Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Hrad Pernštejn není bezbariérově přístupnou památkou. Přijíždí-li návštěvníci na vozíku, zkušení turisté s pevnými vozíky a v doprovodu asistence, mají možnost si projít alespoň nádvoří a prohlédnout si zvenčí jednotlivé hradní budovy. Bariérami prohlídky hradu Pernštejn jsou terén kopce na němž byl postaven, hrubý, nerovný kamenitý povrch přístupové cesty přes jednotlivá nádvoří a početná schodiště a schody, spojující jednotlivá zpřístupněná patra a místnosti.

Návštěvníci na vozíku vjíždějí do hradu bránou pod baštou a vstupují na první nádvoří, tzv. Baštovní dvůr. Povrch je rovný, zpevněný, posypaný jemným říčním pískem. Je zde hudební a divadelní pódium a populární zámecká restaurace s hygienickým zázemím včetně bezbariérové toalety upravené pro vozíčkáře.

Pernštejnský tis

Z prvního nádvoří je možné pokračovat dál směrem ke hradu. Po levé straně je brána Nad kamenicí, do které ústí starší přístupová cesta do hradu, vykládaná těžkou mramorovou dlažbou. Za bránou ve svahu roste Pernštejnský tis. Přístup k němu není pro vozíčkáře možný. Bariérou je povrch cesty kamenice a následně val a 7 hrubých lesních schodů na pěšinu, směrující až k tisu.

Barbakán a druhá brána

K barbakánu a druhé hradní bráně vede kamenný most. Ve vnitřním prostoru barbakánu, ve dvou výklencích pro těžké palné zbraně, jsou vystavená děla a jejich součásti. Do výklenků je možné nahlédnout. Za druhou bránou se začíná terén zvedat nahoru. Návštěvníci na vozíku potřebují pomoc asistence.

Prodejna vstupenek do hradního areálu je mezi druhou a třetí bránou. Součástí vstupenky je přehledný plán hradu s popisem jednotlivých objektů.

Třetí brána

Po zaplacení vstupují návštěvníci do třetí brány, původně s věžovitou nadstavbou. Za třetí bránou terén prudce stoupá nahoru. Je to nejsložitější úsek. Terén je nerovný, částečně tvořený hrubou dlažbou, která v několika plochách chybí. Pokud by chtěli vozíčkáři pokračovat dále, musejí mít zkušenosti turistů, pevný vozík a asistenci, která jim pomůže.

Sezónní výstavy

Po pravé straně přístupové cesty, v objektu bývalých maštalí, se konají sezónní výstavy. Návštěvníci vstupují do budovy po 2 schodech nahoru a přes práh. Další pohyb ve dvou výstavních sálech je bezbariérový. V místnostech jsou odpočinková křesílka.

Schroefflova zahrádka

Nad budovou maštalí je vstup do tzv. Schroefflovy zahrádky. Vstup do horní části je možný po vystoupení 1 schodu.

Prodejna publikací

Po levé straně přístupové cesty hradem jsou objekty kočároven, prozatím uzavřené, a nad nimi prodejna Na Cejchárně. Vstup do první místnosti je po 4 schodech a přes zvýšený práh, vstup do vlastní prodejny po 3 schodech a zvýšený práh.

Čtvrtá brána

Na konci dvora mezi třetí a čtvrtou bránou je kamenný most. Jeho povrch tvoří hrubá kamenná dlažba. Most překlenuje příkop. Na konci mostu stojí čtvrtá brána. Vozíčkáři překonávají práh zhotovený z druhotně použitých mramorových ostění oken.

Horní hrad

Terén za čtvrtou bránou je rovný, pouze mírně se vlnící. Nutno počítat s vyježděnými kolejemi od vozů a kočárů. Vozíčkáři mají zleva nad sebou Věž čtyř ročních období a za ní palác, ukrývající v podobě ze 16. století starší gotický hrad. Po pravé straně je dlouhá sýpka s černou kuchyní, opřená o gotickou hradbu, a byty personálu hradu v zadní části. Po levé straně je domeček, přes který se štolou tesanou ve skále vstupovalo od špejcharu k cisterně s vodou na Tyrolském dvorku.

