Návštěva Praha je pro mnohé jedinečným zážitkem. Historické jádro Prahy je velkolepým výsledkem tisíciletého historického a kulturního vývoje města, které je památkovou rezervací.
Všechny cesty v něm ale nejsou bezbariérové. Následující informace by měla lidem na vozíčku i jejich doprovodu hodnotně pomoci při sestavování itineráře. K dispozici mají několik tras po kulturních i historických památkách a seznam bezbariérových objektů.

Trasa A

vás provede Strahovským klášterem, městem Hradčany a královským Hradem.

Terén

Vzhledem ke svažujícímu se terénu je vhodnější zahájit trasu na Pohořelci, kde je volně přístupné parkoviště. Odtud lze pokračovat dolů, směrem k Pražskému hradu. Trasa končí v ulici Na Opyši, která ústí na Klárov, kam je možné přeparkovat vůz. Všechna nádvoří Pražského hradu i Královská zahrada jsou zcela bezbariérové s vhodně upraveným povrchem. U vstupní brány do zahrady jsou dva schody, bezbariérový vstup je po pravé straně. Nevyhovující terén je zejména na Strahovském nádvoří, ve Zlaté uličce a částečně i v ulici Jiřská a Na Opyši. Nejzávažnějším problémem je zde historická dlažba a strmý terén. Pro tuto trasu doporučujeme doprovod.

Doprava

Tato lokalita je v podstatě nedostupná městskou hromadnou dopravou. Nejbližší stanice bezbariérového autobusu (linka 3, Ďáblice – Florenc – Zličín) je u stanice metra Hradčanská, v ulici Milady Horákové. Na Pohořelec se lze dostat i od Strahovského stadiónu, kde mají zastávku nízkopodlažní autobusy č. 176 a 217. Úsek od zastávky přes Petřín na Pohořelec je však poměrně dlouhý a náročný.

Bezbariérové kulturně – historické objekty na trase

KOSTEL SV. ROCHA (Strahovské nádvoří), PRAŽSKÝ HRAD, KRÁLOVSKÁ ZAHRADA, BELVEDER – (Královská zahrada), CHRÁM SV. VÍTA (Pražský hrad) WC, STARÝ KRÁLOVSKÝ PALÁC (Pražský hrad), GALERIE JOSEF KALOUSEK (Hradčanské náměstí 12), LOBKOVICKÝ PALÁC (Jiřská 3)

Jiné bezbariérové objekty na trase

HOTEL SAVOY (Keplerova 6) WC, KOMERČNÍ BANKA (Pohořelec 22) WC, RESTAURACE U LABUTÍ (Hradčanské náměstí 16) WC (WC – v objektu je bezbariérová toaleta)

Trasa B

vám ukáže část Starého Města a Židovské Město zvané také Josefov.

Terén

Terén na trase je vcelku rovný, bez stoupání. Z hlediska bezbariérovosti činí největší obtíže historická dlažba v Týnské ulici, v Ungeltu a částečně i na Staroměstském náměstí. V Pařížské ulici na křižovatce s Kostečnou ulicí chybí nájezdy na chodník, který je vysoký přibližně 5 cm. Nájezd rovněž není u rozšířeného chodníku před Staroměstskou radnicí.

Doprava

Stanice metra v této oblasti nejsou přístupné. Na Náměstí Republiky je zastávka bezbariérových autobusových linek 1 a 3.

Bezbariérové kulturně – historické objekty na trase

OBECNÍ DŮM (Náměstí Republiky 5) WC, DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ (Celetná 34) WC, KOSTEL SV. JAKUBA (Malá Štupartská 6), RUDOLFINUM (nám.Jana Palacha) WC, STAROMĚSTSKÁ RADNICE (Staroměstské nám. 1), STAVOVSKÉ DIVADLO (Ovocný trh 1) WC

Jiné bezbariérové objekty na trase

RESTAURACE U ZLATÝCH ANDĚLŮ (Celetná 29), RESTAURACE U SUPA (Celetná 22), PIZZA HUT (Celetná 10) WC, RESTAURACE KOVÁRNA (Staroměstské nám. 22), RESTAURACE T.G.I FRIDAY´S (Na Příkopě 27) WC, POŠTA (Kaprova 12), KOMERČNÍ BANKA (Na Příkopě 33), KOMERČNÍ BANKA (Celetná 32), KOMERČNÍ BANKA (Staroměstské náměstí 23), OBCHODNÍ DŮM KOTVA (Náměstí Republiky 8) WC, SLOVANSKÝ DŮM (Na Příkopě 22) WC, ČERNÁ RŮŽE (Na Příkopě 12) WC, DĚTSKÝ DŮM (Na Příkopě 15) WC, MYSLBEK (Na Příkopě 19) WC, DŮM U ROTTA (Malé nám. 3) WC (WC – v objektu je bezbariérová toaleta)

Trasa C

vede jihozápadní částí Starého Města, ale seznámí vás také s některými objekty Nového Města.

