Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Udělejte si celodenní výlet - zámek Kozel

Budete-li v západních Čechách v okolí Plzně, nebude-li zároveň pondělí a jste-li milovníci historie, kteří rádi poznávají památky minulých století, pak mám pro vás dobrý tip. Je to návštěva s prohlídkou zámku Kozel a přilehlého parku, který zámek i sousední hospodářské zámecké budovy obklopuje.

Nevelký lovecký přízemní a téměř bezbariérový zámeček Kozel je jednou z mála klasicistních zámeckých staveb nacházejících se na našem území. V devadesátých letech 18. století si jej nechal postavit císařský lovčí Jan Václav Černín z Chudenic. Střízlivá, téměř nezámecká fasáda ukrývá honosně zařízené sály s bohatou malířskou výzdobou známého umělce Antonína Tuvora. Ten dal průchod své fantazii, proto se můžeme i v našem 21. století těšit velmi působivými a rozmanitými klasicistními náměty od prostých květinových vzorů a malých figurálních medailonků až po velmi umělecky náročné krajinné mytologické výjevy.

Všechny interiéry zámku jsou nádherně vybaveny cenným mobiliářem a bydlet zde muselo být úžasné. Elegantní empírově zařízená pracovna pozdějšího majitele zámku i panství Kristiána Vincence Valdštejna-Vartenberka každého doslova nadchne. Téměř v každém pokoji jsou nádherná kachlová kamna s vnějším přikládáním. Brokátové potahy křesílek, lenošek a polstrovaných židlí jsou rovněž použity na okenní závěsy a vše je útulně laděno do jednoho odstínu. Porcelánové servisy, sklo i kovové svícny dokreslují atmosféru každého kabinetu. Nechybějí zde portréty majitelů zámku a několika významných osobností své doby.

Nad vjezdem do nádvoří zámku se tyčí věžička s hodinami, jež je ukončena směrníkem větru. Střechu zkrášlují pravidelná zmenšená mansardová okna. Vkusně upravené nádvoří je vysypáno štěrkem. Zámecký park je pečlivě udržován a přítomnost soch vhodně doplňují vázy s parkovými květinami. Vše je rovněž barevně sladěno a příjemné na pohled.

Prohlídka zámku trvá dvacet minut a je to nádherný zážitek. Po procházce zalesněným parkem a posezení na lavičce v případě slunného počasí vám ručím za to, že se vám prostředí tohoto půvabného zámečku nebude chtít vůbec opustit.

Luděk Trombala

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727