Bez asistence další osoby je na hradě Karlštejně možno navštívit bohužel pouze hlavní nádvoří. Další exteriéry a především expozice středověkého hradu jsou pro vozíčkáře přístupné pouze s doprovodem, který zajistí především vynesení a snesení z patra a do patra. Podlaha interiérů je hladká, dlážděná. Schody v interiérech i exeriérech hradu jsou velmi vysoké. Schodiště jsou opatřena zábradlím. Na I. okruhu je celkem 192 schodů (95 nahoru a 97 dolů), na II. okruhu je celkem 459 schodů (222 nahoru a 237 dolů). Z nádvoří do studničního areálu vede 73 schodů a stejnou cestou je nutno se vracet. Hrad není opatřen žádným výtahem.
Chcete-li k cestě na Karlštejn využít hromadnou dopravu, nejvýhodnější je doprava vlaková. Karlštejnské nádraží však není bezbariérové. Parkoviště se nachází v obci Karlštejn. Hrad je odtud vzdálen necelé 2 km do kopce. Lidé s tělesným postižením však mají možnost využít parkoviště určené pro svatby, které se nachází v bezprostřední blízkosti hradu (cca 300 m od hlavní brány po asfaltové cestě téměř po rovině). Vůz však musí být opatřen patřičným označením.
Upozornění: Policie vozy stojící na tomto parkovišti často a pravidelně kontroluje. Neoprávněné parkování je postihováno. Od první hradní brány stoupá prašná, místy kamenitá cesta k druhé bráně a skrze ní na hlavní nádvoří. Povrch nádvoří je tvořen z hladkých kamenů.
Toaleta se nachází v suterénu Císařského paláce, je uzpůsobena pro potřeby vozíčkářů, avšak není úplně bezbariérová. K toaletám je nutné zdolat několik nízkých a dlouhých (původně jezdeckých) schodů (cca 10 - 15 cm vysoké). Toaleta je volně k dispozici v době, kdy je areál hradu zpřístupněn veřejnosti, jedna z kabinek je přizpůsobena přímo pro potřeby tělesně postižených osob.
Hrad Karlštejn založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.
Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled.
Velmi působivé je zachované původní stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nevyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění. Zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavená replika Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně.
Hrad Karlštejn, okres Beroun
Státní hrad Karlštejn267 18 Karlštejn č.p. 172
Telefon: Fax: | +420 311 681 617 +420 311 681 695+420 311 681 296 +420 311 681 301 |
|