Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Lemberk je jen částečně bezbariérovou přístupnou památkou. Založen byl jako středověký hrad a přes zásadní přestavby v období renesance, baroka a klasicismu, jejichž cílem bylo vnést do zámeckých síní více pohodlí, zůstalo mezi nimi stále hodně bariér, třeba v podobě zvýšených prahů kamenných ostění vstupů do sálů, pokojů a chodeb, a na zámecké nádvoří. Návštěvníci na vozíku mají možnost poznat okolí zámku a zámecké nádvoří. Po umístění šikmých mobilních plošin lze navštívit místnosti v přízemí. Bariérou pro vstup do místností prvního patra jsou schodiště, schody a zvýšené prahy.

K zámku Lemberk vede z obce Lvová asfaltová cesta, zvedající se postupně k vrcholku hory Krutiny, na němž byl zámek postaven. Návštěvníci vstupují do zámku kolem vrátnice do vstupní věže a průjezdem. Povrchy jsou rovné. Nádvoří je vydlážděno hrubší čedičovou dlažbou.

Prodejna vstupenek a publikací je v přízemí východního křídla, v chodbě. Z nádvoří vstupují návštěvníci do chodby přes zvýšený práh. Prodejna vstupenek a publikací je vpravo. V síni galerie jsou umístěny automaty na kávu a chlazené nápoje a stolky, u nichž si lze odpočinout.

Prohlídka zámku - Malý zámecký okruh

Prohlídka začíná na nádvoří. Návštěvníci přes 1 schod a zvýšený práh vstupují do chodby východního křídla a po 12 + 11 dřevěných schodech hlavního schodiště vstupují do chodby prvního patra.

Zámecká kaple

První navštívenou místnosti prohlídky je kaple Seslání Ducha svatého. Umístěna je v jižním křídle, nad průjezdem do zámku. Při vstupu do ní je nutné překonat práh. V kapli se návštěvníci pohybují v prostoru mezi lavicemi. Mohou nahlédnout do panských oratoří, kde jsou vystaveny ornáty a další historický mobiliář. Po ukončení prohlídky se vrací na chodbu a pokračují v prohlídce obytných místností.

Obytné místnosti I. patra

První dvě místnosti, gotická a renesanční, se nacházejí v jižním křídle, za hlavní věží. Součástí kamenných ostění vstupů jsou zvýšené prahy. Spojovací chodbičkou se návštěvníci dostávají do západního křídla, zachovávajícího si původní středověké členění. Po stranách velkého sálu jsou obytné místnosti. Do první se vstupuje přes zvýšený práh. Schod dolů vede do Bajkového sálu s kazetovým stropem s výjevy z Ezopových bájí. Do ložnice a do poslední síně, tabulnice, s renesančním vyřezávaným stropem, vedou jen zvýšené prahy. Návštěvníci mohou nahlédnout do jedné ze středověkých toalet. Prohlídkou tabulnice prohlídka síní prvního patra končí. Návštěvníci se vracejí do Bajkového sálu. Přes práh vstupují do věže s vřetenovým schodištěm a 23 schody sestupují do přízemí. Zde vcházejí do chodby, spojující nádvoří zámku se západním bastionem. Pouze v rámci měsíce 13. komnat, kdy se zpřístupňují běžně nepřístupné prostory památek, mají návštěvníci Lemberku možnost poznat v severním křídle za tabulnicí rytířský sál s bohatou štukovou výzdobou, jenž je restaurován a další, rovněž restaurované místnosti prvního patra východního křídla. Po ukončení rekonstrukce se stanou součástí prohlídkové trasy. Návštěvníci se budou vracet zpět do chodby a do přízemí sejdou hlavním schodištěm, 11 + 12 schody dolů.

Místnosti přízemí

První místností přízemí je vrchnostenská kancelář. Návštěvníci do ní vstupují přes práh. Součástí kanceláře je i drobná trezorová místnost, do které se jen nahlíží. Po prohlídce kanceláře se návštěvníci vracejí do spojovací chodby a přes práh a 1 schod dolů vstupují na nádvoří. Přes nádvoří přecházejí pod hlavní věž a vystupují 1 schodem a přes práh do černé kuchyně ze 17. století, umístěné v jižním křídle. Za černou kuchyní lze přes značně vychozený práh vejít do pekárny a přes další práh lze nahlédnout do pokoje kuchařky. Ten je poslední místností okruhu. Návštěvníci se přes tři zvýšené prahy pokoje kuchařky, pekárny a kuchyně a 1 schod dolů vrací na nádvoří, kde prohlídka končí.

