EuroklíčZ Abilympijského zpravodaje č. 6/2012

Pardubický kraj: O euroklíče je zájem, na speciální zámky zatím nejsou finance

Pomůcka, která vzbuzuje u lidí s postižením souhlasné i odmítavé názory, konečně dorazila do východních Čech. Euroklíč sice má několik let zpoždění, přesto se zdá, že zájem o něj poroste. Zatímco v příštím Abilympijském zpravodaji se budeme věnovat situaci v ostatních regionech, následující rozhovor mapuje stav v Pardubickém kraji.

Na otázky odpovídá Radka Konečná z regionálního pracoviště Národní rady osob se zdravotním postižením.

Euroklíče nabízíte od října. Jejich distribuci po celé republice má na starosti Evropský institut pro udržitelný rozvoj. Kolik kusů této pomůcky bylo přiděleno Pardubickému kraji?

Disponovali jsme 380 euroklíči, z nichž 60 putovalo do 26 mateřských center, dalších 260 kusů dostaly obce. Nyní, na konci prosince, máme na našem regionálním pracovišti už jen několik desítek kusů: lidé s postižením mají o pomůcku docela velký zájem. Stejně jako rodiče malých dětí, kteří si ji mohou zapůjčit v mateřských centrech.

Co soudíte o výrazném nepoměru mezi počtem euroklíčů a míst osazených eurozámkem? Na rozdíl od několika stovek klíčů jde zatím o pouhých pět míst v celém kraji…

Myslím, že je to pouze první vlaštovka. Pevně doufáme, že zajistíme víc peněz, a budeme tak moci v osazování pokračovat.

Lze odhadnout, že veřejných bezbariérových toalet, u nichž by bylo vhodné eurozámek instalovat, je v kraji několik desítek.  Máte situaci důkladně zmapovanou, nebo teprve shromažďujete potřebné informace?

Už máme vytipovanou řadu míst, ale pomoci nám může kdokoli. Tipy na osazení speciálním zámkem jsou vítány, lze je posílat na můj e-mail nebo zavolat na můj telefon. Získané informace předávám panu Hříbkovi, předsedovi Evropského institutu pro udržitelný rozvoj. Ten pak vyjednává s provozovateli či majiteli zařízení sloužících veřejnosti.


kontakt pro lidi se zdravotním postižením
Radka Konečná, regionální pracoviště NRZP pro Pardubický kraj, Erno Košťála 1013, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon: 736 751 202.

výdejní hodiny euroklíčů
Pondělí a středa od 8 do 12 a od 12.30 do 17 hodin; po tel. dohodě lze pomůcku získat  jindy.

databáze všech míst osazených eurozámkem
Je zveřejněna, stejně jako všechny ostatní důležité informace o euroklíči a eurozámku, na stránkách www.eurokeycz.com.

kontaktní osoba pro rodiče dětí do tří let
Petra Benešová, koordinátorka Sítě mateřských center pro Pardubický kraj, telefon: 602 178 849, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Zdroj: Abilympijský zpravodaj č. 6/2012, strana 1