Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Telč je jen částečně bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku si mohou prohlédnout zámeckou zahradu a park, jednotlivá nádvoří a exteriéry zámeckých budov. Ze zámeckých interiérů jsou bezbariérově přístupné pouze místnosti zámecké galerie v zahradě. Muzeum Vysočiny, sídlící v prvním patře zámku, disponuje schodolezem. Bariérou pro vstup vozíčkářů do místností prvního a druhého patra jsou schodiště a schody. Instalace hydraulického výtahu v prostou hospodářské budovy v nejbližších letech zpřístupní místnosti 19. století v prvním patře severního křídla zámku.

Zámek Telč leží v rovině na západním okraji historického centra Telče. Přístupný je po rovině. Povrch zámeckých nádvoří tvoří především poměrně hrubá valounová dlažba. Objevuje se i dláždění hrubým lomovým kamenem a pravoúhlou dlažbou. V zahradě a v parku se návštěvníci pohybují po zpevněných pěšinách sypaných jemným bílým štěrkem.

Prodejna vstupenek a publikací je vlevo v průjezdu z prvního na druhé nádvoří. Vstupuje se do ní přes zvýšený práh. Početný soubor informačních materiálů o městě Telč, zámku a okolních památkách lze zakoupit v bezbariérově přístupném Informačním středisku Telč na náměstí Zachariáše z Hradce. Bezbariérový vstup zajišťuje šikmá mobilní rampa.

Prohlídka zámku - trasa A - Renesanční sály

Prohlídka začíná na nádvoří. Návštěvníci vstupují do arkádové chodby. Po 6 schodech vystupují nahoru a 1 schodem sestupují dolů na malý dvorek. Procházejí přes 2 schody nahoru a zvýšený práh vstupují do přízemí nejstarší části zámku, bývalého středověkého paláce. V levé části je náznakem instalována kuchyně, přes dveře se nahlíží do ložnice. Místnosti přízemí byly zásadně přestavěny v období renesance. Návštěvníci nahlížejí do Hodovní síně a Klenotnice s celoplošnou sgrafitovou výzdobou, na konci chodby vpravo do bývalé zbrojnice. Přes práh vstupují do kaple sv. Jiří. Po její prohlídce se vracejí před budovu starého paláce a po 13 + 4 + 12 + 1 + 11 schodech vstupují do jeho druhého patra. Přes zvýšený práh pak do divadelního sálu. Po 1 schodu nahoru vstupují do průchodu v iluzivní zdí, za níž jsou vložená kamna a místnost na dříví, aby mohli nahlédnout do knihovny. Nahlíží se i do šatny herců. Po prohlídce divadelního sálu vstupují návštěvníci přes zvýšený práh do Afrického sálu. Ten přes práh ústí na arkádovou chodbu, po které přes práh vstupují návštěvníci do jižního křídla zámku.

Jižní křídlo zámku

Chodbou jižním křídlem zámku a 1 schodem dolů vstupují návštěvníci do Rytířského (Mramorového) sálu, umístěného nad pohřební kaplí Všech svatých. Po jeho prohlídce se vracejí 1 schodem nahoru na chodbu a pokračují v prohlídce síní druhého patra jižního křídla. Po 1 schodu dolů sestupují do empírového salonu, z něhož nahlížejí do biedermeierovského pokoje. Po 1 schodu nahoru vstupují do schodišťové chodby a z ní, 1 schodem dolů, do pánského a dámského pokoje. Z dámského pokoje nahlížejí do orientálního salonu. Po prohlídce, 1 schodem nahoru, vstupují na druhou arkádovou chodbu. Z arkádové chodby, 3 schody dolů, sestupují do severního křídla zámku.

Severní křídlo zámku

První síní severního křídla zámku je monumentální Zlatý sál. Z něj, přes nízký dřevěný práh, vstupují návštěvníci do Modrého a Císařského sálu. Do tzv. kuřárny, síně v nárožní věži, se pouze nahlíží. Po prohlídce se návštěvníci vracejí do Zlatého sálu. Vstupují do chodby pod hudební emporou a z ní po 15 + 15 schodech sestupují do prvního patra zámku a po 6 + 13 schodech a přes práh do přízemí a na nádvoří s arkádami, kde prohlídka končí.

