zdroj: idnes.cz, 1. 4. 2018
Když v třebíčském kině Sputnik promítali v 80. letech Amadea od Miloše Formana, začali diváci na konci tleskat. V devadesátých letech se tam tvořily fronty na Jurský park - to se kino vrátilo k názvu Moravia. Už dlouho je ale zavřené. Teď se budova za 42 milionů korun přestaví a uvnitř zcela změní.
Po dvanácti letech od konce posledního promítání a závěrečných titulků se v třebíčské Moravii zase začne něco dít. Přestane být „kinem duchů“.
Na jaře tam přijdou dělníci z místní firmy Tomireko a zůstanou až do konce léta příštího roku. Během té doby vznikne z kina komunitní centrum. Bude to právě v roce, kdy uplyne celé století od otevření kina.
A zatímco zvenku si secesní budova na okraji třebíčské památkové zóny zachová současnou podobu, uvnitř nezůstane kámen na kameni. Kupříkladu zmizí šikmé hlediště před plátnem, kde diváci zažívali desítky let smích i dojetí u svých oblíbených filmů.
„Stupňovité hlediště tam původně ani nebylo, vzniklo až v padesátých letech. Dochovaly se fotky, kdy tam byl sál s krásnými polstrovanými židlemi,“ popisuje místostarostka Třebíče Marie Černá.
V historii kina stojícího ve Smrtelné ulici je i jeden temný moment. V listopadu roku 1951 tam po třídenním procesu v babickém případu odsoudili k smrti katolického kněze Jana Bulu. Vybraní diváci procesu tehdy dostali 1 200 vstupenek. Příští rok na jaře ho v necelých dvaatřiceti letech popravili.
To je ale minulost.
Uvnitř poradenství i kavárna, promítat se bude venku na zeď
Příští roky Moravie mají být zcela jiné. Velký sál se má v budoucnu podle potřeby měnit až na čtyři menší sály. Podle toho, jak bude zrovna potřeba. „Multifunkční sál bude středobodem. Celá přestavba bude poměrně zásadní. Hlavní záměr je budovu vrátit Třebíčákům,“ avizuje Černá.
Provoz tam bude organizovat radnice, konkrétně její sociální odbor. Různé aktivity se tam zaměří na zdravotně postižené. Pro vozíčkáře se upraví bezbariérový vchod a výtah, vyhradí se jim místa na vedlejším parkovišti.
Nové centrum bude sloužit i seniorům či matkám s dětmi. Také ohroženým dětem či lidem, kteří mají potíže s hledáním zaměstnání.
„Bude tam poskytováno poradenství,“ doplnila místostarostka. V přízemí se vybuduje a začne fungovat nekomerční kavárna, kde začnou pracovat různí lidé z komunitního centra. Tato kavárna bude běžně přístupná veřejnosti.
Počítá se i s tím, že se za pěkného počasí promítnou filmy venku na stěnu sousední Pasáže.
V Moravii mohla být i taneční škola. Z plánů soukromníka sešlo
Příští činnosti v Moravii se plánují opravdu různorodé. Zdravotně postižení si tam budou moci kromě jiného zacvičit. K dispozici se nachystají různé dílny. Při kurzech vaření se začnou potkávat mladé maminky s penzistkami, navzájem si mají předávat zkušenosti. „Program v různých oblastech se chystá od rána do večera,“ doplňuje Marie Černá.
O přestavbu kina měly zájem tři firmy, z toho dvě třebíčské. Ta s názvem Tomireko nabídla nejnižší cenu. „Je o šest milionů nižší, než byly původně předpokládané náklady,“ sdělila místostarostka. Celkem sedmnáct milionů má tvořit dotace.
Komunitní centrum bude mít zřejmě čtyři stálé zaměstnance.
Kino v těchto místech vyrostlo v roce 1919 zásluhou několika pražských advokátů a třebíčského architekta Alfonsa Hubeného. A od první chvíle se těšilo velké popularitě.
Postupně se jmenovalo Moravia, Stadion, Svět, Sputnik, aby se po revoluci vrátilo k původnímu názvu Moravia. Promítání tu skončilo na konci března roku 2006. Třebíč měla tou dobou v sousedství úplně nové kino Pasáž.
Před několika lety to vypadalo, že se městu podaří kino za téměř deset milionů korun prodat. Měla v něm být taneční škola, jenže z plánů soukromého investora nakonec sešlo.
Autor: Radek Laudin
Zdroj: https://jihlava.idnes.cz/kino-moravia-trebic-budova-rekonstrukce-komunitni-centrum-vysocina-1iw-/jihlava-zpravy.aspx?c=A180324_391485_jihlava-zpravy_mv
Foto: Kino Moravia | foto: František Vondrák, Deník
Zdroj: https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/radnice-opravi-kino-moravia-bude-z-nej-komunitni-centrum-20160319.html