Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Pro velký zájem našich klientů z Pražské organizace vozíčkářů se v neděli 12. 10. 2014, za překrásného podzimního dne, uskutečnila návštěva pražské Zoologické zahrady.
Zahradu odborníci z POV zmapovali v minulých měsících, a tak nás také velmi zajímala praktická zkušenost uživatelů v terénu.

Zoologickou navštívilo v tento den 13 vozíčkářů, především na elektrickém vozíku. Pro návštěvníky na mechanickém vozíku určitě doporučujeme doprovod, především pak v západní, východní a severní části zahrady, kde jsou cesty ve svahu.

Byli jsme mile překvapeni, jak opravdu bez větších komplikací bylo možné projít téměř celým areálem. Někteří odvážlivci absolvovali i dle našeho průvodce „ZAKÁZANOU" Zakázanku, která má velmi prudký sklon a pro návštěvníka na vozíku je proto velmi riskantní. Nadšení z možnosti vychutnat překrásný výhled na Prahu ale překonalo veškeré zábrany u mnohých účastníků.

Návštěva ukázala, že i lidé s omezenou schopností pohybu a orientace mohou bez obav realizovat příjemnou procházku zahradou. Cesty jsou prostorné, povrchy vhodně upravené, jen v některých malých úsecích dělají drobné obtíže kostky. A to větší, než „záměrně rozpraskaný povrch" v některých pavilonech. V mnoha pavilonech je k dispozici označení v Braillově písmu, zvukové doplnění prohlídkových tras a haptické modely částí těl zvířat.

Dobrou zkušenost máme i se stravováním v zahradě. Je zde možno vybrat si hned z několika přístupných i částečně přístupných restaurací, a tam se posilnit na další část prohlídky.

Srdečně zdraví Věra Malá (koordinátorka Klubu Túra).
 
Informace o přístupnosti ZOO naleznete na: www.presbariery.cz/zelen/zahrady.html

Zdroj: http://www.presbariery.cz/bezbarierovy-vylet-do-zoo-praha.html

Bezbariérový výlet do ZOO Praha
Ilustrační foto
Foto: František Újezdský, http://www.presbariery.cz/bezbarierovy-vylet-do-zoo-praha.html

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727