Z blogu Martina Petráska

Rozhodli jsme se strávit alespoň pár dní mimo náš domov a to pokud možno aktivně. Takže jsme naložili běhátko, inline brusle, vozík, stan, spacáky, několik málo řízků na cestu a vyrazili do ráje bruslařů - na Lužická jezera. U jezera Bärwalder See jsme našli předražený kemp Marina nevalné úrovně a zde strávili první dost chladnou noc pod stanem.

Kolem jezera jsme si opravdu užívali na bruslích. Příště si ale určitě zamluvíme ubytování v mobilních domech u jezera a nakoupíme zásobu piva, protože večer nebylo kam skočit na jedno.

Nemusíte celý den jenom sportovat, tahle oblast nabízí i další vyžití - Safari nebo unikátní park v Nochtenu (www.findlingspark-nochten.de). Jeho budování začalo v roce 2000 a k jeho realizaci bylo využito více jak 3000 bolderů (balvanů), které do tohoto místa dopravil ledovec ze Skandinávie. Tyto balvany byly odkryty při těžbě hnědého uhlí.

Naším dalším cílem na putovní dovolené byl největší kamenný most v Evropě Bastel v Sasském Švýcarsku. S vozíkem se sice nedostanete do skal, ale výhledy, které vám poskytnou vyhlídkové plošiny na této atrakci, byly pro nás naprosto dokonalé a dostačující. Na parkovišti, přímo u Bastel jsou vyhrazená místa pro vozíčkáře, samozřejmě zdarma. Kamenný most jsme sice neviděli, ale výhledy na okolí Labe, stolové hory a skalní město nám vše vymahradily (www.bastel.cz).

Abychom si mohli prohlédnout tuto krajinu i z české strany, vyrazili jsme hledat ubytování do okolí Hřenska. Měli jsme štěstí na malou chatku v kempu Mosquito (www.mosquito.cz). Po další chladné noci jsme se vypravili otestovat, zda se vozíčkáři poštěstí projet alespoň jednu soutěsku. Parkoviště v Hřensku ve sněru od Jetřichovic nabízí dvě místa pro vozíčkáře zdarma. Poté je možné se dostat s vozíkem (asi 2km) úzkou cestou po březích Kamenice k začátku Edmundovy soutěsky (www.hrensko.cz/soutesky/index.php?nid=7440&lid=CS&oid=1321116).

I přesto, že o prázdninách je tu dost turistů, nebyl problém s naložením vozíku do loďky. Pomohli nám průvodci i turisté. Na konci této soutěsky jsme zůstali v loďce, neboť další cesta by pro nás již byla obtížná, a vrátili se na začátek soutěsky. Pro nás pro všechny to byl úžasný zážitek, celou cestu jsme se smáli vtipnému výkladu našeho průvodce. Jen jeden moment nám nebylo do smíchu, to když loďka zastavila u skály, kde visel provazový žebřík, a průvodce zahlásil, že zde je konec naší plavby.

V soutěsce bylo příjemné chladno. Proto jsme se rozhodli, že odpoledne strávíme v termálních lázních v Bad Schandau a umožníme Martinovi alespoň malou relaxaci a uvolnění v teplé, léčivé vodě (www.toskanaworld.net/web/cz/thermebadshandau/home.asp). Na závěr našeho výletu jsme ještě vyjeli výtahem na vyhlídkovou plošinu a pak už spěchali ubytovat se na naši poslední noc na cestách.

Na doporučení místního pana Václava jsme se ubytovali v hotelu Zámeček ve Vysoké Lípě. Ze Zámečku je vidět Pravčická Brána, na kterou jsme se, bohužel, s vozíkem nedostali. Hotel sice není bezbariérový, ale všechno je v lidech a na ty jsme měli opravdové štěstí. Touto cestou děkujeme za příjemné ubytování, vynikající jídlo a zajímavé vypravování o tajemné historii Zámečku (www.hotel-zamecek-vysoka-lipa.rs-ubytovani.eu).

A tím téměř končí naše putování. Balíme a vyrážíme na naši poslední zastávku - Malou pevnost Terezín. Na parkovišti jsme, bohužel, žádná místa pro vozíčkáře nezaregistrovali. Pevnost jsme prošli celou a to včetně podzemní chodby na popraviště.

Ještě před zpáteční cestou směr Vrchlabí nám navigace vyhledala bezbariérovou restauraci Klobouk, kterou můžeme všem vřele doporučit (old.diakoniecceltm.cz/index.php/css-klobouk-diakonie-cce-v-terezine/restaurace-klobouk-diakonie).

Zdroj: Blog Martina Petráska
http://www.martinpetrasek.cz/cestovani-na-voziku/i-na-dovolenou-s-vozickarem-se-da-vyrazit-na-slepo/

Skalní most v Bastei


Skalní most v Bastei

Foto: www.wikipedia.cz, AlterVista