Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.

Naučná stezka nesoucí jméno konstruktéra a vědce Ludvíka Očenáška seznamuje nejen s jeho životem a vynálezy, ale také s florou, faunou, přírodními i geologickými zvláštnostmi okolí. Ludvík Očenášek žil v letech 1872–1949 a stal se významným konstruktérem, vědcem a průkopníkem raketové techniky. Od roku 1928 se systematicky věnoval výhradně raketovému výzkumu. Již v roce 1930 vyzkoušel v Praze na Bílé hoře několik zkušebních letů prvních československých raket poháněných tuhými palivy, které dosáhly výšky až 1,5 km. Navrhl a zkonstruoval také letecký motor, letadlo-jednoplošník nebo člun na raketový pohon.

Naučná stezka je první stezkou označenou Braillovým písmem v ČR. Začíná u viaduktu směrem na Lomany a dá se projít nejen pěšky, ale také na vozíku, kole či na koni. Na trase naučné stezky je třináct zastavení, realizovaných díky nadšení a píli Mgr. Jany Čihákové, která v hájovně Lipovka v Lomanech provozuje neobvyklé Muzeum těžby borové smoly.

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Naucna-stezka-Ludvika-Ocenaska---prvni-stezka-pro-.aspx

Zdroj: www.kudyznudy.cz

Plasy


Foto: www.wikipedia.cz, Ivo Lukačovič

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727