Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Vodní hrad Švihov není bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku mají možnost prohlídky prezentovaných částí opevnění, exteriérů hospodářských budov na dolním nádvoří a exteriéru vnitřního hradu. Vozíčkáři se mohou účastnit akcí, pořádaných v prostoru kolem hradu a v přízemí gotického špýcharu. Z hradních interiérů je bezbariérově přístupná pouze černá kuchyně v parkánu u jižního paláce. Hlavní bariérou pro vstup vozíčkářů na vnitřní nádvoří a do místností hradu Švihov jsou schodiště, schody a značně vysoké prahy dveří.

Nejjednodušší přístup k hradu je z města Švihov po zpevněné cestě sypané jemným štěrkem. Větší část dolního nádvoří je zatravněná a pravidelně udržovaná. Průjezdem v sýpce vedle gotického špejcharu lze obejít hrad po rovné pevné cestě, sypané jemným štěrkem, a prohlédnout si boční a zadní partie paláců a zakončení kaple Panny Marie. Prostor mezi částečně rehabilitovaným vnějším opevněním, součástí protipovodňové hráze, a parkánovou hradbou hradu je zatravněn a pravidelně sečen.

Prodejna vstupenek a publikací se nachází v hospodářské budově na dolním nádvoří. Návštěvníci vstupují do budovy 2 schody nahoru. Procházejí sálem galerie a vstupují do prodejny vstupenek a publikací. Na zdech prodejny visí čtyři malované tabule z kazetového stropu velkého tanečního sálu jižního křídla. V hospodářském křídle je umístěna hradní hospoda. Vstupuje se do ní 1 schodem nahoru a 3 schody dolů. Na nádvoří jsou rozestavěny židle a stoly.

Prohlídka I. - Hrad

Prohlídka hradu začíná na mostě, po němž se návštěvníci dostávají do první hradní branné věže. Cestou musí překonat 1 + 1 schod nahoru. Procházejí bránou a přes parkán,v prostoru zaniklého západního paláce, přistupují k Červené baště. Vstupují do ní po 8 + 1 schodech nahoru. Po prohlídce se vrací po 1 + 8 schodech dolů na parkán a druhou bránou vstupují do hradních paláců. Prohlídka severního a jižního paláce Po 6 schodech nahoru vstupují návštěvníci do průchozího západního křídla. Postupují dál po 7 + 3 + 2 + 2 schodech nahoru a po 1 schodu dolů do vstupního halového prostoru severního paláce. Z něj, přes vysoký práh, vstupují do síně hradní paní. Její součástí je i prevét. Po prohlídce se přes vysoký práh vracejí do vstupního halového prostoru. Po 10 schodech nahoru a přes vysoký práh vstupují do kaple Panny Marie se souborem gotických plastik ze zničených kostelů Plzeňského pohraničí. Po prohlídce kaple vystupují návštěvníci úzkým točitým schodištěm v síle zdiva po 18 schodech na panskou emporu. Z ní, po 6 schodech vystupují na dřevěný pavlán, umístěný na východní spojovací zdí mezi jižním a severním palácem. Pavlán je umístěn ve výšce 17 metrů. Z pavlánu scházejí návštěvníci úzkým schodištěm v síle zdi po 7 + 1 schodech do tanečního sálu ve druhém patře jižního paláce s renesančním malovaným stropem ze zámku Dobrovice. Po prohlídce sestupují průchozím křídlem hradu po 2 schodech do vstupního halového prostoru severního paláce a přes vysoký práh vcházejí do hodovní síně. Po její prohlídce se přes zvýšený práh vracejí do vstupního halového prostoru. Průchozím křídlem, 1 schodem nahoru a po 2 + 2 schodech dolů a 3 + 1 schodech nahoru vcházejí do chodby, z níž přes vysoký práh vystupují do zbrojnice v prvním patře jižního paláce. Návštěvníci se pohybují jen v prvním sálu. Do druhého sálu se nahlíží. Po prohlídce opouštějí zbrojnici přes vysoký práh, na konci chodby sestupují po 1 + 3 + 3 + 7 schodech ke vstupu do průchozího západního křídla, a po 6 schodech dolů, do průjezdu druhé brány. Pokračují do první brány a po 1 + 1 schodech sestupují na dolní nádvoří, kde prohlídka končí.

