Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Moravská galerie v Brně se jako první veřejné muzeum umění v České republice rozhodla trvale zrušit vstupné do stálých expozic. Od 1. prosince 2013 se můžete bezplatně seznámit s bohatými uměleckými sbírkami v expozici moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v budově Uměleckoprůmyslového muzea. Oproti dřívějším šedesáti korunám nebo polovičním třiceti korunám nezaplatíte vstupné žádné, případně lze přispět dobrovolným vstupným, pro něž architekt Tomáš Svoboda navrhl nový speciální box.

Stálé sbírky Moravské galerie ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Stálá výstava Umění od gotiky po 19. století v Místodržitelském paláci představuje nejcennější exponáty evropského umění ze sbírek MG - díla neznámých středověkých mistrů, Lucase Cranacha, Paola Paganiho, Bernarda Strozziho, Franze Antona Maulbertsche, Ondřeje Schweigla aj., doplněné o díla zapůjčená z dalších institucí. Jedinečnou novinkou bude monumentální obraz Jožo Uprky Jízda králů (1897), který byl kompletně zrestaurován, a po 35 letech se vrací zpět do Brna. Ústředním motivem expozice je potom obraz Petra Pavla Rubense Hlava Medúsy.

Uměleckoprůmyslové muzeum představující užité umění a design zachycuje vývoj a stylové proměny nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých kovů od středověku do počátku 20. století. Z renesanční tvorby upoutá soubor italské majoliky či zlacená svatební truhla zvaná cassoni. V barokním sále vyniká kolekce rytých a broušených pohárů, bruselskou dílnu Urbana Leynierse prezentuje tapisérie Kimónova bitva z první čtvrtiny 18. století. Mezi exponáty 19. století zaujme vranovská kamenina inspirovaná anglickým wedgwoodem či série židlí Thonet.

Moderní a současné umění si lze prohlédnout v Pražákově paláci. Expozice zde představuje práce tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy, jejichž díla jsou ve sbírce MG velmi dobře zastoupena - Františka Foltýna, Vincence Makovského a Linku a Antonína Procházkovy, dále pak Václava Špálu, Emila Fillu, Josefa Čapka či Otto Gutfreunda. Tvůrčí aktivita kubistických malířů, sochařů a architektů v oblasti užitého umění je připomenuta některými zásadními díly Vlastislava Hoffmana, Pavla Janáka nebo Josefa Gočára. Obrazy a sochy jsou doplněny kresbami, fotografiemi a užitým uměním, které vznikaly často v úzkých souvislostech s volným uměním.

Do Moravské galerie se můžete vypravit celoročně, od středy do neděle, mezi 10 a 18 hodinou, ve čtvrtek je otevřeno až do 19 hodin. Vstupy do stálých expozic budou pro všechny návštěvníky zdarma, ovšem pokud budou chtít přispět na provoz uměleckých sbírek, mohou zaplatit dobrovolné vstupné. Od roku 2014 mají v galerii v plánu otevřít dvě nové kavárny v Pražákově i Místodržitelském paláci, a také výrazně rozšířit muzejní obchody.


Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Moravska-galerie-v-Brne-zavadi-od-prosince-volny-v.aspx

Poznámka Neposedíme: informace o přístupnosti galerie je zde - http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/navsteva-mg/dostupnost.aspx

 Pražákův palác


Foto: www.wikipedia.cz, Millenium187

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727