Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Červená Lhota není bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku se dostanou do parku. Mají možnost prohlídky exteriérů a nádvoří zámku.

Bariérou při vstupu do zámeckých místností jsou schody a schodiště do prvního patra a do podkroví a různé úrovně podlah místností, což je dáno tím, že zámek je srostlicí několika menších středověkých staveb.

Zámek Červená Lhota leží v dobře přístupném prostředí. Návštěvníci na vozíku se pohybují od parkoviště takřka výhradně po rovině nebo po mírných svazích. Povrch hlavní cesty areálem zámku je pokryt asfaltem. Povrch většiny cest včetně přístupové cesty k zámku přes most a nádvoří tvoří rovná dlažba. Povrchy cest v parku tvoří bílý pevně dusaný písek.

Prodejna vstupenek a publikací

Umístěny jsou v přízemí zámku, v severním křídle, v trojici bývalých hostinských pokojů. Do první místnosti s prezentací přípravy II. zámeckého okruhu se vystupuje 2 schody nahoru a 1 dolů.

Do druhé místnosti, prodejny vstupenek, se vstupuje po rovině. Do třetí místnosti, prodejny publikací se sestupuje po 3 schodech.

Prohlídka zámku - Reprezentační a soukromé pokoje

Prohlídka reprezentačních a soukromých pokojů zámku začíná na zámeckém nádvoří, v průjezdu. Návštěvníci vystupují po 3 + 10 + 2 + 10 žulových schodech do prvního patra a 3 schody sestupují před apartmá tvořené salónem a dvojicí ložnic, do níž se pouze nahlíží. Ze salónu postupují do toaletního pokoje a z něj, po 3 schodech nahoru do pokoje ve věži. Z tohoto pokoje procházejí přes nízký práh do lovecké předsíně. Přes 2 schody vstupují do spojovací chodbičky před kanceláří a pracovnou. Do kanceláře se pouze nahlíží. Po prohlídce pracovny procházejí návštěvníci jídelnou, salónem a budoárem. Za budoárem začínají soukromé místnosti. Do ložnice vstupují návštěvníci tzv. tajnými dveřmi. Jejich šířka má požadovaných 80 cm. Do dámské šatny sestupují 1 malým schodem dolů. Z dámské šatny lze nahlédnout do spojovacího pavlánu, po kterém bylo možné obejít pánskou ložnici.

Do pánské ložnice sestupují návštěvníci po 1 + 1 malých dřevěných schodech. I za pánským pokojem je šatna. Vstupuje se do ní 1 schodem nahoru. Ze šatny, 1 schodem dolů, scházejí návštěvníci do Kamarýtovi ložnice. Z ní odchází na chodbu a schody nahoru vystupují před schodiště. Po 10 + 2 + 10 + 3 schodech sestupují na zámecké nádvoří, kde prohlídka končí.

Podkroví a dětské pokoje

Prohlídka začíná na zámeckém nádvoří. Návštěvníci vstupují přes práh do spojovací chodby mezi hostinskými pokoji v přízemí a po 21 točitých dřevěných schodech kráčejí do prvního patra a po 25 schodech do podkroví, do spojovací chodby. Po 7 schodech nahoru vstupují k dvěma dětským pokojům. Naproti nim je rohový pokoj guvernantky. Po prohlídce se vrací 7 schody dolů zpět na chodbu. Další místností prohlídky je zámecké divadlo, vybudované správou zámku pro nejmladší návštěvníky. Návštěvníci si mohou sednout do lavic. Po prohlídce divadla se vracejí na chodbu. Po 7 schodech nahoru se dostávají před bývalou ložnici, v níž je umístěna obrazová galerie. Vstup do ní je bez bariér. Po prohlídce se vracejí na chodbu a po 5 + 3 schodech sestupují do posledního zpřístupněné místnosti podkroví, do obývacího pokoje. Po prohlídce odcházejí návštěvníci na hlavní žulové schodiště. Po 7 + 3 + 11 schodech sestupují do prvního patra a po 10 + 2 + 10 + 3 schodech na zámecké nádvoří, kde prohlídka končí.

Kostel Nejsvětější Trojice

Umístěn je na okraji krajinářského parku, na mírném svahu. Přístup k němu je možný od jihu, pěšinami parku, nebo s pomocí asistence od severu od rybníka, podél kapličky sv. Jana Nepomuckého s pramenem. Do kostela se pouze nahlíží.

Krajinářský park

Rozprostírá se kolem zámku a pokračuje kolem rybníka, směrem na jihovýchod, kde se nachází most přes potok vtékající do rybníka. Návštěvníci na vozíku mohou obejít téměř celý rybník. Nepřístupná je část západně od zámku, nad hrází. Cesta prochází lesem po skalnatém podloží nad rybníkem a směrem k hrázi a silnici klesá prudce dolů. Povrch této části cesty je nerovný, protkaný kořeny stromů a skálou.

Bezbariérová toaleta upravena pro vozíčkáře nebyla v areálu zámku prozatím instalována. Běžné toalety jsou umístěny v hospodářské budově u vstupu do zámku. Vchod je z přístupové cesty, 11 schody dolů nebo od parku, 7 schody nahoru.

Parkoviště jsou umístěna u hlavní silnice Děštná - Dírná, kolem odbočky k zámeckému areálu. Přístup k zámku je po rovině, buď po přístupové cestě nebo přes park.

Zámek Červená Lhota

378 21 Kardašova Řečice

Tel.: 384 384 228 Fax: 384 384 570

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-cervenalhota.eu

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727