Z blogu Martina Petráska

Tak se kluci konečně dočkali a podívali se do podzemního komplexu Osówka, který vybudovalo nacistické Německo jako součást projektu Riese v Sovích Horách (www.osowka.pl/cz/index.html).

Zvládli jsme hodinovou podzemní prohlídku i s vozíčkem, i když některé úseky byly náročné. Čekaly nás dvoje vlhké schody a občas jsme si omlátili hlavy skrz helmy o nízké stropy. Ale s tím se v podzemí počítá.

Pokud se vypravíte na tuto atrakci, nezapomeňte si objednat českého průvodce. Za mrzký peníz se to vyplatí. Polského průvodce jsme nejen špatně slyšeli, ale také mu moc nerozuměli. A další rada zní: Nespoléhejte se na platební karty, české koruny nebo Eura. Zaplatit můžete pouze polskou měnou a nejbližší bankomat je asi 6km od turistického centra této lokality. Pokud zvládnete cestu po neuvěřitelně “kozatých” silnicích v Polsku, jeďte se určitě podívat ještě na místo, kde se nachází Flytrap, neboli Mucholapka, a pozůstatky budov a podzemních chodeb z II. světové války. Nás tohle místo zaujalo natolik, že připravujeme další výpravu a průzkum s lepším vybavením. (Ludwikowice klodzkie)

Zdroj: Blog Martina Petráska
http://www.martinpetrasek.cz/cestovani-na-voziku/9-6-2012-sovi-hory-polsko/

Podzemní komplex Osówka

Foto: http://www.osowka.pl