Trasa B - Obytné místnosti

Obytné místnosti prvního patra severního křídla zámku jsou tradičně nazývány Pokoje Podstatských z Lichtenštejna. Dochovaly se v takřka nezměněné podobě přelomu 19. a 20. století. Prohlídka začíná na třetím nádvoří. Návštěvníci vstupují do průjezdu západního křídla, využívaného z větší části k hospodářským účelům. Přes práh a po 14 + 3 + 7 schodech vystupují do prvního patra. Následující prohlídka je bezbariérová. Návštěvníci si nejdříve prohlížejí čtveřici místností západního křídla, poté procházejí do severního křídla. Možnost nahlédnout mají do koupelny hraběnky, do trojice soukromých místností hraběte a do sbírkového kabinetu v nárožní věži. Prochází se šesticí reprezentačních místností, seřazených za sebou v enfiládě. Je-li tomu zapotřebí, otevírá průvodkyně obě křídla dveří. Poslední místnosti prohlídky je přípravna jídel. Poté sestupují návštěvníci po 6 + 13 schodech a přes práh na arkádové nádvoří zámku, kde prohlídka končí.

Trasa C - Zámecká galerie

Umístěna je na východním okraji zámecké zahrady. Návštěvníci vstupují do zahrady z arkádové chodby druhého nádvoří přes zvýšený práh. Procházejí zahradou kolem kaple a kašny a vstupují do zahradní arkádové chodby s freskovou výzdobou. Z arkádové chodby lze zcela bezbariérově vejít do sedmi síní východního zahradního křídla, využívaného ke konání sezónních výstav. Pouze v první místnosti se 1 schodem nahoru vystupuje do místnosti nárožní věžičky.

Pohřební kaple Všech svatých

Umístěna je v průjezdu z prvního na druhé arkádové nádvoří,vpravo. Do pohřební kaple se vstupuje přes zvýšený práh. Pokud není kaple otevřena, nahlíží se do ní přes kovovou mříž.

Justiční sál

Sál není bezbariérově přístupný. Slouží sezónním výstavám Města Telč, zámku a Muzea Vysočiny. Do Justičního sálu se vstupuje z průjezdu na třetí nádvoří vpravo. Návštěvníci vystupují do předpokoje sálu po 2 schodech nahoru a bezbariérově vcházejí do Justičního sálu s unikátní nástěnnou malbou.

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

Nachází se v prvním patře jižního zámeckého křídla. Návštěvníci vstupují do jeho přízemí přes práh a následně vystupují po 10 + 13 schodech do prvního patra. Pro vozíčkáře je k dispozici schodolez. Do expozice muzea vstupují návštěvníci přes práh. Zvýšený práh je mezí první a druhou místností. Podlahy zbylých místností jsou v jedné rovině.

Zámecká zahrada

Renesanční zámecká zahrada je umístěna mezi východním zámeckým křídlem s arkádovým ochozem, starým palácem a zámeckou galerií. Návštěvníci vstupují do zahrady z arkádové chodby druhého nádvoří přes zvýšený práh. V zahradě se pohybují po zpevněných pěšinách sypaných jemným bílým štěrkem, v arkádové chodbě s rovnou kamennou podlahou.

Zámecký park

Rozkládá se severozápadně od zámku. Přístup je z hráze Štěpnického rybníka, po mírném svahu dolů, nebo vodní brankou z náměstí J. Kypty u kostela sv. Jakuba, rovněž po svahu dolů. V obou případech se vozíčkářům doporučuje pomoc asistence. Pohyb v zámeckém parku s klasicistním skleníkem je bezbariérový.

Bezbariérová toaleta upravena pro vozíčkáře je společně s běžnými toaletami umístěna na třetím nádvoří. Je uzamčena. Klíč je u průvodců a v kanceláři bezpečnostní agentury Sobes v průjezdu na třetím nádvoří a v prodejně vstupenek.

Parkoviště se stáním pro řidiče se sníženou pohyblivostí se nachází severně od parku u Slavatovské ulice. K zámku a do historického města Telč lze sejít přes park nebo Slavatovskou ulicí a ulicí Na Baště po hrázi Štěpnického rybníka.

Zámek Telč

náměstí Zachariáše z Hradce 1, 588 56 Telč

Tel.: 567 243 943

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-telc.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727