■ Novou bezbariérovou stezku otevřeli u Svitav v lesním areálu Brand.
■ Vybírat zde můžete z několika tras, nejdelší měří 12 km.
■ Trasy jsou značené červenou barvou, která symbolizuje střední obtížnost.

Co si představit pod názvem lesní areál? Tápete? Věřte, že lesní areál Brand ležící ve Svitavách u rybníka Rosnička může překvapit – má totiž co nabídnout. Les rozprostírající se mezi Svitavami, Opatovcem, Javorníkem a Mikulčí je interaktivní. A baví to tu nejen houbaře, ale i rodiny s dětmi, cyklisty, babičky na procházce s trekovými hůlkami a nově i vozíčkáře.
V polovině září tu slavnostně otevřeli tři vozíčkářské trasy, které zdejší obrovský les protínají. „Svitavy dlouhodobě podporují projekty pro handicapované občany. Na území města provádíme rekonstrukce chodníků, které uzpůsobujeme pro postižené osoby. Také všechny veřejné budovy jsou bezbariérové,“ říká starosta Svitav David Šimek a dodává: „Jsem rád, že se nyní pro postižené otevírá i příležitost navštívit příjemné prostředí Brandu.“

Samotný Brand není žádnou novinkou. Skládá se z cyklotrasy, naučné a fitness stezky. Nyní přibylo značení pro vozíčkáře a nutné terénní úpravy. Trasa je značená symbolem vozíčku a červenou barvou, což znamená, že je vhodná pro zdatné vozíčkáře, vozíčkáře s doprovodem, pro handibiky a elektrické vozíky. Vybírat můžete z několika okruhů, které na sebe navazují. Ten nejdelší má 12 kilometrů, na dalším zdoláte sedm kilometrů a kdo si netroufá, může se vydat pouze na 2,6kilometrovou procházku. Trasa vede po lesních cestách a kromě upraveného lesa nabízí i spoustu zábavy.

Víte například, jak dlouho vydrží blecha bez potravy? Kolik mláďat mívá zajíc? Ani já jsem nevěděla, dokud jsem si neprošla svitavský Brand. Stezka začíná u rybníka Rosnička, kde se lze občerstvit ve venkovní restauraci Plechárna. Hned na začátku lesa je venkovní posilovna. Tvoří ji stroje připomínající profesionální zařízení v posilovně. Tady na ně ale může pršet.
Pak projdeme přes louku, kde bylo nutné polní cestu pro vozíčkáře upravit. „Přístupovou cestu do území Brandu jsme zbudovali s náklady v celkové výši 450 tisíc korun,“ dodává David Šimek. My se definitivně noříme do lesů táhnoucích se až na půl cesty k Litomyšli.

Další zastávku si děláme u retenční nádrže. Kdysi tu byl zelený špinavý rybníček, dnes je vyčištěný, má stavidlo a pro nás na tabuli úkol. Dá zabrat i rodilému Svitavákovi: musí se zde přiřazovat jména jednotlivých výstavních svitavských vil k obrázkům. (A že jich ve Svitavách je! Bylo to bohaté textilní město.)

Kousek za retenční nádrží odbočujeme podle značek doprava a kolem již zmíněných záludných otázek (pro jistotu si doma ještě nastudujte, jak rychle běhá prase, kolik mláďat má zajíc a zda se veverka ukládá k zimnímu spánku, abyste na děti udělali dojem) nás značky dovedou k zatopenému písníku. Do míst, kde se v minulosti těžil písek a pak jezírko upadlo v zapomnění a jen tak zarůstalo trávou. Teď prošlo revitalizací a přejít ho můžete po sérii moderních lávek. Na ně se ovšem dostanete s vozíkem jen s obtížemi. Raději se kochejte výhledem na jezírko a na informačních tabulích si přečtěte, co tu roste a žije.