Prodejna vstupenek a publikací

Cestou kolem sýpky se návštěvníci dostávají na rozšířenou část nádvoří. Po levé ruce mají nad sebou palác s řadou charakteristických arkýřů a s velkým oknem rytířského sálu 1. patra. Před sebou mají prodejnu vstupenek. Do původně gotického objektu vstupují přes zvýšený práh, 1 schodem dolů. V první místnosti je model hradu. Vlevo přes 2 vysoké schody vystupují do druhé místnosti prodejny. Vpravo přes nízký práh vstupují do třetí místnosti, v níž se promítá film o hradě Pernštejně. Z třetí místnosti lze po 8 schodech dolů sejít do renesanční přístavby u gotické věže Hlásky.

Renesanční přístavek

K vstupu do renesančního přístavku je možné využít schůdnější cestu přes tzv. dvorek. Vstup do dvorku vyžaduje překonání 1 schodu a zvýšeného prahu. Vstup do renesanční síně vyžaduje překonání 1 schodu, zvýšeného prahu a 1 schodu. Terén z nádvoří směrem k dvorku a věži Hlásce klesá dolů. V rohu je umístěno lapidárium. Čtveřice reliéfů z obelisku v zahradě je upevněna na zdech renesanční budovy. Jsou to kopie, originály jsou v Miloticích. V místnosti věže Hlásky, do které se nahlíží, je instalován mobiliář období. V renesanční přístavbě je umístěna instalace jedné z místností s nábytkem z období biedermeieru a empíru.

Nádvoří před kaplí

Od prodejny vstupenek a publikací pokračují vozíčkáři po rovině na nádvoří s kaplí. Podél průčelí severního průčelí paláce se dostanou až pod Věž čtyř ročních období. Pod ní je přístupová cesta přehrazena železnou bránou. Za ní jsou schody, kterými lze sestoupit ke čtvrté bráně.

Prohlídky hradu Pernštejn

Návštěvníci hradu Pernštějn mají možnost výběru ze 4 prohlídkových okruhů. Ani jeden prohlídkový okruh není bezbariérově přístupný. Hlavní bariérou jsou úzká vřetenová schodiště a schody. Na tom nic nemění ani výtah instalovaný Mitrovskými z Nemysle.

Prohlídka - I. okruh

Na prohlídku prvního okruhu nastupují návštěvníci na nádvoří před barokní kaplí. Schodišťovou halou, po 21 + 22 + 20 schodech vstupují na most, umožňující vstup do vnitřního hradu. Přes most nalevo od objektu vrátnice je možné vstoupit do paláce a po 4 + 8 dřevěných schodech vystoupit do vestibulu se sklípkovou klenbou. Z vestibulu vedou schody do švédských sklepů a do Přijímacího sálu. Návštěvníci směrují po 2 schodech nahoru do Tyrolského dvora. Do dvora sestupují 1 schodem dolů. Tyrolský dvůr je poslední nezastavěnou částí původního nádvoří gotického hradu. Je na něm vchod do podzemí břitové věže Barbora a ve skále vytesaná cisterna.

První patro

Prohlídka pokračuje v prvním patře hradu. Návštěvníci vystupují nahoru vřetenovým schodištěm s 30 mramorovými schody. Poslední je jednou tak vysoký. Za 11. a 24. schodem jsou okna na Tyrolský dvůr. Ze schodiště vstupují návštěvníci do okružní chodby paláce. Po schodech sestupují do věže a pokračují přes zvýšené prahy do přípravny a do nové kuchyně, ze které po 2 schodech nahoru vstupují do lokajovny.

