■ V kraji dolomitských štítů leží malebná městečka Brixen a Bolzano.
■ Ve městech je spousta bezbariérových tipů.
■ K největším zajímavostem patří Archeologické muzeum Ötziho.

Všichni jsme o těch městech slyšeli, ale vlastně skoro nikdo je pořádně nenavštívil a možná i váháte, kde přesně leží. Tak schválně. Leží Brixen/Bressanone, o kterém se učí v literatuře jako o místu exilu spisovatele a národního buditele Karla Havlíčka Borovského, v Rakousku, nebo v Itálii? Leží na severu Itálie, ale ještě v roce 1919 bylo součástí Rakousko-Uherska.
Proto se tato provincie, která začíná v Brennerském průsmyku, jmenuje Jižní Tyrolsko. Je to kraj dolomitských štítů, hlubokých údolí, kde žijí pravověrní horalé, ve dvou údolích se dokonce hovoří ladinsky (rétorománština, s níž se také setkáte ve Švýcarsku).

A mezi těmi krásnými horami stojí dvě starobylá města – Brixen a Bolzano/Bozeno. Italská města, ve kterých 70 procent lidí mluví německy a na jídelníčcích restaurací se mísí alpské a středozemní italské vlivy. Dostanete tu špekové knedlíky se zelím, ale také špagety s mořskými plody. A ve vedlejší restauraci servírují pravou italskou pizzu.

Biskupské sídlo Brixen

Havlíčkův domek,“ hlásí v češtině (!) nenápadná cedulka na předměstí Brixenu. Odbočujeme doleva a zastavujeme před příměstským domkem, před nímž parkují kola. „V tomto domě žil v letech 1852 až 1855 v zajetí rakouské vlády český novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský, neohrožený bojovník za svobodu svého národa,“ hlásí cedule na soukromém domě, v němž kdysi bydlel Havlíček se svou chotí a dcerou.

Právě tady vznikla Havlíčkova nejlepší díla: Král Lávra, Křest svatého Vladimíra či Tyrolské elegie, která se později stala jedněmi z nejznámějších satir české literatury.

Když pak o něco později procházím staletými uličkami biskupského města, představuji si toho přísného pána s knírem pod nosem, jak spěchá kolem katedrály se dvěma věžemi. O víkendu je město poloprázdné a já téměř slyším klapání jeho bot o starobylou dlažbu. Na dóm z 10. století, který byl později přestavěn v barokním stylu, navazuje křížová chodba, někdejší sídlo biskupů, kněžský seminář, kapucínský klášter a klášter klarisek.

Staré město, kterému se také říká Stufels, protínají úzké uličky se starobylou dlažbou a příjemnými krámky. V cukrárnách (doporučuji cukrárnu Pupp) můžete ochutnat kaštanové srdce – Kastanienherz, místní dezert vyráběný z kaštanů, obalený v čokoládě a bohatě nazdobený šlehačkou.

I o víkendu stojí poblíž náměstí Domplatz stánky nabízející typické místní produkty: Bolzano a Brixen: dvě kultury v jedné zemi špek (pozor nepleťte si ho s tím naším, tohle je sušená šunka), sýry, víno, které je v Jižním Tyrolsku vyhlášené.

Jihotyrolská metropole Bolzano

O čtyřicet kilometrů dál leží stotisícové Bolzano/Bozen, krásný architektonický mix rakouského a německého stylu. Starobylé obchodní centrum s pozdně středověkými podloubími a uličkami řemeslníků se starými domy a bohatými fasádami.

Dominantou je gotický dům ze 14. století stojící v rohu náměstí Waltherplatz/Piazza Walter. Tohle je tepající srdce Bolzana. Místo, kam chodí místní na kávu, zákusek i na večeři. Náměstí je obsypané kavárnami, které v létě vytáhnou své stolky do ulice. V době adventu je pak nahradí stánky s vánočními i místními specialitami. Na druhé straně řeky vyrostla po roce 1922 nová výstavba podle projektů architektů fašistického režimu. Všechno je tady italštější než v historickém Starém Městě: bary, obchody, životní styl. Vyrazit tu můžete například do Museionu, sídla Muzea moderního a současného umění.

Oba břehy podél vody protíná cyklostezka lemovaná dětskými hřišti. Uhánějí po ní na kolech atleti v závodních dresech, manažeři v oblecích i babičky v dlouhé sukni a s kloboukem na hlavě.

Další zajímavou expozici, za kterou míří turisté z celého světa, má Archeologické muzeum (je bezbariérové). Za osm centimetrů silným bezpečnostním sklem, při teplotě minus šest stupňů Celsia a při vlhkosti vzduchu 98 procent, odpočívá ledový muž Ötzi, nejstarší vlhká mumie na světě.

Našli ho na severu provincie na ledovci Schnalstal/Val Senales, kde Ötziho objevil německý manželský pár Simonových. O jakou senzaci se jedná, se zjistilo až v laboratoři: muž z ledu žil před 5300 lety, tedy v době, kdy v Egyptě nechával Cheops budovat svou pyramidu. Dnes už víme, že Ötzi byl na útěku, před svými pronásledovateli se uchýlil do hor a byl tam zavražděn.

Spolu s jeho mumií byla nalezena řada originálních předmětů – sekera, čepice z medvědí kůže, oblečení, luk a šípy.

A pokud sem zavítáte v létě, kdy se údolní Bolzano stává velkou rozehřátou pánvičkou, vystoupejte do hor. Přímo nad Bolzanem je totiž náhorní plošina Oberbozen/ Soprabolzano. Vyjíždí sem obří bezbariérová lanovka.

Info
Tipy na bezbariérové ubytování
BOLZANO
Hotel Eberle: www.hotel-eberle.com/en/
Hotel Figl: www.figl.net/
Hotel Hanny: www.hotelhanny.it/
BRIXEN
Hotel Elephant: www.hotelelephant.com/en/

Jak se tam dostat
Z Prahy je to necelých sedm hodin jízdy. Jede se přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Brennerský průsmyk a po dálnici až do Bolzana.
Z Brna je to také sedm hodin jízdy – Vídeň, Linec, Salcburk, Innsbruck, Brenner, Bolzano.

Další zajímavá místa
Museion: www.museion.it
Archeologické museum: www.iceman.it
Lanovka na Ritten: www.ritten.com
Další informace o Jižním Tyrolsku: www.suedtirol.info

Michaela Bučková

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/bolzano-a-brixen-dve-kultury-v-jedne-zemi/

Brixenský Dóm
Foto: www.wikipedia.cz, Stefan Kuhn