Přístupnost památek (ostatní)

Svojanov chce být dostupný nejen vozíčkářům, ale i nevidomým a neslyšícím

Kastelán Miloš Dempír chce na hrad Svojanov přilákat i handicapované.Vlastníci a provozovatelé kulturních památek při jejich propagaci někdy až nadužívají pojem „unikátní“, ale v tomto případě zřejmě sedí. Hrad Svojanov, který v sobotu zahajuje sezonu, bude na jejím vrcholu přístupný pro lidi, kteří jsou handicapovaní.             

Památky bez bariér - XXIV. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Písek(www.presbariery.cz, 11.4.2014)
V minulém týdnu proběhla v jihočeském Písku XXIV. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS).
Setkání na téma „Památky bez bariér" bylo určeno zejména zástupcům samospráv a pracovníkům odborných organizací, kteří se na řešení přístupnosti, bezbariérovosti a prezentace památek přímo podílejí.

Státní zámek v Opočně

Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.
Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Jindřichův Hradec, hrad a zámek (NKP)

Hrad a zámek Jindrichův HradecJádrem dnešního rozlehlého komplexu na skalnatém ostrohu je raně gotický hrad, zmiňovaný již v roce 1220 jako "Nový hrad", postavený Jindřichem z rodu Vítkovců. Ten byl ve 2. polovině 13. století rozšířený a do jisté míry určil dnešní podobu zámku. Dominantou se stala mohutná válcová věž, přistavěn byl palác s kaplí, částečně dodnes dochovaný i s gotickými nástěnnými malbami cyklu svatojiřské legendy.

Přibyly objekty bez bariér

Kláštery, zajímavé vily, muzea – tam všude se v minulých letech investovalo do bezbariérových toalet, plošin či výtahů. Kam se v létě podívat?

Barokní perla východních Čech bude bez bariér

Raně barokní kostel Panny Marie na Chlumku v Luži bude brzy dostupný i vozíčkářům. Římskokatolická farnost Luže totiž loni získala finance od fondů EU na zřízení bezbariérového výtahu. Široká veřejnost včetně lidí s omezenou pohyblivostí i rodin s kočárky se může těšit na otevření chrámu v červnu.