Velký okruh

Návštěvníci velkého okruhu se vracejí přes 1 schod a zvýšený práh do spojovací chodby a pokračují v prohlídce místností přízemí západního křídla. Ohlásí-li se návštěvníci na vozíku předem, připraví správa zámku šikmé mobilní rampy. První místností je zbrojnice. Vstupuje se do ní přes zvýšený práh. Přes 1 schod dolů a práh se vchází do druhé místnosti, zařízené hodnotným nábytkem ze zámku Nový Falkenburg v Jablonném v Podještědí. Přes práh se vstupuje do posledních dvou místností, předsíně a komůrky sv. Zdislavy z Lemberka. I komůrku od předsíně odděluje zvýšený práh. Po prohlídce obou místností odcházejí návštěvníci přes zvýšený práh na nádvoří zámku, kde prohlídka končí.

Zámecká konírna

Umístěna je v suterénu východního křídla zámku. Sestupuje se do ní z průjezdu přes 3 + 9 dlouhých jezdeckých schodů.

Hlavní věž

Pro vozíčkáře je zcela nepřístupná. Její návštěva vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Do věže, původně přístupné z prvního patra zámku, se vstupuje z nádvoří po 2 kamenných a 5 zděných schodech. V podlaze je vstup do nejnižší místnosti, tzv. hladomorny. Na ochoz věže vedou dřevěná schodiště propojující jednotlivá dodatečně vložená patra, celkem 11 + 11 + 11 + 11 schodů. V prostoru s klenbou vstupují návštěvníci 11 schody do síly zdiva věže. Následně vystupují po 12 + 1 dřevem krytých schodech do dalšího patra. Následují opět dřevěné schody, 13 + 13 (místnost s hodinovým strojem) 13 + 12. Návštěvníci se ocitají v nejvyšší místnosti. Z ní přes práh vstupují na ochoz s výhledem do okolí, na Jablonné v Podještědí s bazilikou sv. Zdislavy.

Okolí zámku

Zámek a další stavby, tvořící jeho zázemí, stojí na rovném hřbetu hory Krutiny. To umožňuje vozíčkářům s asistenci prohlédnout si je zvenčí. Pod přístupovou cestou do zámku je lednice, před zámkem sýpka a vězení. Cesta na Jablonné vede kolem bývalé školy a trojice roubených domů ze 17. století, v nichž bydleli sloužící na zámku. Na konci aleje stojí toho času nepřístupný Bredovský zámeček s barokní zahradou. Kolem vodárny vede lípová alej s mírně klesající cestou k nepřístupné kapli Nejsvětější Trojice na jejím konci. Kaple a hřbitov kolem ní byly vybudovány na hraně hory Krutina. Cesta na dolní cestu k Jablonnému nebo do Lvové, u níž je i studánka sv. Zdislavy je pro vozíčkáře z důvodu strmosti svahu a cesty neschůdná. Stejně neschůdná je i původní cesta z Jablonného po okraji hřbetu nahoru, s nerovným povrchem s kameny a kořeny stromů.

Studánka sv. Zdislavy

Léčivý pramen vody vyvěrá ze skály, na níž stojí Lemberk. Ke studánce vede pevná rovná cesta přímo z Jablonného v Podještědí. Pokračuje kolem výletní restaurace na břehu rybníka Lemberk k zaniklému poplužnému dvoru. Od něj vede přímo k zámku asfaltová cesta.

Na zámku není bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře. Běžné toalety jsou umístěny v zámeckém suterénu v bezprostřední blízkosti bývalé zámecké stáje. Sestupuje se k nim z průjezdu po 3 kamenných a 8 dlouhých dolů se svažujících cihlových schodech, určených k pohybu koní, ustájených v suterénu východního křídla. Do toalet se vstupuje přes zvýšený práh. Kromě schodů jsou bariérami šířka vstupů a velikost kabin. Nejbližší bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře se nachází v nedalekém Jablonném v Podještědí, v Klášterní ulici naproti vstupu do kláštera u baziliky sv. Zdislavy z Lemberka.

Parkoviště se nachází pod zámkem, na místě bývalého poplužného dvora s pivovarem. K zámku vede pevná asfaltová cesta, 0,5 km. Po předchozí dohodě mohou řidiči se sníženou pohyblivostí parkovat přímo u vstupu do hradu.

Zámek Lemberk

P.O.Box 3, 471 25 Jablonné v Podještědí

Tel.: 487 762 305 Fax: 482 724 208

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-lemberk.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727