Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

 

České dráhy (ČD) od podzimu nasadí do provozu nový nízkopodlažní vlak InterPanter. Jméno pro něj navrhovali lidé v soutěži. Určen bude pro meziregionální a dálkovou dopravu.

Dráhy objednaly v loňském roce deset pětivozových a čtyři třívozové elektrické jednotky s kapacitou 350 a 200 sedících cestujících u společnosti Škoda Vagonka, která je členem skupiny Škoda Transportation. Vlaky začne firma dodávat postupně  od druhé poloviny letošního roku a první cestující by měly vozit na podzim, uvedly ČD v tiskové zprávě.
Do soutěže o pojmenování nového vlaku přišlo 5097 originálních návrhů od 2333 hlasujících.

„Vybrat nejlepší jméno z pěti tisícovek návrhů nebyl vůbec jednoduchý úkol, každý návrh jsme jednotlivě posoudili, do nejužšího výběru, finálního seznamu top 10, postoupily ty nejoriginálnější. Vítězný InterPanter pak nejvíce vystihuje účel nových jednotek, a tím je zajištění vnitrostátní dálkové dopravy Českých drah,“ řekl Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu.

„Inter je označení pro dopravy mezi regiony – Inter-regio. Pro jednoduchost ale regio z názvu vypadlo a zůstalo InterPanter. Panter pak souvisí s tím, že je to z rodiny panter (např. RegioPanter), upřesnil Novinkám mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
Mezi dalšími názvy ve finále byly například ExpressPanter, Panter, RapidPanter, InterRegio, InterFalcon, InterTiger, InterLion, InterGepard nebo Blue Arrow (asi v odkazu na úspěšné meziválečné vozy přezdívané jako Modrý šíp).
„Rádi bychom první jednotku nasadili do zkušebního provozu už na podzim letošního roku. Prvními pasažéry by pak mohli být cestující z Brna do Olomouce,“ dodal Štěpán.

Soupravy mají klimatizaci, bezbariérové toalety, Wi-Fi a audiovizuální systém. Jsou vybavené i polstrovanými a polohovatelnými sedačkami, sklopnými stolky a elektrickými zásuvkami. Nabídnou také oddělené oddíly pro cestující s dětmi do 10 let nebo prostory pro uložení jízdních kol, kočárků a dalších objemných zavazadel.

Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/368310-novy-vlak-interpanter-bude-cestujici-vozit-od-podzimu.html#utm_source=szn_hp&utm_campaign=var_A

Představení vlaku InterPanter
Představení vlaku InterPanter
Foto: ČD
(převzato z Novinek)
http://www.novinky.cz/ekonomika/368310-novy-vlak-interpanter-bude-cestujici-vozit-od-podzimu.html#utm_source=szn_hp&utm_campaign=var_A

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727