Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Děčín – Při budování bezbariérové trasy dojde nejen na úpravy chodníků, přechodů, ale i veřejných budov.
Vozíčkáři, slepci nebo lidé se sníženou hybností by se mohli již příští rok dočkat první bezbariérové trasy v Děčíně. Povede skrz centrum Podmokel.
„Bezbariérovost je součást komunitního plánu. Vzhledem k finančním možnostem jsme se zaměřili na jednu konkrétní část a vytvořili jsme generel bezbariérových tras v Podmoklech," vysvětluje náměstkyně primátora Hana Cermonová.

Získá město dotaci?

Vybudování trasy ale není zatím jisté, město se na ni bude snažit získat dotaci z vládního programu mobility. Základními oblastmi, na které je možné v rámci tohoto programu získat peníze, je odstraňování bariér v budovách státních a veřejných institucí a odstraňování bariér v dopravě.
Město se chce do tohoto programu zapojit bezbariérovou trasou v Děčíně Podmoklech, kde se nachází většina veřejně přístupných budov a zahrnuje také základní a mateřskou školu a Dům dětí a mládeže na Teplické ulici.
„Pokud se podaří získat doporučení vládního výboru pro zdravotně postižené občany, tak budeme moci začít žádat o dotace na jednotlivé části projektu," doplnila náměstkyně. V takovém případě by se první bezbariérovou trasu ve městě mělo podařit vybudovat během příštího roku.

Budou úpravy

Při budování bezbariérové trasy v Podmoklech dojde především na úpravy chodníků a přechodů. Největším problémem jsou totiž příliš vysoké obrubníky nebo špatně značené přechody. Ty pak nemohou kvůli chybějící hmatové navigaci využívat zrakově postižení.
Do zpracování podkladů pro vládní výbor se zapojila také skupina, ve které pracují sami zdravotně postižení.
„Na bezbariérových trasách jsme začali pracovat někdy před rokem a půl, dvěma lety. Postupně jsme prošli celý Děčín a vytipovali problémová místa," říká Aleš Černohous, který stojí v čele pracovní skupiny pomáhající se zpracováním podkladů pro bezbariérovou trasu.
Podle Černohouse je jedním z nejhorších přechodů v Děčíně ten u Zámeckého rybníka na rohu ulic 2. polské armády a Fügnerovy nebo přechod na Teplické ulici u křižovatky se Zbrojnickou ulicí.
„Tenhle přechod je podle mne nebezpečný. Na jedné straně je bezbariérový, ale na druhé je normálně vysoký obrubník," říká Černohous. Naopak dobře upravený je nový přechod u Domu dětí a mládeže na Teplické ulici.

Autor: Alexandr Vanžura

Zdroj: http://decinsky.denik.cz/

Děčín
Foto: Wikipedia, Ondřej Koníček

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727