Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Než se na začátku letních prázdnin otevře stanice metra Národní třída, změní se přilehlá Lazarská ulice s klíčovými přestupy do tramvají. Chodníky jedné z nejfrekventovanějších tramvajových stanic v Praze jsou proto už teď pomalované barevnými značkami. Ty naznačují, že zanedlouho to v Lazarské bude až do konce června rozkopané. Čekejte zásadní dopravní omezení.

Spolu se spuštěním stanice metra Národní třída na začátku července se spustí nejen eskalátory v nedokončeném komplexu Quadrio u obchodního domy My. Cestující se také díky výtahům v druhém výstupu k Lazarské ulici dostanou na povrchu k tramvajím zcela bez bariér. To mohou uvítat nejen handicapovaní, ale i rodiče s kočárky a senioři.

„Dva měsíce se nepojede Lazarskou kvůli úpravě zastávky za 52 milionů korun. Díky tomu se ale lidé dostanou od výtahu až do tramvaje bezbariérově,“ řekl na místě radní pro dopravu Jiří Pařízek a ukázal na opodál stojící výtah s dvěma kabinami. Zatím jsou na něm přeškrtané symboly a nápisy, dolů se dostanou jenom dělníci. A teď i reportéři deníku Metro.

Ve stanici metra Národní třída třicet metrů pod zemí dosud svítí provizorní osvětlení. Hučení a proud studeného vzduchu předcházejí příjezdu soupravy, nezastavuje, jenom zpomaluje a projíždí. Na nástupištích stojí bezpečnostní oplocení, všude leží krabice, místy stále stojí lešení. Eskalátory jsou ukryté pod dřevěným bedněním. Prostor stanice se už ale začíná podobat tomu, co si cestující pamatují před jejím uzavřením. Barva obložení totiž zůstává stejná, vzletně nazvaná zlatavá, připomíná ale spíš plnotučnou hořčici. „Změnil se ovšem materiál. Obklady ze dvou vrstev skla nahradil smaltovaný plech, který má obrovskou výhodu díky své omyvatelnosti,“ řekl zástupce technického ředitele Jaroslav Šubert. Životnost povrchu se prý pohybuje kolem třiceti let a má lépe odolat vandalům.

Stanice metra otevře po dvou letech začátkem července. Přesné datum totiž zatím není známé, radní Pařízek ale předpokládá, že se všechno stihne podle plánu. „Nevím, jestli to bude 3. nebo 4. července. Záleží i na výsledcích kontrol bezpečnosti,“ podotkl. Nyní se ve stanici připevňují obklady a podhledy. Zbývá dokončit osvětlení a rozhlas a nainstalovat orientační a informační systém metra. Rekonstrukce vychází na 380 milionů korun, z toho 87 milionů hradí investor rostoucího komplexu.

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/na-narodni-tride-metro-znovu-zastavi-na-zacatku-cervence/

Stanice metra Národní třída
Foto: www.wikipedia.cz, Krokodyl

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727