Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Že potápění není zrovna sport pro lidi s handicapem? Chyba lávky! Ve dnech 11. 5. – 18. 5. 2014 se v Egyptě uskutečnilo potápěčské soustředění, kterého se účastnili i členové Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Akce se také účastnili jejich asistenti a samozřejmě také instruktoři potápění z naší spřátelené organizace Restart. Tady jsou jejich zážitky:

Tentokráte se soustředění neobešlo bez problémů ještě před odletem. Jeden z asistentů vozíčkářky nebyl vpuštěn do letadla, jelikož jeho pas měl kratší dobu platnosti, než je pro vstup do Egypta požadováno. Aby naše kolegyně nepřišla o krásné zážitky z podvodního světa Rudého moře a především o nemalé finanční výdaje, které musela vynaložit na tuto akci k pokrytí nákladů na sebe a svého asistenta, rozhodli se naši instruktoři potápění, že se o ni společně postarají. Přesvědčili ji, aby to nevzdala, slíbili ji pomoc a pak skutečně pomohli a navíc opravdu skvěle a ještě s milou tváří, to je prostě něco velkého a nečekaného. Chybí pro to slova, tak aspoň touto cestou patří velké díky Peťovi, Tomovi, Martince, Jarunce a Janě.

I když práce instruktorů potápění spočívá především v zajištění asistence při ponoru včetně zajištění technického vybavení, mnohdy přiloží ruku k dílu i na souši, když je potřeba. Hlavně při přesunech do a z vody, kdy se většinou jedná o přesun „pěkně v teplých“. Jelikož už se potápění s hendikepovanými lidmi věnují 15 rokem, mají opravdu velké zkušenosti.

Po příletu do Marsa Alam následoval přesun minibusem na potápěčskou základnu Marsa Shagra, vzdálenou zhruba hodinu jízdy od letiště. Základna sídlí přímo na pláži Rudého moře, tak s přesuny vozíčkářů do a z vody není až takový problém, jako to zažíváme na Elbě, kde býváme ubytováni asi 2 km od pláže.

Po příjezdu na základnu a ubytování pro nás nastal čas odpočinku, teda spíše naší sedací části těla. Naši instruktoři se mezitím účastnili školení o místních pravidlech, v půjčovně vyzvedli olova a uskutečnili první seznamovací ponor s místním domorodcem, který jim ukázal, kudy se pod hladinou musíme vracet z ponoru, aby nás nepotkal lodní šroub z motorového člunu, jelikož člun neustále přiváží a odváží potápěče na vzdálenější lokality.

Po večeři proběhlo plánování ponorů a bylo stanoveno, že se každé ráno sejdeme v 6.30 v převlékárně na pláži, kde má každý přidělenou skříňku s výstrojí. Tam následuje nasoukání do neoprénu, příprava výstroje a přesun do vody, kde se uskuteční zhruba hodinový ponor. Většina ponorů se uskutečňuje od břehu a na některé vzdálenější lokality se vyráží motorovým člunem. Po vynoření následuje odsolení veškeré výstroje v bazénech se sladkou vodou, uskladnění výstroje a přesun na snídani, kde si vykládáme zážitky, kdo co viděl a zažil. Po necelých dvou hodinách po snídani následuje další ponor, po něm oběd, asi tři hodiny odpočinku a následuje třetí ponor, po kterém je večeře a kdo ještě nemá dost, může se zúčastnit po setmění nočního ponoru. Noční ponory jsou ovšem určeny pouze pro zkušenější, jelikož probíhají v naprosté tmě jen s umělým osvětlením od našich baterek a jsou dosti nebezpečné. Je ale možné vidět mnoho nočních živočichů, které ve dne potápěč nepotká a je to opravdu nepopsatelný adrenalinový zážitek. Ostatní dny probíhají jako přes kopírák, zkrátka, ponor, jídlo, ponor, jídlo a mezi tím někdy i spánek.

Tamní lokalita je hlídaná a jsou stanovena přísná pravidla. Pod hladinou se nacházejí různé druhy korálů, které září různými barvami, včetně různých druhů ryb, želv a jiných živočichů. Komu se poštěstí, tak může zahlédnout i žraloka nebo delfína. Voda je teplá a průzračná, což zaručuje kvalitní podmínky pro potápění, při kterém odhodíme veškeré kompenzační pomůcky a užíváme si volného pohybu v krásném podvodním světě. Vzhledem k zákazu rybolovu přináší místní korálový útes plný života neskutečný a nepopsatelný zážitek.

Za tyto nezapomenutelné zážitky vděčíme partnerům SKV Praha, zejména firmě OKsystem a instruktorům potápění z Restartu, za což si zaslouží velké děkujeme.

skvpraha

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/potapeni-v-egypte/

Potápění v Egyptě
Foto: http://www.skvpraha.org/novinky/cely-text/zprava/potapeni-hurghada/

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727