Na rok 2014 se připravuje poslední z běhů islandského triptychu – z východu na západ, tedy z nejvýchodnějšího bodu ostrova na jeho bod nejzápadnější. René Kujan chce vzdálenost kolem 900 kilometrů zdolat nejpozději za 21 dnů, přičemž jeho úkolem bude každý po sobě následující den překonat vzdálenost minimálně 42,195 km (maraton).

Stejně jako v loňském roce startuje projekt 18. června, v den, kdy pravděpodobně zahynul Kujanův velký vzor Roald Amundsen. Ani tentokrát si běžec nedopřeje luxusu doprovodného vozidla a veškeré potřebné vybavení poveze s sebou ve speciálním běžeckém vozíku. Vzhledem k řídkému osídlení ostrova bude nutné většinu nocí přečkat mimo civilizaci. Nejdůležitějšími součástmi vybavení se tak stane spací pytel, stan a samozřejmě outdoorový vařič na přípravu pití a stravy.

Projekt, stejně jako oba předchozí, je věnován na podporu Sportovního klubu vozíčkářů Praha (www.skvpraha.org). Mezi běžcem a SKV do třetice vznikla džentlmenská dohoda, že Kujan svým během získá podporu v minimální výši 30.000 korun, nebo ji zaplatí ze svého.

Paralelně se sbírkou na hendikepované sportovce v České republice proběhne na ostrově už potřetí sbírka na Islandskou federaci postižených sportovců a na veřejně prospěšnou organizaci starající se na Islandu o rehabilitační centra pro lidi po úrazech páteře.

Letos navíc Kujan plánuje okořenit podporu sportovců na vozíku dalším ultramaratonem. Půjde-li všechno podle plánu a běžci se podaří projekt východ-západ dokončit, 12. července navíc poběží závod Laugavegur Ultra (http://marathon.is/ultramarathon). Dohoda s organizátory zní, že nemalé startovné (220 – 310 €) závodníka, popř. dalších věnují právě islandským rehabilitačním centrům.

Generálním partnerem projektu je do třetice ERA (www.erasvet.cz), hlavním technickým partnerem Vodafone (www.vodafone.cz). Mediálním partnerem projektu je věrný Kujanův průvodce od samých prvopočátků Radio Beat (www.radiobeat.cz).

K dnešnímu dni se přihlásili tito partneři, kteří v návaznosti na Kujanův projekt podpoří vozíčkáře:
* www.weleda.cz - Za každý běžcův kilometr zdolaný na Islandu věnují 5 korun.
* www.maratontravel.cz - Za každý kilometr 1 koruna, za každý maraton 42,195 korun.
* www.horydoly.cz - Za každý kilometr 1 koruna.

Odkazy:
www.islandklub.com/article_200
skvpraha

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/islandem-z-vychodu-na-zapad/

Mapa Islandu
Foto: www.islandklub.com