Prohlídka II. - Černá kuchyně

Prohlídka začíná na mostě k první hradní branné věži. Návštěvníci vystupují po 1 + 1 schodu nahoru a vstupují do brány. Poté z parkánu vystupují po 20 dřevěných točitých a po 1 + 1 + 1 cihlových schodech do prvního patra věže s kanceláří správy zámku. Po prohlídce sestupují po 1 + 1 + 1 a 20 schodech do parkánu a dále do hradu. Po 14 schodech sestupují na hradní nádvoří a prvním vstupem vpravo sestupují 6 schody dolů do mléčného sklepa. Do sklepa s hliněnou podlahou se pouze nahlíží. Přes 1 schod nahoru vstupují do vinného a obilného sklepa. Z něj se 5 schody nahoru vrací na nádvoří. Vystupují po 14 schodech do průjezdu druhé brány a pokračují v prohlídce dalších částí hradu.

Prohlídka jižního paláce, zbrojnice a černé kuchyně Návštěvníci vystupují 6 schody do průchozího západního křídla. Vystupují 7 schody nahoru a přes práh a po 11 schodech dolů do přízemí jižního paláce se souborem nástěnných maleb, sňatých ze zdí armádou zničeného kostela sv. Wolfganga v Doupově. Po prohlídce vystupují 1 schodem nahoru do chodby a z ní 1 schodem dolů sestupují na zděný pavlán. Z pavlánu, po šesti schodech dolů, sestupují do prostoru pod hradní kaplí Panny Marie. Přes práh a dřevěný pozdně gotický portál a po 7 schodech dolů sestupují do spodní zbrojnice. Po prohlídce se vracejí a po 13 + 1 schodech nahoru do vrchní zbrojnice, zařízené jako fraucimor. Horním gotickým portálem se projde do plášťové chodby, propojující zbořenou Zelenou a Zlatou baštu. Po prohlídce horní zbrojnice sestupují návštěvníci zpět do prostoru pod kaplí a 5 schody dolů sestupují do hradního parkanu. Přes parkán po 7 schodech nahoru a 3 schodech dolů vstupují do černé kuchyně. Po prohlídce, bezbariérově vstupují na parkán u Bílé bašty a dál na dolní nádvoří, kde prohlídka končí.

Bílá bašta

V Bílé baště je umístěna expozice hradních draků a rytířů. Při této příležitosti si návštěvníci mohou prohlédnout baštu obnovenou v padesátých letech 20. století, její konstrukci a krov. Návštěvníci vstupují do věže z parkánu vstupem z dolního nádvoří. Po 4 + 1 schodu lze sejít do jejího suterénu. Po 9 schodech lze vystoupit do prvního patra věže, po 3 + 14 schodech do druhého patra a do 2 + 17 schodech do nejvyššího patra věže, otevřeného do krovu.

Špejchar

Pozdně gotický špejchar, objekt stejného stáří jako vnější opevnění hradu, byl po rekonstrukci adaptován na kulturní a společenský sál hradu. Představení se konají v přízemí i v patře, do kterého vede 16 schodů. Výstavní sál Výstavní sál je umístěn v hospodářské budově na dolním nádvoří. Vstupuje se něj 2 schody nahoru. Konají se v něm výstavy regionálních umělců a své místo v něm našla i výstava výsledků archeologických výzkumů, prováděných na hradě od 50. let 20. století, doplněná výběrem movitých archeologických nálezů.

Na hradě Švihov nebyla prozatím instalována bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře. Běžné toalety jsou umístěny v hospodářské budově na dolním nádvoří. Do haly, z níž se vchází do dámských a pánských toalet se vystupuje 1 schodem nahoru. Bariérou pro použití toalet vozíčkářem je nedostačující velikost kabin.

Parkovat lze na parkovišti u náměstí města Švihova u přístupové cesty k hradu.

Hrad Švihov

Žižkova 1, 340 12 Švihov

Tel./fax: 376 393 378

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.hradsvihov.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727