Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Z blogu Martina Petráska

Martinovou velkou zálibou je vojenská historie a proto jsme se z Londýna vypravili na další zajímavá místa. Prvním z nich bylo 80 mil severozápadně od Londýna městečko Bletchley. V Bletchley Parku (www.bletchleypark.org.uk) za druhé světové války pracoval britský kryptologický tým, který luštil německé tajné šifry - Enigma a Fish/Lorenz.

Samotný Bletchley Park je rozsáhlé sídlo se zámkem, který pochází ze začátku 20. století. Před 2. světovou válkou koupil sídlo admirál Sinclair, který byl ředitelem námořního zpravodajství a kontrarozvědky MI6. Právě v roce 1938 už tam pošta položila tajné kabely a vláda tam založila výuku šifrovacích operací.

Tajné operace v Bletchley Park v určitém smyslu navazovaly na práci polské kontrarozvědky, která ve Varšavě vyvinula ještě před válkou první přístroj na dešifrování produkce německého šifrovacího stroje Enigma. Právě Poláci už před válkou disponovali šifrovacím úřadem, kde se jim pět týdnů před válkou podařilo německou šifru rozluštit.

Ještě než válka začala, měli tak Britové od Poláků okopírovaný dešifrovací stroj na německou Enigmu. Během války ho pak zdokonalovali.

K odtajnění operací v Bletchley Park došlo až po třiceti letech. Zejména pak kvůli průběhu studené války a hlavně proto, že během 2. světové války se tam děly naprosto nevídané věci. Například otec počítačové vědy, jeden z nejnadanějších matematiků všech dob, Alan Turing zde kontrarozvědce pomáhal (zdroj: m.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/922080).

Cestou z Bletchley jsme se zastavili na krátkou prohlídku Stonehenge a pak už jsme zamířili na jižní pobřeží Spojeného Království do města Bovington, kde se nachází Bovington Tank Museum s druhou největší sbírkou tanků a obrněných vozidel na světě (www.tankmuseum.org/visit_us). I když nás cestou občas potrápila navigace, do tohoto muzea trefíte už podle dopravních značek upozorňujících na přítomnost tanků na silnici. Muzeum je v blízkosti vojenského prostoru a testovací základny tanků. Cestou k muzeu můžete zastavit u silnice a pozovat manévry a výcvik tankystů. V muzeu se smí fotografovat a je samozřejmě bezbariérové. Je natolik rozsáhlé, že v něm strávíte celý den.

Naše poslední zastávka na území UK byla v přístavu Portsmouth. Po přenocování v Ibisu, který nás ještě nezklamal kvalitou ani cenou za ubytování, jsme vyrazili do historických doků (www.historicdockyard.co.uk) na pobřeží.

Zdroj: Blog Martina Petráska
http://www.martinpetrasek.cz/cestovani-na-voziku/cestovni-denik-ii-cast/

Bovington Tank Museum

Foto: www.wikipedia.cz, Hohum

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727