Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Na vozíčkáře jsou v Orlických horách připraveni víc než na lidi se smyslovým postižením, říká Kateřina Loučková, manažerka projektu Orlické hory pro všechny. S projektem jste začali loni na podzim.

Co stálo u jeho vzniku, kde jste se inspirovali?

Jde o společný počin místních akčních skupin Nad Orlicí, Orlicko a Pohoda venkova, na který jsou poskytovány dotace z Programu rozvoje venkova. Neměli jsme zkušenosti s mapováním bariér a nechtěli jsme vymýšlet novou metodiku. Proto jsme se inspirovali úspěšným projektem Beskydy pro všechny, odkud jsme převzali způsob posuzování vhodnosti zařízení pro osoby tělesně, zrakově a sluchově postižené a také barevné značení přístupnosti. Nejdřív jste si museli ujasnit, jaké možnosti Orlické hory turistům nabízejí.

Jak to probíhalo?

My jsme sice věděli, že region má co nabídnout, ale neměli jsme žádnou databázi poskytovatelů turistických služeb. Takže prvým krokem bylo, že jsme vybrali dodavatele, který ji pro nás vytvořil.

Co bylo dál?

Na území Orlických hor jsme našli a do databáze zařadili tisíc subjektů poskytujících turistické služby, tedy stravování, ubytování či nějakou atrakci. Na jaře jsme každému dali možnost získat certifikaci: mohla k němu přijet komise určená k prozkoumání bezbariérovosti, v níž byli studenti olomoucké Univerzity Palackého a vozíčkář. Ozvalo se jen sto poskytovatelů, které se nám podařilo prověřit během tří měsíců. Dotace z projektu nám umožňují do září certifikovat zdarma, pak to bude nejspíš za správní poplatek nebo za příspěvek od sponzorů… Rozhodně nechceme končit, jen musíme najít jiný způsob financování. Věřím, že když projekt poběží ještě dva roky, povede se nám přimět až 25 procent subjektů, aby se nechaly navštívit a prozkoumat.

Jak dopadly subjekty, které o certifikaci měly zájem?

Byly prozkoumány z hlediska přístupnosti pro osoby tělesně, zrakově a sluchově postižené. Ke každému komise vypracovala závěrečnou zprávu, která obsahovala i doporučení pro odstranění zjištěných překážek a bariér. Subjekty, které to udělaly nebo už byly bez bariér, získaly certifikát. Obecně se dá říci, že na potřeby lidí tělesně postižených byli poskytovatelé poměrně připraveni. Nejspíš proto, že na vozíčkáře už je společnost docela zvyklá. Ale u smyslového, zejména sluchového postižení to bylo horší…
Červeně je označen nevhodný subjekt, oranžově vhodný a zeleně zcela přístupný. Podmínky certifikace jsou natolik přísné, že zatím ze stovky subjektů jen dva získaly zelenou výseč u všech typů zdravotního postižení a obdržely certifikát Bez bariér. Všechny poznatky jsou zveřejněny na portálu www.jedemetaky.cz, který je součástí projektu Beskydy pro všechny.

Bariér jste našli hodně. Budete vyvíjet nějaký nátlak na zlepšení situace?

Nebudeme, protože poskytovatelé se snaží zjištěné bariéry odstranit. Zvlášť pokud jde o levná či neinvestiční opatření: někde stačí doplnit jídelní lístek, proškolit personál nebo instalovat zvukové hlásiče na pokojích. Myslím, že do konce prázdnin splní podmínky na získání certifikátu dalších šest až osm subjektů.

O prověření měla zájem jen desetina z oslovených poskytovatelů. Jak chcete motivovat zbývajících zhruba 900 subjektů?

Certifikaci jsme nabízeli a prováděli během hlavní turistické sezóny, kdy měli poskytovatelé služeb spoustu jiných starostí. Myslím si, že aspoň 20 procent dalších by s průzkumem souhlasilo, kdybychom se jim ozvali jindy. A tak věříme, že se nám povede přesvědčit i další poskytovatele už na podzim. Nemáme ale ambici získat pro náš projekt úplně každého: zejména drobnější provozovatelé leckdy ani nemají zájem třeba o zrakově postižené turisty.
Projekt Orlické hory pro všechny zahrnuje kromě certifikace i jiné počiny určené pro lidi s postižením.


Můžete se o nich zmínit?

V Letohradě funguje půjčovna speciálních kompenzačních pomůcek, kde si lidé se sníženou mobilitou můžou vypůjčit třeba odlehčený vozík, tandemové kolo, elektrický skútr nebo tříkolku se sedačkou vhodnou i pro zcela ochrnutého, ležícího člověka.

Zdroj: www.c-m-t.cz


Foto: Avayak

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727