Unikátní památník

Přes Lavičku v Selském lese (lavička s přístřeším) dojdeme až k Památníku včelích matek. Jedná o velkou raritu, dřevěný pavilon s úly věnovaný včelím matkám. Celý nápad se datuje na počátek 20. století, kdy na místě dnešního památníku měli původní němečtí včelaři oplozovací stanici včelích matek. Na lesní louce byl umístěn dřevěný včelín, v jehož okolí stály v sezoně malé úlky – oplodňáčky, které sloužily k chovu včelích matek.

V rámci projektu obnovy prošel opravou nejen pískovcový kámen památníku, ale i zchátralá studna, která se nyní pyšní funkčním rumpálem. Zbytek původní louky je upraven a doplněn o několik exponátů včelích úlů využívaných v průběhu minulého století. Památník připomíná včelařskou tradici regionu.

Přes Mikulečskou lavičku a Vrchnostenský les se dá dojít k pramenům řeky Svitavy. Vypadají nenápadně, jde vlastně o malé jezírko, stejně jako řeka, která se později přes rybník kroutí Svitavami, aby se v Brně vlila do Svratky.

Naučná stezka se zčásti protíná i s dvoukilometrovou fitness stezkou. Ta obsahuje deset stanovišť s jednoduchými cvičebními prvky vyrobenými z akátového dřeva. Jedná se například o schody, které je třeba několikrát přejít tam a zpět, posilovací zařízení na nohy, na sedy lehy a další. U každého z nich je doporučeno, kolikrát byste to měli zvládnout. Například sedů lehů začátečníkovi doporučují pět, pokročilému patnáct, sportovci třicet. A popravdě – stezka dá docela zabrat i zdravému člověku.

Na Brandu potkáte turisty, rodiny s dětmi, unavené matky od rodin s trekingovými hůlkami, běžce se sluchátky i cyklisty. „Výborný nápad,“ komentuje parta turistů, když společně luštíme a prostřednictvím otáčivých kostek vybíráme, jaké listy má který strom. Všechny trasy tady nevedou do Říma, ale zpět k rybníku Rosnička. Tady je možné se občerstvit na dvou místech: na pláži ve stánku přezdívaném Plechárna nebo na druhé straně rybníka v hospůdce Rosnička.

A schválně: víte, jak dlouho vydrží blecha bez potravy. Týden? Čtrnáct dnů? Je to rok. Lesní areál Brand mě dostal po všech stránkách.

info

Co ještě ve Svitavách podniknout

* Vydejte se na náměstí
Původně renesanční náměstí bylo po velkém požáru v roce 1781 přestavěno do nynější barokní podoby. Svou délkou podloubí a množstvím stavebních slohů se řadí ke skvostům měšťanské architektury v Česku.
www.svitavy.cz

* Sportovní areál u stadionu
Svitavy se mohou pochlubit i moc zajímavým sportovním areálem. Osmihektarový areál je řešen jako otevřený prostor – skládačka sportovních a herních ploch, vybavený sociálním zázemím a velkým parkovištěm se stáním pro obytné přívěsy a karavany. Je tu inlinová dráha, výborná restaurace Pod Hodinami, atletický a v zimě bruslařský zimní stadion, tenisové kurty a cvičební prvky. Nechybí tu ani umění – areál lemují dřevěné sochy.
www.stadion.svitavy.cz

* Zahrajte si discgolf
Od června mají ve Svitavách nové devítijamkové discgolfové hřiště. (Discgolf se hraje létajícím diskem, cílem je podobně jako v golfu dokončit jamku co nejmenším počtem úderů, tedy hodů.) Hřiště lze najít na předměstí Lačnov. Otevřeno má denně. Sada tří speciálních discgolfových disků je k zapůjčení za poplatek 20 Kč dohodě na mobilu 603 471 398, v informačním centru nebo v městském muzeu. Platí se vratná záloha 500 Kč. Pravidla hry si lze nastudovat na adrese www.discgolf.cz

Michaela Bučková

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/lesy-u-svitav-se-oteviraji-vozickarum/

Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka
Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka
Foto: Hana Slabáková, http://www.duhovenoviny.cz/handicapovanym-turistum-se-ve-svitavach-otevrela-dalsi-stezka/