Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

zdroj: vozejkov

Zámek Kynžvart je plně bezbariérový, včetně přilehlých prostor. Prostě si jej můžete bez omezení a v plném rozsahu prohlédnout i na vozíku. A nezapomeňte na zámeckou cukrárnu.

Zámek Kynžvart leží v západních Čechách, jižně od města Lázně Kynžvart, asi 20 kilometrů jihovýchodně od Chebu. Reprezentační sídlo známého rakouského politika a kancléře K. V. Metternicha. Nabízí návštěvníkům dva základní okruhy bez nutnosti předchozí rezervace.

Okruh Zámecké interiéry Metternichů představuje pokoje sídla jak po stránce účelu, tak dekorací a vybavení. Navštívíte, zámeckou zbrojnici, expozici představující chebského kata a zároveň prvního správce kynžvartského muzea Karla Hussa a především věhlasný Metternichův kabinet kuriozit, kde najdeme více jak 4000 unikátních předmětů, z nichž každý nabízí jedinečný životní příběh svého majitele.

Kabinet kuriozit si můžete podrobně prohlédnout v druhém základním okruhu. Najdeme zde měřič sympatií, nebo vzácnou pozlacenou čelenku vyrobenou z papíru. Součástí kabinetu kuriozit je egyptologické oddělení. „V jedné místnosti je vystaveno na 1800 předmětů, z nichž některé nemají ve světě srovnání. Mezi jeho nejcennější části patří i dvě egyptské mumie, z nichž starší pochází z doby před 3500 lety.“

Kolem celého zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park, který založil slavný vídeňský dvorní zahradník Riedl v době empírové přestavby zámku. Toto krajinářské dílo patří se svojí rozlohou 265 ha mezi největší zámecké parky v České republice.  Při návštěvě jistě neopomeňte navštívit vyhlášenou zámeckou cukrárnu.

Bezbariérovost jak má být

Vozíčkáři se po zámku mohou pohybovat zcela samostatně. Pouze výtah je možné zprovoznit jen za asistence pracovníka zámku. Podlahy jsou zcela rovné, bez prahů. Dveře je možné v případě nutnosti jednoduše rozšířit odblokováním druhého křídla, pak už projede opravdu každý. Sociální zařízení je umístěno v příjezdové chodbě směrem k výtahu a jeho rozměry lze označit přímo za gigantické. Nechybí jedno pevné a jedno sklopné madlo. Klíček najdeme v pokladně, která je taktéž dostatečně prostorná a pohodlně přístupná i z vozíku.

Vše probíhalo jako na drátkách

Při naší návštěvě byla na prohlídce přítomna poměrně velká skupina lidí včetně několika vozíčkářů. Personál vše zvládl bez problémů a takzvaně na pohodu.  Krásná ukázka nejen skvělé přístupnosti, ale i přístupu k návštěvníkům.

 

Vstupné:  ZTP/P a doprovod zdarma

Doprava na místo: pouze automobil

Náročnost: rovinatý terén, pevný, štěrkopískové cesty 

WC: ANO

Další informacezamek-kynzvart

 

Zdroj: redakce, zamek-kynzvart, foto: redakce

Zdroj: https://vozejkov.cz/cz/aktuality/cestovani/zamek-kynzvart-nabizi-kompletni-bezbarierovost

 Zámek Kynžvart nabízí kompletní bezbariérovost

 Foto: Zámek Kynžvart nabízí kompletní bezbariérovost | Zdroj: Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV, https://vozejkov.cz/cz/aktuality/cestovani/zamek-kynzvart-nabizi-kompletni-bezbarierovost

 

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727