Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

České dráhy představily speciálně upravený vagón pro hendikepované

(Zveřejněno 6.4.2015 na www.novinky.cz)

České dráhy představily ve středu na pražském hlavním nádraží jeden z prvních speciálně upravených vozů určený k přepravě zákazníků se zdravotním postižením. Jedná se o speciální vagóny pro dálkové vlaky kategorií EuroCity, InterCity, expres a rychlík.

„Po konzultaci se zákazníky jsme rozšířili vstupní dveře do vyhrazeného oddílu, odstranili jsme dvě sklopné sedačky pro doprovod a zjednodušili ovládání sklopného stolku. Další úpravy se týkají doplnění pomocných madel, bezbariérové toalety, a také tlačítek signalizace SOS pro situace, jako je pád cestujícího z vozíku,“ uvedl člen představenstva ČD Michal Štěpán.

„Kupé se výrazně zvětšilo a myslím si, že se sem dnes pohodlně vejdou dva vozíky i s doprovodem. Kupé je tak plně vyhovující,“ pochvaluje si novou úpravu předseda Národní rady pro postižené Václav Krása.

Zdvihací plošina bude nově vytočena o přibližně 15° vůči hraně nástupiště. Cestující na vozíku tak na ni bude najíždět šikmo k podélné ose vozu, čímž se eliminuje riziko možného propadu vozíku přes hranu nástupiště. Plošina však nevzbudila u některých přítomných vozíčkářů plnou důvěru.

Bezbariérových vozů je 600

„Zdá se mi, že plošina není dostatečně bezpečná. Z boku by měla být nějaká překážka, která by skutečně zabránila sjetí člověka mimo plošinu,“ zhodnotila Eva Kučerová z Pražské organizace vozíčkářů.

S upravenými vozy, které České dráhy postupně přebírají od výrobce, se setkají cestující v dálkových spojích prakticky v celé republice. V současnosti národní dopravce disponuje přibližně 600 bezbariérovými vozy, motorovými a elektrickými jednotkami, které obsluhují 4 612 garantovaných bezbariérových spojů denně.

Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/365887-ceske-drahy-predstavily-specialne-upraveny-vagon-pro-hendikepovane.html

České dráhy představily speciálně upravený vagón pro hendikepované
Ilustrační foto
http://www.zelpage.net/zpravy/8413

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727