Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Internet a další informační technologie usnadňují hendikepovaným orientaci a pohyb i v neznámém prostředí. V mobilním telefonu si mohou velmi snadno vyhledat, která zastávka místní dopravy je pro ně „sjízdná“, které kavárny a restaurace s nimi počítají, jak se pohodlně dostat do kina, k lékaři nebo do obchodu. V Česku se uspěšně rozjíždí www.vozejkmap.cz, slovenský monitoring bezbariérovosti probíha na www.go-ok.eu. Za projektem go-ok stojí tým, který spravuje i web www.handicap.sk. Tajemníka a garanta projektu Monitoring bezbariérovosti Ivana Páleníka jsme se zeptali, v čem se aplikace go-ok liší od ostatních projektů.

Kdybych to měl říct jednoduše, tak my neposuzujeme budovy jako celek, nelepíme na ně nálepky s motivem vozíčkáře. Snažíme se místo podrobně zdokumentovat, popsat, změříme výšky schodů, šířku dveří… Každý člověk má totiž jinou představu o překážkách, jinou míru vnímání bezbariérovosti. Je-li například v budově deseticentimetrový schůdek, pro člověka sedícího na elektrickém vozíku to už je vážnější překážka, člověk o berlích nebo na lehkém vozíku v doprovodu asistenta ho překoná snáze.

V kterých městech projekt probíhá?

Aplikace není omezena na konkrétní území, v budoucnu může mít i výrazný mezinárodní přesah. Zatím se snažíme zdokumentovat co nejvíce míst na Slovensku, ale máme spolupracovníky například i v Brně a v Praze.

Jak vlastně aplikace funguje?

Předpokládejme například, že hledáte parkování v Bratislavě. Na webu si zaškrtnete patřičná políčka a dostanete seznam zdokumentovaných parkovacích míst. Vyhledávání můžete upřesnit zadáním vlastních limitů, tedy minimální šířky, maximální výšky atd. Hledáte-li bezbariérovou lékárnu, hotel nebo další služby, z popisu se dozvíte i to, jak se k objektům dostanete, které vchody můžete využít, ale i takové detaily, jakým směrem se otvírají dveře na toaletu.

Je aplikace go-ok zaměřená pouze na osoby s poruchami hybnosti?

Ne, go-ok bere ohled i na zrakově, sluchově či mentálně postižené, ale aplikaci využijí i senioři nebo rodiče s malými dětmi. Díky této technologicky přístupné novince nabídneme prostřednictvím on-line mapy a navigátoru především možnost výběru.

Na vašich stránkách je zpráva o tom, že jste získali grant NATO Charity Bazaar na projekt „Bezbariérový přístup ulehčuje život nejen handicapovaným“. Jak tento projekt souvisí s aplikací go-ok?

Dalo by se říct, že jde o odnož go-ok. Projekt „Bezbarierovy přistup ulehčuje život nejen handicapovanym“ je zaměřený na rozvoj životních podmínek občanů se zdravotním postižením, na seniory a rodiče s dětmi.

Věříme, že mnoha lidem umožní integraci do společenského života a poslouží nejen místním obyvatelům, ale rovněž turistům. Naším cílem je úprava bezbariérových přístupů do veřejně dostupných objektů, jako jsou kostely a další pamětihodnosti. Vytipováno máme šestnáct objektů ve všech osmi krajích Slovenské republiky. Po dokončení úprav potom pochopitelně objekty zaneseme i do aplikace go-ok.

Barbora Antonová

Zdroj: www.vozickar.cz

Slovenský monitoring bezbariérovosti
Foto: www.handicap.sk

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727