Terén

Trasa je vedena ulicemi Starého města, to znamená, že největší obtíže lidem pohybujícím se na vozíku působí historická dlažba. Jedná se zejména o ulici Michalskou, Zlatou, Husovu, Liliovou a Karlovu. V Karlově ulici je navíc umístěn široký zpomalovací pás se dvěma schůdky. Od Křižovnického náměstí je ke Karlovu mostu krátké, ale poměrně strmé stoupání, proto doporučujeme prohlídku Karlova mostu z Malé Strany. Na Novotného lávce, Smetanově nábřeží i Národní třídě je terén vyhovující

Doprava

Městská hromadná doprava s bezbariérovým přístupem je v této oblasti v podstatě nedostupná. Nejbližší přístupnou zastávkou hromadné dopravy je stanice metra Muzeum na Václavském náměstí.

Bezbariérové kulturně – historické objekty na trase

FRANTIŠKÁNSKÁ ZAHRADA (Jungmannovo nám.), NÁPRSTKOVO MUZEUM (Betlémské nám. 1), KLEMENTINUM (Karlova 1) WC, NÁRODNÍ DIVADLO (Národní 2), NOVÁ SCÉNA (Národní 4) WC KNIHOVNA AKADEMIE VĚD (Národní 3) WC,

Jiné bezbariérové objekty na trase

ČSOB (Perlová 5), ČAJOVNA U ZLATÉHO KOHOUTA (Michalská 3) WC, RESTAURACE U VEJVODŮ (Jilská 4) WC RESTAURACE U LILIE (Liliová 15), PIVNICE THE JAMES JOYCE (Liliová 10), KARLOVY LÁZNĚ (Novotného lávka), RESTAURACE JAN PAUKRT (Národní 17) WC, NÁRODNÍ SENDVIČ BAR (Národní 21), RESTAURACE LE PATIO (Národní 22) WC, MY ESPRESO BAR (Národní 25) WC, INTERNETOVÁ KAVÁRNA (Národní 23 – pasáž Platýz) WC (WC – v objektu je bezbariérová toaleta)

Trasa D

vycházky vás seznámí s Malou Stranou přes všechna období jejího vývoje.

Terén

Vzhledem k tomu, že trasa vede historickou zástavbou, je i Malá Strana z hlediska bezbariérovosti trochu náročnější. Chodníky v této lokalitě jsou často velmi úzké nebo mají nekvalitní dlažbu, proto je nutné část cesty absolvovat po silnici. V horní polovině Malostranského náměstí a v Nerudově ulici je terén komplikovaný nejen historickou dlažbou, ale i strmým stoupáním, doprovod k prohlídce tohoto úseku je tedy nezbytný. Návštěvu Karlova Mostu doporučujeme z Mostecké ulice, kde je oproti přístupu ze Starého Města pouze mírné stoupání.

Doprava

Jedinou přístupnou hromadnou dopravou v této oblasti je bezbariérový autobus č. 3, který zastavuje na Klárově.

Bezbariérové kulturně – historické objekty na trase

VALDŠTEJNSÁ JÍZDÁRNA (Valdštejnská), GALERIE MILLENIUM (Tomášská 10), GALERIE ART AND CRAFT (Malostranské náměstí 23), GALERIE CHIMÉRA (Lázeňská 6), NOSTICKÝ PALÁC (Maltézské náměstí 1), KOSTEL PANNY MARIE POD ŘETĚZEM (Lázeňská),

Jiné bezbariérové objekty na trase

RESTAURACE CHEZ MOI (Tomášská 12), RESTAURACE U TŘÍ TROJEK (Tomášská 6), RESTAURACE U SCHNELŮ (Tomášská 2), RESTAURACE U VLADAŘE (Maltézské náměstí 10) WC, RESTAURCE U MALÍŘŮ (Maltézské náměstí 11), RESTAURACE VYSOKÝ DŮM 99 (U Lužického semináře 15) WC, RESTAURACE VOJANŮV DVŮR (U Lužického semináře 21), RESTAURACE U DVOU SRDCÍ (U Lužického semináře 38), RESTAURACE PASHA (U Lužického semináře 23) (Mc DONALD (Mostecká 21) (WC - v objektu je bezbariérová toaleta)

Informace na této stránce jsou čerpány ze stránek Pražské organizace vozíčkářů.
            
Zdroj: http://www.accommodationinczech.com/praha-pro-vozickare/

Karlův most
Foto: www.wikipedia.cz, JoJan