Zámek Lednice je částečně bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku mají možnost prohlídky zámecké zahrady, parku a exteriérů zámeckých budov. Ze zpřístupněných zámeckých interiérů jsou bezbariérově přístupné reprezentační místnosti v přízemí. Bariérou prohlídky místností prvního a druhého patra jsou schodiště a schody. K zámku se lze dostat zcela po rovině od parkoviště před zámkem. Stezky a nádvoří v zámku i v parku kolem jsou rovné, vysypané říčním štěrkopískem. Veškeré pěšiny v parku jsou uzpůsobené tak, aby se vozíčkáři mohli pohybovat i bez pomoci asistence. Svahovité části terénu jsou zpevněny cihlou.
Prodejny vstupenek a publikací jsou zvlášť před vstupem k prvnímu, druhému a třetímu okruhu. Do prodejny vstupenek k prvnímu okruhu v hale za otevřeným vestibulem východního křídla se vystupuje z vestibulu 2 schody nahoru. Do prodejny vstupenek druhého a třetího okruhu, umístěné v schodišťové hale, se vstupuje průjezdem západně od kostela sv. Jakuba Většího, do schodišťové haly 1 schodem nahoru.
Prohlídka zámku - I. okruh - Reprezentační místnosti zámku
Bezbariérově přístupným je první návštěvnický okruh. Začíná v jižním vestibulu východního křídla. Šířka vstupní branky je 80 cm, v případě potřeby je možné otevřít celou bránu. Při vstupu do prodejny vstupenek, z níž se vchází do průchozí chodby zámku, je nutno vystoupit 2 schody nahoru. Správa na požádání umístí šikmou mobilní rampu. Následující prohlídka reprezentačních prostor přízemí zámku je skutečně bezbariérová. Po ukončení prohlídky vozíčkáři neodjíždějí s běžnými návštěvníky. Vracejí se s průvodkyní do vstupní haly. Je to pro ně jednodušší než odcházet běžnou trasou přes terasy zámku (2 + 8 schodů).
II. okruh - Soukromé prostory prvního patra zámku
Prohlídka soukromých sálů Lednického zámku začíná v schodišťové hale západně od kostela sv. Jakuba Staršího, do které se vstupuje 1 schodem nahoru. Návštěvníci musejí vystoupat po 15 + 11 + 15 schodech do prvního patra. Ani další prohlídka zámku není zcela bezbariérová, i když odpadá nutnost překonávání schodů. Do apartmánů se vchází vstupy, které využívalo služebnictvo zde ubytovaných knížat Liechtensteinů. Jejich šířka je necelých 80 cm.Vozíčkáři proto do zpřístupněných apartmánů kněžny a knížete vjíždějí po předchozím ohlášení trasou původních knížecích majitelů z chodby přes kulečníkový a rodinný sál. Připojí se ke skupině a pokračují v prohlídce. Dveře užší než 80 cm vedou do pokoje služebné a z něj do malé jídelny. I tuto bariéru lze obejít přes rodinný sál a spojovací chodbu. Návštěvníci na vozíku se přesouvají do obrazové galerie a k čínskému sálu, do něhož se nahlíží, aby pokračovali se skupinou běžných návštěvníků standardní prohlídkovou trasou. Šířka dveří necelých 70 cm brání vozíčkářům vstoupit na oratoř zámecké kaple. Vzhledem k tomu, že prohlídka 2. zámeckého okruhu vyžaduje úpravu standardní návštěvnické trasy a tím i přítomnost odpovědné osoby zámeckého personálu, je nutné ohlásit se předem. Z poslední místnosti se schází po 15 + 11 + 15 schodech do přízemí schodišťové haly, a z ní 1 schodem dolů do průjezdu, kde prohlídka končí.
III. okruh
Prohlídka III. okruhu, expozice výtvarného umění 19. století ze sbírek moravských hradů a zámků ve 2. patře zámku, v místnostech bývalých dětských pokojů knížecích dětí, začíná v přízemí schodišťové haly. Návštěvníci vystupují po 15 + 11 + 15 schodech do prvního patra a dál po 10 + 10 + 10 schodech do druhého patra. Do částečně propojených místností vstupují z chodby a je nutné překonat navíc vždy 1 schod. Na expozici výtvarného umění 19. století navazují obnovené místnosti druhého patra východního křídla, prozatím bez původního mobiliáře, v nichž se konají sezónní výstavy. Po prohlídce poslední místnosti sestupují návštěvníci po 10 + 10 + 10 schodech do prvního patra a dál po 15 + 11 + 15 schodech do přízemí a 1 schodem dolů do průjezdu, kde prohlídka končí.
