Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zdroj: iDnes, 13.7.2023, https://www.idnes.cz/praha/zpravy/dpp-metro-nadrazi-holesovice-bezbarierovy-pristup-vytah.A230713_112018_praha-zpravy_juan

Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil výtah ve stanici metra C Nádraží Holešovice, který nahradil zdvihací plošinu z nástupiště. Výtah dnes spustili zástupci podniku a magistrátu, jeho vybudování vyšlo na 19 milionů korun. Z 61 stanic pražského metra nyní schází bezbariérový přístup jen u 15.

Stanice Nádraží Holešovice byla doposud bezbariérově přístupná pouze zdvihací plošinou z nástupiště do severního vestibulu, což bylo podle ředitele DPP Petra Witowského nedostatečné.

„Plošina nejenže byla malá, takže neumožňovala třeba přepravu s kolem nebo se do ní nevešly dva kočárky, ale zároveň byla pomalá. Výtah je zhruba sedmkrát rychlejší,“ uvedl ředitel.

Podnik nyní dokončuje stavbu nového raženého výtahu do stanice metra Jiřího z Poděbrad na lince A, která je kvůli jeho stavbě a kompletní rekonstrukci za 1,29 miliardy korun uzavřena. Výtah podle ředitele DPP spustí příští rok na jaře, cestujícím by se stanice měla otevřít na podzim.

Dále podle technického ředitele pro metro Marka Kopřivy DPP připravuje ražené výtahy ve stanicích Flora a Želivského. Kopřiva dodal, že ještě předtím podnik plánuje dva jednodušší projekty, a to ve stanicích Strašnická a Radlická.

V případě Radlické má být řešení obdobné jako na Nádraží Holešovice, nový výtah má nahradit stávající plošinu. Podnik plánuje práce uskutečnit příští rok spolu s rekonstrukcí vestibulu. V případě Strašnické je podle technického ředitele v plánu modernizace stávajícího nákladního výtahu, který by rovněž nahradil plošinu na schodišti.

Bezbariérovost i v tramvajích

Podnik se podle Witowského zabývá i bezbariérovostí v dalších typech MHD. „Co se týče autobusů, dneska jsou plně nízkopodlažní. V tramvajích ještě máme nějaký dluh,“ řekl.

Dodal, že nyní je vypsaná soutěž na až 200 nových tramvají, které budou nakoupeny v bezbariérovém provedení, a zároveň podnik nechává přestavět tramvaje typu T3R.P na částečně nízkopodlažní.

„Mělo by se jich takto zprovoznit až 65 a budeme je používat hlavně na noční provoz,“ dodal ředitel. Podnik podle loňské výroční zprávy provozuje 769 tramvají, z toho asi 350 je bez nízkopodlažní úpravy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/dpp-metro-nadrazi-holesovice-bezbarierovy-pristup-vytah.A230713_112018_praha-zpravy_juan

 

Nádraží Holešovice má nový výtah 

Foto: Nádraží Holešovice má nový výtah | Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/dpp-metro-nadrazi-holesovice-bezbarierovy-pristup-vytah.A230713_112018_praha-zpravy_juan/foto/JUA609d8db95d_P2023071302962.jpg

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727