Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Měli jsme možnost vyzkoušet novinku pana Koose van den Berga - elektrokolo pro vozíčkáře Freerider. V harrachovském kopcovitém terénu jsme otestovali jízdní vlastnosti elektrokola, které se poměrně jednoduše připojí před vozík a dokáže s ním na jedno nabití ujet vzdálenost přes 20 kilometrů. Vynálezcem elektrokola je pan Koos van den Berg, Holanďan žijící v Čechách.

Freerider

Nejdříve několik slov o konstrukci. U Freerideru se vlastně jedná o motorek s vlastním pérováním, který se dá připojit téměř ke každému mechanickému invalidnímu vozíku. Ukotvení a následné ovládání Freerideru je velice jednoduché a vozíčkář nemusí být nijak extra technicky zdatný (na konstrukci mechanického vozíku za předními koly jsou přimontovány dva válcovité úchyty, na které je přichycen hliníkový držák zakončený zámkem; do zámku se vsune a následně zajistí samotný přední díl elektrokola s baterií a ovládáním). Připojením elektrokola k vozíku dojde k nadzvednutí předních koleček vozíku, čímž se eliminují rázy z nerovností přenášené předními kolečky. Cestující si pokládá nohy na stupačky elektrokola.
O pohon "soupravy" se stará motor namontovaný k přednímu kolu. Energii dodává motorku baterie uložená nad předním kolem. Jízda se ovládá řídítky, pravou rukou se "přidává plyn" a levou se brzdí jako na kole. Na řídítkách se přepíná jízda dopředu nebo dozadu (s celou "soupravou" se dá i couvat). Druhým přepínačem se volí rychlostní režimy - 0 až 5 km/h, 0 až 15 km/h a 0 až 25 km/.

Baterie má dojezd 20 - 50 kilometrů. Záleží na jejím výkonu (8A nebo 16A) a také na tom, jak složitý terén musí zvládnout. Baterie disponuje unikátním záložním zdrojem energie, kterou jezdec využije, když se náhodou dostane do situace, že mu "dojde šťáva". Pak se stačí přepnout na rezervu, která mu umožní ujet asi 10% toho, co už ujel. A pak se stačí zastavit třeba někde v kavárně a než vypijete dvě esspresa, baterie je dostatečně nabita k bezpečnému návratu.
 
Technické údaje Freerideru:
Motor 48V / 680W / 19,2Nm
Rychlost 0-5, 0-15, 0-25
Hmotnost 17,7 kg
Odpružení vozíku (speciální vozík na horním obrázku)

Freerider

 Freerider

Freerider

Freerider

Freerider

Paní Eva na Freerideru

Paní Eva na Freerideru

 

A jaké jsou naše dojmy?

Výborný nápad. Pro někoho může být jedinečnou pomůckou, jede skvěle, má obrovskou výdrž, dobře se ovládá. Ale několik poznatků - k řízení je potřeba mít obě ruce zcela v pořádku - pravou rukou se otáčí ovládání "plynu" a při jízdě se musí stále držet, stejně jako na motorce. Levou rukou se brzdí, z harrachovských kopců to dá zabrat. Přední část stroje se podsouvá pod vozík, kde se uchytí na dva trny přidělané na vozík. Je potřeba malá úprava na vozíku - nelze tak, že přijedete na svém vozíku k "cizímu Freerideru" a za 5 minut odjíždíte pryč. Vozík na horní fotografii má speciální odpružení zadních kol a je opravdu vhodný. Na obyčejném vozíku budete za tahacím strojem trochu poskakovat. Škoda, že na stroj nepřispívá pojišťovna...

 

Prodejní cena Freerideru € 3.450 (asi 95 tisíc Kč)
Prodejní cena odpruženého vozíku € 2.250 (asi 62 tisíc Kč)

Pokud Vás vynález pana Koose van den Berga zaujal, neváhejte ho kontaktovat a zeptat se na podrobnosti. Pochází z Holandska, proto raději mluví anglicky a německy. Pokud budete chtít, velmi rád Vám předvede i naživo, co všechno Freerider umí.
 
Ale již teď se můžete podívat na video.
 

Kontakt
Koos van den Berg
Nový Svět 473
512 46 Harrachov

tel. : 606 631 640
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

A pokud si myslíte, že byste Freeridera měli komu nabídnout, můžete se stát dealerem, kterého pan van den Berg hledá.

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727