■ Kunratický les má bezbariérovou trasu, přístupný je ale i mimo ni.
■ Nabízí klidnou procházku i dobrodružnější cestu.
■ Místo si oblíbil i Václav IV.
Na konci listopadu loňského roku otevřel Klub českých turistů jubilejní, desátou turistickou trasu pro handicapované. Na své si přijdou hlavně obyvatelé Prahy 4; Kunratický les, kterým se cesta vine, má ale co nabídnout snad každému, kdo trpí nadměrným obklopením betonem. Vydat se sem můžete v každém ročním období, v zimních měsících nabízí únik do lesa hlavně odpočinek od ruchu města, od jara do podzimu je pak doslova zelenou oázou.
Efekt Šumavy
Oficiální trasa pro vozíčkáře začíná u obchodního Centra Chodov. Ač se to skalním turistům může zdát neatraktivní, pro vozíčkáře nebo i jinak handicapované to má své výhody. Jednak je tu pohodlný výstup z linek metra i autobusů, jednak také zázemí včetně bezbariérových toalet. Po přibližně 250 metrech hladkého chodníku se vstupuje do lesa, který ze sousední silnice vypadá na první pohled spíše jako menší parčík. Zdání klame, Kunratický les se rozkládá na 300 hektarech a k iluzi, že už nejste uprostřed města, ale na výletě na Šumavě, se do něj stačí ponořit jen několik desítek metrů.
Zčásti vede stezka po novém asfaltu, který není pro mechanické vozíky žádnou překážkou, a kde není asfalt, tam je terén dostatečně pevný. Trasu Klub českých turistů označuje 2. stupněm obtížnosti, méně aktivní výletníci, zejména na mechanických vozících, místy ocení pomoc doprovodu. Trasa vás zavede skoro až na protější konec lesa, kde se prudce otáčí kolem místa na piknik směrem na severovýchod. Na další křižovatce se vrací do západního směru a navazuje tam na souběžnou stezku. Pokud se však na křižovatce rozhodnete pokračovat přímým směrem, narazíte po chvilce na srub Gizela. Nabízejí tu pivo, malinovku i něco k jídlu při venkovním posezení, čas od času i kulturní program. Celý areál je ale na nepříjemných hlubokých drobných kaméncích, do kterých se menší kola vozíku boří. Trasu okolo srubu si lze také zkrátit a vrátit se směrem k Centru Chodov, tentokrát po jemné šotolině.
Pokud budete pokračovat po značené trase dále severním směrem, užijete si les Michelský, dnes součást lesa Kunratického. Na nejsevernějším cípu trasa z lesa ústí u hotelu Globus, který je zároveň dalším záchytným bodem pro malé občerstvení, a pokračuje sídlištěm Horní Roztyly až zpět k Centru Chodov. Cestou po značené trase najdete kromě klidu lesního porostu i řadu informačních tabulek, ze kterých se lze dozvědět mnoho zajímavého o místní fauně i flóře…
Za Václavem IV.
Nebojte se, zdaleka nejsme na konci cesty. Přestože oficiální trasa vede tak, jak jsme popsali výše, v Kunratickém lese se dá najít mnohem více dobrodružství, když se od ní odchýlíte. Dilema může nastat hned na první Y-křižovatce na začátku značené cesty. Levá odbočka se sice s rozbitějším, ale stále ještě asfaltem svažuje směrem dolů, takže na mechanickém vozíku se musíte připravit na brzdění. Odměnou je hustý a divoký les, kudy vás asfaltová cesta dovede až ke Kunratickému potoku. Pokud s sebou na procházce máte i děti, kousek za ním na ně čekají prolézačky a malá oplocená obora s lesní zvěří. Pro dospělé je tu restaurace U krále Václava IV., kde kromě limonády mají i vynikající pivo z tanku. Pozor! Místní vozíčkáři rádi žertují, že pokud se u výborného piva zdržíte déle, při následném výjezdu zaručeně vystřízlivíte, pokud nemáte doprovod nebo elektrický vozík.
U krále Václava IV. však nastává další dobrodruhovo dilema. Vrátit se zpět po sice stoupavé, ale jisté cestě, nebo se vnořit dále do lesa? Ta už je však jen pro zdatnější vozíčkáře, nezpevněný povrch a kamínky dají zabrat; pro elektrické vozíky je terén bez problémů, snad je jen potřeba více sledovat cestu. To ale na této odbočce není vůbec snadné. Cesta se obtáčí okolo vršku, na němž stojí Nový hrad (o něm ještě dále) a pod nímž se klikatí Kunratický potok divočejší přírodou, nabízející tu pravou zelenou intimitu. Za ohybem pak čeká starý kunratický mlýn a dolnomlýnský rybník; od něj už cesta zase stoupá až do samotných Kunratic.
Kunratice, byť sousedí s pražskými sídlišti, nabízejí klid ne nepodobný klidným vesničkám mimo hlavní město. Zdejší kostel, zámek, a především zámecký park určitě stojí za návštěvu. I zde se nabízí klidná procházka. Kunratice jsou většinou bezbariérové a nájezd na chodník tu najdete všude. Vrátit se k Chodovu lze stejnou trasou nebo ještě prudším kopcem směrem k vysokoškolským kolejím, které už ale vozíčkář bez pomoci těžko vyjede, a musí si tedy nechat pomoci. Vozíky elektrické však i zmíněnou trasu překonají bez potíží.
Pozor na zajíce
Vydáte-li se od oficiálního vstupu do lesa na jih, projedete nejdříve Hornomlýnskou, posléze Dolnomlýnskou ulicí, v jejíž polovině směrem vpravo najdete zcela jiný vstup do kunratického hvozdu. Cestu zde tvoří udusaná zem, pohodlně sjízdná mechanickým i elektrickým vozíkem. Cesta vede neméně malebným lesem a dovede vás až ke zřícenině Nového hradu, který nechal mezi lety 1411–1412 postavit sám Václav IV. Málokdo tuší, že přímo tady slavný panovník zemřel. Cesta je v posledním úseku sice obtížnější a je na ní několik menších stoupání i klesání s kamínkovým terénem, při troše snahy je ale uskutečnitelná, s doprovodem pak bez problému. Ke zřícenině byl nedávno zbudován nový most. Okolo zříceniny se zrovna pohodlně pohybovat nelze, to však tolik nevadí, upravený přístup z jedné strany bohatě dostačuje. Informační tabulky pak poučí o historii místa i o dějinách jeho obléhání.
Cesta ke zřícenině má i další výhodu. Často sem zabloudí lesní zvěř, mnohem častěji než k rušné hlavní trase. Nezřídka se tedy stává, že kousek od cesty se uprostřed vysokého porostu nenuceně procházejí srnky. Neváhejte a poctěte Kunratický les svou návštěvou! Nebudete zklamáni. A pokud pojedete někdy okolo autem, dejte alespoň pozor na místní zajíce! Stejně jako se lidé rádi pouštějí do lesa, oni se zase rádi vydávají na dobrodružné výpravy přes silnici mezi panelové domy.
Štěpán Beneš
Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/zelena-oaza-v-prazskych-sidlistich/
Foto: Toulejse.cz
http://www.toulejse.cz/tipy-na-vylety/prirodni-zajimavosti/praha-hl-m/praha/udoli-kunratickeho-potoka
Podpořte nás
Mapa bariér
Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:
- jak předcházet vzniku architektonických bariér,
- jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
- na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.
Více na www.mapabarier.cz.
Zelená oáza v pražských sídlištích
- Napsal Roman