■ Vozíčkáři mohou navštívit expozici Zlaté české ručičky.
■ Personál byl ochotný, ale je dobré se předem ohlásit telefonem.
Královské město Pelhřimov v kraji Vysočina se mnohým lidem vrylo do paměti díky filmu Vesničko má středisková. To když lékař v podání Rudolfa Hrušínského vyzval svého pacienta k prohlídce pelhřimovského krematoria, aby věděl, do čeho půjde. Krematorium ve městě ovšem vůbec není a ze strany pánů scenáristů se jednalo pouze o podařený žert. Zato v Pelhřimově bezpečně jistě funguje Muzeum rekordů a kuriozit.
Sídlo muzea se od roku 1994 nachází v historické dominantě města – Jihlavské (Dolní) bráně na Palackého ulici. Jsou tu k vidění všechna nej-, co vás napadnou – největší, nejmenší, nejvytrvalejší či nejrychlejší. Budova je ale bohužel vozíčkářům nepřístupná. Zdá se tedy, že tím bychom mohli s popisem skončit. Naštěstí však existuje ještě druhá expozice v nepříliš vzdáleném Domě dobrých dnů.
Jako orientační bod a ujištění, že jdete od Dolní věže správným směrem, může sloužit největší šachová figurka umístěná v parčíku na Svatovítském náměstí. Potěšeni budou i všichni fandové Járy Cimrmana. Tato socha totiž symbolizuje slavný tah tohoto českého velikána, jenž v konečném důsledku způsobil soupeřův první aut v dějinách šachu. Mimochodem vystavená kopie certifikátu dále informuje o tom, že divadlo Járy Cimrmana spolu s otci tohoto génia – pány Smoljakem a Svěrákem – bylo v roce 2011 oceněno za nejstálejší repertoár autorského divadla.
Zlaté české ručičky
Po pár minutách chůze směrem k nábřeží Rekordů a kuriozit nás čeká budova s expozicí Zlaté české ručičky. Stojí na rohu s ulicí V. B. Juhna. Cestou jsou na přechodech nájezdy na chodník, takže i s vozíkem jde výpravu za kuriozitami zvládnout. Tomu, že jste dorazili na správné místo plné rekordních děl, napovídá nejen informační cedule na boku této vilky, ale také obří maketa kuchyňského hrnce, umístěná v rohu přilehlé zahrady. Tato volně přístupná zahrada navíc při pěkném počasí skrývá příjemné místo k odpočinku a posezení. A co by to bylo za město rekordů a kuriozit, kdyby i za budovou nebylo něco kuriózního k vidění – zmíněný nerezový hrnec je zde doplněn o obří kuchyňskou konvičku.
V přízemí domu je krámek s upomínkovými předměty. Turistické známky, pohledy či výtisky české knihy rekordů jsou zde samozřejmě k mání. Hlavní expozice Zlaté české ručičky se nachází v prvním patře muzea, avšak v tomto případě návštěvníkům z řad vozíčkářů vstup zapovězen není. Zaměstnanci muzea velmi ochotně vyvezou návštěvníka nákladním výtahem, který je přístupný z boku budovy. Ovšem vždy je praktičtější svou návštěvu dopředu telefonicky domluvit. Nejen kvůli ověření přístupnosti expozice v případě poruchy výtahu, ale také pro ověření aktuálnosti otevírací doby. Muzeum je totiž v provozu denně od 9 do 17 hodin, avšak během víkendů není personál vždy zároveň v obou expozicích (v Dolní bráně i v Domě dobrých dnů).
Dále je nutné upozornit, že ve dveřích mezi místnostmi jsou nízké dřevěné prahy, které mohou některým vozíčkářům bez asistence činit potíže. Pokud to ovšem překonáte, čeká vás světově unikátní expozice výrobků potvrzující pořekadlo o zlatých českých ručičkách. Při pohledu na zdejší výrobky by se také chtělo dodat: … a svaté trpělivosti.
Většinu vystavených exponátů tvoří celoživotní dílo pana Tomáše Kordy. Jeho výrobky jsou kompletně lepené ze sirek a výtvory jsou to naprosto neuvěřitelné, když si uvědomíme, jak velké (nebo spíše malé) jsou obyčejné sirky a jakých rozměrů jsou vystavené výrobky z nich.
Další zajímavostí je i funkčnost těchto kuriózních výrobků, na kterou autor dbal. Například kopie korintské vázy (na výrobu bylo použito nepředstavitelných 26 211 zápalek a 51 124 hlaviček), jejíž originál pochází z roku 2850 př. n. l., je natolik promyšlená a kvalitně zpracovaná, že ucha této vázy jsou schopna ji unést, pokud se za ně uchopí. Totéž platí i o několika hudebních nástrojích slepených ze sirek. Za zmínku stojí i kytara vyrobená z 16 854 zápalek; ta byla také vyráběna s myšlenkou na její funkčnost, ale hlavně měla být motivací pro autorovu dceru, aby se nevzdala učení hry na kytaru.
Stejný obdiv patří i řadě jiných vystavených výrobků, nejen ze sirek. Jako příklad uveďme největší obraz namalovaný pastelkami (na téma Pelhřimov – město rekordů), největší obraz z těstovin zobrazující panorama Hradčan či drobnosti vytesané z kamene.
Festival Pelhřimov – město rekordů
Pokud by vás výlet za světem rekordů a kuriozit nadchl, můžete druhý víkend v červnu zajet do Pelhřimova znovu. V tomto již tradičním termínu probíhá festival rekordů a kuriozit. Jedná se o milé odskočení od reality a ujištění o českém smyslu pro humor. Pelhřimovské Masarykovo náměstí se zaplní pódii a kolem dokola obklopí netradičními exponáty nejen z Muzea rekordů a kuriozit. Vše je doplněno o koncerty, taneční vystoupení a dobré jídlo i pití.
Na této největší akci svého druhu v Evropě vznikají desítky českých i světových rekordů, které jsou následně ukládány do databáze agentury Dobrý den a uváděny v České knize rekordů.
info
Užitečné informace
Muzeum rekordů a kuriozit
Agentura Dobrý den, s. r. o. Nábřeží rekordů a kuriozit 811 393 01 Pelhřimov Tel.: +420 777 601 304, +420 565 321 327
E-mail:
www.muzeumrekorduakuriozit.cz
Otevírací doba: Denně 9–17 hodin
Vstupné: Děti do 6 let, dospělí do 135 cm a nad 205 cm výšky zdarma
Děti 7–15 let 80 Kč
Senioři nad 65 let 90 Kč
Dospělí 120 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) 300 Kč
ZTP a ZTP/P 20% sleva (po autorce však nebylo požadováno)
Podrobnější informace o dalších slevách na webových stránkách.
Zdroj: http://www.muzes.cz/pelhrimovske-kuriozni-muzeum/
Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Zdroj: Google