Z blogu Martina Petráska

V pátek 7.9.2012 odpoledne vyrážíme směr Dunkerque, abychom chytili ranní trajekt do Doveru. Z Doveru jedeme už po levé straně směr Londýn, abychom zde pár dní pobyli, navštívili zajímavá místa a nasáli atmosféru končících OH. Po ubytování ve čtvrti Barking a kratším odpočinku jsme vyrazili ještě v sobotu metrem do centra velkoměsta… Naše nástupní stanice metra byla bezbariérová, vozíčkáři mají cestování metrem i autobusy zdarma. Už při vstupu do metra nám velice ochotně pomohla a poradila obsluha, na jakou nástupní kolej máme dojít, abychom dojeli přímo do centra Londýna, do stanice Westminster. Později jsme vyzkoušeli i jízdu londýnským “double-deckerem” a vše bylo bez problémů (autobusy jsou vybaveny vyjížděcí nástupní plošinou, která se vysune po stisknutí tlačítka). Navíc lidé v Londýně zcela automaticky dávají vozíčkářům přednost a snaží se jim pohyb co nejvíce ulehčit. Vstřícnosti, ochotě a ohleduplnosti vůči lidem handicapovaným bychom se od angličanů mohli hodně co učit. Před vstupem do jednoho z muzeí se nám dokonce zaměstnanci muzea omlouvali, že chodník před vstupem není zcela rovný, ale je z kočičích hlav. Je vidět, že angličani nevědí, co je to jezdit na vozíku po chodnících napříklqad ve Vrchlabí.

Ne všechny stanice londýnského metra jsou bezbariérové, spíše naopak. Pro nás nebyl problém vynést vozík po schodech k výstupu z metra, pokud jsme potřebovali použít bariérovou stanici. Navíc opět lidé nabízeli pomoc. Jednou se nám dokonce nabízel asi 80 letý Mr., že nám pomůže s vozíkem do schodů. To je prostě ta příslovečná anglická slušnost a ochota.

Nemohli jsme nenavštívit Westminster Abbey, St. Paul´s Cathedral, Tower Bridge, Piccadilli Circus, Hyde Park, okolí Buckingham Palace, Marble Arch, Trafalgar Square, The British Museum, Churchill War Rooms, HMS Belfast.

Zdroj: Blog Martina Petráska
http://www.martinpetrasek.cz/cestovani-na-voziku/martinuv-splneny-sen-cestovni-denik-vozickare/

Tower Bridge

Foto: www.wikipedia.cz, Přemysl otakar