(Zdroj: ČTK) Praha zamýšlí postavit eskalátor ze stanice metra C Vyšehrad dolů do Nuslí.
Jezdící schody by vedly po svahu od stanice metra k podchodu pod železniční tratí. Projekt by Prahu vyšel na 318 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který pro magistrát vypracoval pražský dopravní podnik.

Cílem projektu je zlepšit návaznost tramvají v Jaromírově ulici na trasu metra C. Nyní musí cestující buď vyšlapat na metro C po 350 metrů dlouhých schodech s převýšením 37 metrů, nebo jet tramvají na I.P.Pavlova či na Pražského povstání.

Zároveň by eskalátory částečně nahradily zatím nevybudovanou trasu metra D v plánované trase přes náměstí bratří Synků. Podle studie by eskalátor byl z větší části zahloubený, pouze v horní části visutý. V souvislosti s jeho stavbou by byl upraven i podchod pod železniční tratí v Nuslích.

Jízda po pohyblivých schodech by trvala tři minuty. Na samotný provoz schodů by dohlížel dispečer sloužící ve stanici metra C Vyšehrad. Problémem schodů ale je, že by neřešily přestup z tramvaje na metro pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky.
Z celkové odhadované částky by stavební část vyšla na 132 milionů, zbytek by stály samotné schody. "Odhadované náklady jsou jen informativní a mohou se lišit nejen s rozdílnou než uvažovanou geologickou strukturou podloží," píše se v materiálu.

Pozemky pod schody patří hlavnímu městu, které by je tak nemuselo vykupovat. Naopak v odhadu ceny nejsou zahrnuty například přeložky komunikací či vybudování nové pěší cesty.

Zdroj: http://www.presbariery.cz/praha-chce-postavit-eskalator-z-metra-vysehrad-do-nusli.html

Stanice metra Vyšehrad

Foto: www.wikipedia.cz, Aktron