bez odpovědi

Radní Magistrátu hl. m. Prahy paní Milena Johnová nabídla lidem z Černého Mostu, pro které zrušení linky H1 znamená sociální izolaci, možnost individuálního řešení přepravy přímo u ní. Dne 1. 9. 2019 jsme e-mailem požádali paní radní o podrobnosti řešení a poprosili jsme, aby nám pomohla zasadit se o to, aby linka H1 byla znovu prodloužena až na Černý Most alespoň do doby, než budou přijata všechna opatření, která zajistí dopravní dostupnost lidí nejen z domu zvláštního určení z ulice kpt. Stránského, ale i dalším lidem z celého Černého Mostu, a to nejen vozíčkářům.

Text plného znění e-mailové zprávy:

 

Vážená paní Johnová,

prostřednictvím pana Michala Pragera se k nám do domu zvláštního určení na Černém Mostě dostal Váš dopis, ve kterém vybízíte lidi, pro které zrušení linky H1 znamená sociální izolaci, aby se na Vás obrátili a že budete jejich situaci řešit individuálně.

Ozvali se nám někteří obyvatelé domu, kteří se podepsali pod nesouhlas s rušením linky H1, který jsme i s téměř 50 podpisy předali začátkem června panu primátoru Hřibovi a panu náměstku Scheinherrovi. Požádali nás, abychom zjistili, jak by takové individuální řešení vypadalo. Předložili nám především dva okruhy otázek:

Jak si budou moci objednat převoz v co nejkratší době, např. když se budou potřebovat během několika málo hodin přepravit k lékaři? Koho budou moci kontaktovat, kdo je k lékaři dopraví a zda s nimi po celou dobu zůstane, aby je pak odvezl zpět domů? Jak se budou lidé přepravovat na nákupy? Pro kolik lidí současně bude služba k dispozici (např. přeprava jednoho vozíčkáře v určitou hodinu a jiného vozíčkáře o hodinu později)? Bude možnost přepravit současně více vozíčkářů jedním vozem – např. na koncert či na sportovní utkání? Jak bude zajišťována přeprava lidí v zimě, kdy po napadnutí sněhu se lidé z této části Černého Mostu dostávají do úplné izolace – do letošního roku totiž linka H1 sloužila jako jediná možnost přepravy do Centra Černý Most (na nákupy, na poštu, do banky apod.) nebo na jiné spoje na stanici Černý Most.

Budete moci pomocí individuálních řešení přepravy zajistit pravidelnější dopravu do města? Např. několikrát týdně, kdy se dříve při provozu linky H1 mohli lidé rozhodnout, kdy pojedou do města – podle aktuálních potřeb, zdravotního stavu nebo počasí. Čas strávený ve městě a čas návratu si mohli určit podle potřeb a nemuseli si s předstihem stanovit čas návratu (jako je tomu při přepravě na zavolání u Handicap-transportu nebo u Society).

Mnozí z lidí vyjádřili údiv a znepokojení s ukončením provozu linky H1 a ptají se, proč zrušení provozu linky H1 nenastalo až po uskutečnění potřebných opatření – vybudování nájezdů do vozů metra na všech stanicích trasy B a A, výrazné navýšení kapacity dopravy na zavolání (mimochodem, od poloviny srpna jsme několikrát zkoušeli objednat si několik přeprav prostřednictvím Handicap-transportu nebo Society na měsíc září, ale bylo nám řečeno, že kapacita na září je zcela vyčerpána) a na vybudování točny nedaleko zastávky Bryksova Městskou částí Praha 14.

A ještě jedna otázka padala často – bude tato služba individuálního řešení přepravy bezplatná, tak jako u linky H1? Nebo bude placená, jako u dopravy na zvolání? U Handicap-transportu je přeprava každého pasažéra zpoplatněna částkou 42 Kč (ať jedeme 2 kilometry nebo 20 kilometrů). Absurdně stejnou částku platí i průvodci, ačkoliv i oni, stejně jako osoby s těžkým postižením pohybového aparátu, mají veškerou přepravu MHD v Praze zdarma. Placení 42 Kč za každou cestu při potřebě pravidelné přepravy je neúnosné a i tento fakt může vést k sociální izolaci.

Vážená paní Johnová, domníváme se, že řešení individuálních potřeb přepravy formou obrácení se na Váš úřad není vhodné řešení. Také není možné sociální izolaci zužovat jen na nákupy či cestu k lékaři. My se potřebujeme setkávat s přáteli, dojíždět na studia, docházet na úřady, za kulturou, a nebo se jen „podívat“ do města (to vše nám bylo zrušením provozu linky H1 odepřeno – tímto se také dostáváme do sociální izolace). A všechny tyto potřeby nejde řešit individuálními přepravami. Sama píšete, že si umíte představit, že jsou lidé, pro něž jsou přijatá opatření nedostačující, kteří mají vážné potíže s dopravou. Pomozte nám prosím zasadit se o to, aby linka H1 byla znovu prodloužena až na Černý Most alespoň do doby, než budou přijata všechna opatření, která zajistí dopravní dostupnost lidí nejen z domu zvláštního určení z ulice kpt. Stránského, ale i dalším lidem z celého Černého Mostu, a to nejen vozíčkářům.

Budeme očekávat Vaši odpověď a všechny informace ihned předáme obyvatelům domu kpt. Stránského 995 a 996 a také prostřednictvím webových stránek všem, kteří se o problematiku zrušení linky H1 zajímají.

S úctou

Klára a Roman Folvarských

tel.: 603 491 727

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.