Druhé patro

Návštěvníci vystupují vřetenovým schodištěm po 1 + 1 + 15 + 1 mramorových schodech do druhého patra. Jednotlivé místnosti, první a druhá gotická místnost a ložnice, mají zvýšené prahy. Zvýšený práh vede i do třetí klenuté místnosti, gotické kaple. Z kaple 1 schodem sestupují do předsíně a 1 schodem do chodby, za kterou je šatna. Ze šatny, po 6 dřevěných schodech nahoru a přes zvýšený práh pokračují do soukromé kaple. Z ní přes práh po 6 dřevěných schodech scházejí do věže Barbory. V místnosti ve věži je možné nahlédnout do síně s portréty Pernštejů. Za věží Barborou vystupují návštěvníci po 16 + 9 + 1 + 4 schodech do třetího patra.

Třetí patro

Ve třetím patře vstupují návštěvníci přes 1 schod do loveckého sálu a sálu třicetileté války. Nahlížejí do místnosti vojáků, vysunuté na arkýř mimo prostor paláce. Vracejí se do chodby a po 4 + 1 + 9 + 16 schodech sestupují do druhého patra a po 11 + 2 + 6 + 2 schodech do přijímacího sálu prvního patra hradu.

První patro - Reprezentační a obytné místnosti hradu

Přijímacím sálem vstupují návštěvníci do sálů piana nobile. Po třech schodech nahoru vystupují do rytířského sálu. Z rytířského sálu vstupují do nejmladšího paláce nad Černou bránou. Vlevo je možné nahlédnout do černé kuchyně. Návštěvníci přes práh vstupují do obrazárny. Po pravé straně jsou salony s výmalbou 18. století. Návštěvníci pokračují z obrazárny směrem vpravo, ložnicí, pokojem dětí a guvernantky a 3 schody průchozího vřetenového schodiště dolů a přes práh se vracejí do přijímacího salonu. Z přijímacího salonu sestupují návštěvníci dřevěným schodištěm s 8 + 8 + 12 + 8 + 5 schody dolů do sálu se sklípkovou klenbou a dále po 8 + 4 schodech dolů na most přes palác a po 63 schodech na nádvoří před kapli, kde prohlídka končí.

II., III. a IV. okruh

Tyto okruhy jsou určené pro fyzicky zdatné návštěvníky. Prohlídky je nutné předem rezervovat. Maximální počet návštěvníků druhého a třetího starších 15 let je deset, u čtvrtého okruhu pět. Neplatí žádné slevy, díky čemu se na prohlídkách schází skuteční zájemci o historii, architekturu a náplň hradu.

II. okruh

Prohlídka začíná na nádvoří u kaple. Návštěvníci vystupují po 63 schodech na most před palácem a po 4 + 8 schodech vystupují před sál se sklípkovou klenbou. Po 2 + 6 schodech vystupují do archivu, přecházejí do první kanceláře a přes 1 schod do druhé kanceláře. Z druhé kanceláře lze sejít do tzv. klenotnice, dvou místností určených k uskladnění cenností v případě obléhání hradu.

První patro

Po prohlídce místností archivu a kanceláří vystupují návštěvníci po 30 schodech vřetenového schodiště do prvního patra. Vcházejí do okružní chodby paláce a z ní vstupují do pokoje Viléma I. z Pernštejna a toaletní místnosti, dostupné přes zvýšený práh. Za pokojem Viléma I. z Pernštejna nahlížejí do pokoje myslivce.

Věž čtyř ročních období

Z okružní chodby přes dřevěnou lávku přecházejí návštěvníci z paláce do Věže čtyř ročních období. Na most vstupují po 1 schodu, a po dalším 1 schodu a do pracovny vstupují přes 1 schod. Návštěvníci se ocitají v pracovně Mitrovských, upravené pseudogoticky v 19. století. Prohlídka terasy s vyhlídkou do kraje vyžaduje výstup po 35 schodech nahoru. Sestoupení z pracovny do zbrojnice vyžaduje 22 schodů dolů. Po prohlídce věže se návštěvníci vracejí do paláce do okružní věže. Po nahlédnutí do toalet a lampárny sestupují po 14 schodech do předpokoje a vstupují do Vladimírovy ložnice. Po jejich prohlídce se vracejí na okružní chodbu a přes přijímací sál po 16 + 9 + 1 + 4 schodech vystupují do chodby druhého patra.

