatel Graham Green, Francouz Victor Hugo, polský autor slavného románu Quo Vadis Henryk Sienkiewicz či zpěvák David Bowie.

Ten seznam je mnohem delší, nás však zajímá Jan Palach. Ne, nikdy tu nebyl, ale ve Vevey má hned na břehu jezera od 1. června 1997 pomník, jehož autorem je akademický sochař Milan Knobloch. „Oběť Jana Palacha se stala výzvou k hledání cest ke svobodě,“ zní citát Václava Havla v češtině a francouzštině.

Krásné je i samotné centrum města s úzkými domy. Jeho povrch ovšem z velké části tvoří dlažební kostky.

info

Po Švýcarsku vlakem

Cizinci si mohou zakoupit jízdenku Swiss Pass na švýcarský dopravní systém, unikátní spojení dopravy vlakem, lodí a autobusem. Swiss Pass funguje i jako vstupenka zdarma do 400 muzeí a jízdenka na městskou dopravu ve 48 městech Švýcarska.

Například v září a listopadu lze koupit v akci dva za cenu jednoho. Týká se to čtyřdenního Swiss Saver Passu nebo Swiss Saver Flexi Passu. Zdarma také cestují děti do 16 let. V prodeji u Českých drah a těchto cestovních kanceláří: Čedok, Skipas, Tempo Tours. Čtyřdenní Swiss Pass přijde na 272 švýcarských franků, osmidenní stojí 393 franků.
Zpáteční jízdenka z Montreux na alpský vrchol Rochers-de-Naye je za 66,40 CHF.

„Zpěvák kapely Queen nebyl jediným muzikantem, který se tady s chutí zabydlel: Petr Iljič Čajkovskij či Igor Fjodorovič Stravinskij se nechali městečkem okouzlit už dávno před ním.“

Petr Buček

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/zenevske-jezero-si-oblibili-chaplin-i-freddie-mercury/

Okolí Ženevského jezera
Foto: commons.wikimedia.org, Norbert Aepli, Switzerland

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727