(rozhovor z Vozíčkáře 2/2014)
Jaro je v plném proudu a slunné počasí láká na dovolenou. My jsme se zeptali manažerky cestovky Bezbatour Kateřiny Grausové:

Kam se letos vypravit na dovolenou a nenarazit na bariéry? Máte nějaké novinky v nabídce?
Oproti loňskému roku jsme výrazně rozšířili nabídku bezbariérového ubytování po ČR a obohatili jsme nabídku zahraničních zájezdů k moři, například do Chorvatska, jenž je i cenově poměrně dostupné. Hitem letošní sezóny jsou Baleárské ostrovy. Menorku máme osobně prověřenu a víme, že kromě bezbariérového ubytování nabízí i přístupné pláže s upravenými toaletami a převlékárnami. Místní plavčíci vám ochotně pomohou do vody pomocí plážových vozíků. Aby dovolená proběhla vždy podle představ, je každá destinace prověřená. Musím říci, že není vůbec snadné najít a nasmlouvat dané lokality. Jelikož jsou naši zaměstnanci na elektrických i mechanických vozících, víme, jak mohou některé věci dovolenou znepříjemnit, takže na bezbariérovost klademe enormní důraz.

Narážíte na nějaké překážky, když hledáte nové lokality?
Ano. Například na to, že bezbariérových ubytovacích kapacit v atraktivních letních destinacích je poměrně málo a jsou rychle vyprodané. Navíc mnoho ubytovacích zařízení běžně nedisponuje více jak 2–3 bezbariérovými pokoji, a my chceme posílat z Čech celé zájezdy. Naštěstí se nám daří je postupně nalézat, ale je to mravenčí práce. Již nyní můžou zájemci s námi vyrazit bezbariérovým autobusem do Chorvatska nebo do Piešťan na Slovensku do termálů či k nádrži Slňava.

Jaké destinace se chystáte objevovat letos?
Začátkem roku jsme se stali členy ENAT (European Network for Accessible Tourism), přes níž se napojujeme na další poskytovatele bezbariérového cestovního ruchu v Evropě. To nám otevírá dveře k dalším zajímavým lokalitám. Brzy rozšíříme nabídku o poptávané Řecko, Anglii, Egypt nebo Francii.

Ve vaší nabídce jsou nově i jednodenní výlety. Kam tyto poznávací zájezdy bezbariérovým autobusem směřují?
Jezdíme do Německa, Rakouska či na Slovensko. Odjezdová místa jsou sice z Prahy, ale najde-li se skupina z jiného města, rádi se pro ně cestou zastavíme. Chystáme se například do berlínského Tropical Islands či norimberského PLAYMOBIL-Funparku, kde se vyřádí hlavně děti. U těchto výletů budeme rovněž nabízet možnost asistence za zvýhodněnou cenu.

Doporučíte něco pro ty, kteří chtějí zůstat v Čechách?
V tuzemsku letos kromě již tradičně skvělé Šumavy a Lipna doporučujeme České Švýcarsko či jižní Moravu. Naleznete zde mnoho turistických cílů přístupných vozíčkářům. Pro milovníky horské turistiky máme možnosti v Beskydech, kde si můžete dát do těla při výstupu na Lysou horu a kochat se místními přírodními krásami.

(ata)

Zdroj: Vozíčkář 2/2014


Chorvatská pláž Zlatý roh
Foto: Karel Hrdina http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Plaza-zlatni-rat-brac.jpg