Druhé patro

Po sestoupení 4 schodů vstupují návštěvníci do tzv. Nových pokojů, čtyř místností připomínající období, kdy na hradě sídlila rodina Schröffeldů. Po prohlídce se po 4 schodech vracejí na chodbu a po 16 + 9 + 1 + 4 schodech vystupují do třetího patra.

Třetí patro

Návštěvníci prochází jídelnou ve věži, Kapucínkou a Bleskovým pokojem. Je možné vyjít na ochoz kolem severního průčelí. Úzkým vřetenovým schodištěm sestupují do tzv. sálu spiklenců. Oknem vřetenového schodiště je možné nahlédnout do přijímacího sálu. Ze sálu spiklenců se návštěvníci vracejí do třetího patra a přes přijímací sál postupují do přízemí hradu. Po schodech sestupují do tzv. kabinetu se sbírkou zvířat a do knihovny, novogoticky přestavěné v 19. století. Po prohlídce knihovny sestupují návštěvníci po 8 + 4 schodech na most před palácem a po 63 schodech na nádvoří před kapli, kde prohlídka končí.

III. okruh - Sklepy a krovy hradu Pernštějn

Třetí nejobtížnější prohlídkový okruh začíná na nádvoří u kaple. Po překonání schodišť stojí návštěvníci před vstupem do vstupního sálu. Vlevo vcházejí do tzv. švédských sklepů. Vstup je bez schodů a prahů, úroveň podlahy klesá směrem ke konci místnosti. Z prvního sklepa po 2 schodech sestupují do druhého sklepa, částečně tesaného do skalního podloží. Ze vstupního sálu vlevo vystupují návštěvníci po 7 + 5 schodech do horních Švédských sklepů. Při vstupu do druhého sklepa jsou 2 schody. Za čtvrtým schodem za vstupem do hradu přes padací most jsou vinný sklep po levé ruce, po pravé ruce dvojice sklepů na potraviny. V Tyrolském dvorku sestupují návštěvníci po prudkých strmých schodech do sklepa s jezírkem pod dvorkem. Ze vstupního sálu vystupují do prvního patra. Bočními vrátky vcházejí do bývalého psince, z něhož je možné nahlédnout do prevétu, ústícího do cisterny, zrušené po zavedení vodovodu. V prvním patře pokračuje prohlídka černé kuchyně a výtopné chodby umístěné v části okružné chodby. Z prvního patra vystupují návštěvníci do třetího patra s místností stráží a věže Barbory. Součástí prohlídky je návštěva všech krovů včetně krovu věže Barbory a nedostavěného čtvrtého patra paláce Jana z Pernštejna. Po prohlídce návštěvníci sestupují na nádvoří před kaplí, kde prohlídka končí.

IV. okruh

Čtvrtý okruh zahrnuje prohlídku kaple Obrácení sv. Pavla a sakristie dostupných i pro návštěvníky na vozíku, pokud se s pomocí asistence dostanou na nádvoří před kaplí. Hodinová věž s vestavěnou obytnou místností s dřevěným pozdně gotickým portálem a na vrcholku s hodinovým strojem, je přístupná pouze po žebřících.

Hladomorna

Hladomorna umístěná ve věži čtyř ročních období je přístupná pouze po vystoupání 27 + 1 úzkých mramorových schodů a sestoupení 1 schodu. Do interiéru hladomorny se nahlíží.

Bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře byla instalována na prvním nádvoří hradu, napravo od restaurace.

Placené hlídané parkování je možné na parkovišti podél přístupové cesty ke hradu, za mostem.

Hrad Pernštejn

592 62 Nedvědice

Tel./fax: 566 566 101

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.hrad-pernstejn.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727