Zámecká grotta
Pro vozíčkáře nepřístupná je původní barokní grotta v suterénu zámku, tvořící v době dokončení v roce 1686 přízemí dostupné z barokní terasové zahrady. Po navýšení terénu v 19. století se do zámecké grotty sestupuje po schodech ze vstupního vestibulu k druhé prohlídkové trase.
Kostel sv. Jakuba Staršího
Kostel sv. Jakuba Staršího není bezbariérově přístupný. Vstupuje se do něho po 4 schodech nahoru.
Palmový skleník
Přístup do palmového skleníku není bezbariérový. Možnost bezbariérového přístupu dvojicí jižních vstupů z parku přes nízké prahy není využívána. Při použití standardního návštěvnického vstupu je potřebné vystoupit 4 schody (5 schodů) na východní terasu, z níž se vstupuje do předsálí skleníku, spojovacího krčku mezi zámkem a skleníkem. Pohyb v předsálí, v němž je umístěna prodejna vstupenek, je bezbariérový. Další 4 + 1 schod je potřebné sejít při vstupu do vlastního skleníku. Následný pohyb po skleníku je bezbariérový. Návštěvníci se pohybují po stranách skleníku po ozdobných litinových deskách, které kryjí rozvody, nebo po pěšině v hlavní ose z jemného udusaného štěrkopísku. Délka prohlídky není limitována průvodcem. Z parku pod skleníkem je bezbariérově přístupný objekt tzv. katakomb, využívaný v zimě k zazimování teplomilných rostlin. Před dokončením celkové obnovy skleníku slouží jako letní restaurace.
Zámecká konírna a jízdárna
Bezbariérově přístupné jsou bývalá zámecká jízdárna a stáje pro koně, vybudované vídeňským architektem J. B. Fischerem z Erlachu. V zámecké jízdárně a konírně se konají sezónní výstavy. Zvýšený práh je nutné překonat při vstupu do expozice mořských ryb, umístěné rovněž v barokních zámeckých konírnách.
Zámecká zahrada a park
Jak zahrada, tak i park jsou zcela bezbariérově přístupné. Jsou v nich umístěny zděné parkové stavby, které si návštěvníci na vozíku alespoň mohou zvenčí prohlédnout.
Maurská vodárna
Maurská vodárna zpřístupněna v roce 2009 není bezbariérově přístupná. Návštěvníci parku do ní vstupují 1 schodem nahoru a 1 dolů. V Maurské vodárně byla umístěna orientální čajovna Občanského sdružení Ledňáček s expozicí historie této technické památky.
Peklo a akvadukt
Součástí parku mezi zámkem a Minaretem je stavba Pekla, grotty a jednoduché čističky na vodu v patře, s navazujícím římským akvaduktem. Návštěvníci na vozíku projíždějí kolem akvaduktu i objektu Pekla. Mohou nahlédnout do nejspodnější místnosti. Místnosti s rezervoárem vody nad ní nejsou bezbariérově dostupné ani po strmější panské cestě, ani po méně strmém dámském chodníčku.
Minaret
Na vrchol minaretu s vyhlídkou ve výšce 59 metrů vede celkem 302 schodů vřetenového schodiště. Součástí minaretu je devět místnostím tzv. mešity, v kterých měli Lichtenštejnové své orientální sbírky. Návštěvníci vystupují po 3 schodech na terasu pod arkádami minaretu. Následuje dalších 37 schodů vřetenovitého schodiště a 4 schody nahoru do mešit. V současné době probíhá jejích dlouhodobá rekonstrukce. Kulturní dohoda s knížecí rodinou a Lichtenštejnskem otevírá možnost návratu původních sbírek, minimálně formou dlouhodobé zápůjčky.
V objektu zámku není k dispozici bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře. Nejbližší bezbariérová toaleta je součástí cukrárny a restaurace, umístěné na rohu Zámeckého náměstí a Valtické ulice při vstupu do zámeckého areálu. Tato toaleta není zcela veřejná, je lepší se proto krátce zastavit v restauraci a dopřát si chvíli oddechu a občerstvit se. Běžné návštěvnické toalety za hotelem s cukrárnou směrem k zámku a v budově zámku u vstupu do druhého zámeckého okruhu jsou pro vozíčkáře nedostupné. Bariérou jsou schody a nedostatečná šířka dveří. Pro vozíčkáře není upravená ani bezbariérově přístupná toaleta pod Minaretem.
Parkoviště se nachází na Zámeckém náměstí před vstupem do areálu zámku a zahrad.
Zámek Lednice na Moravě
Zámek 1, 691 44 Lednice na Moravě
Tel.: 519 340 128 Fax: 519 340 210