Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Z vozíku do ponorky, pak na horskou dráhu a honem do strašidelného zámku na příšery. „Mamííí!“ Vlásky dosud zježené plastovou hrůzou uklidňuje obří porce zmrzliny a společné focení s myšákem. Atrakce, kam až oko dohlédne. Vítejte ve světě dokonalých iluzí. Vítejte v Disneylandu!

Blíží se prázdniny a čas dovolených. Dokážete si představit, že se vrátíte na chvíli do dětství a společně s dětmi prožijete fantastické zážitky? Pokud ano, je pohádkové království s názvem Disneyland to nejlepší, co se dá vidět. A nemusíte kvůli tomu hned shánět letenky na Floridu. Stačí zajet do Francie. V Disneylandu u Paříže strávíte jeden den nebo i celou dovolenou, a nudit se zcela jistě nebudete.

Popisovat jednotlivé atrakce by vydalo na slušně tlustou brožuru a nechci vám je prozrazovat předem. Ono se to prostě musí zažít. Rád bych ale zmínil několik praktických informací, které budou zajímat především návštěvníky s omezenou schopností pohybu a orientace. Myslelo se na ně už při projektování a je to opravdu znát.

Hned po příchodu do areálu se doporučuje vyhledat nejbližšího pracovníka návštěvního servisu (Cast Member). Po předložení průkazu ZTP vám vystaví prioritní pas pro přednostní vstup na jednotlivé bezbariérové atrakce. V případě, že se do atrakce z vozíku přesedá, je vyžadován doprovod jedné dospělé asistující osoby. Z právních důvodů mají Cast Member zakázáno osobně pomáhat.

Toalety, obchody, restaurace i hotely jsou v celém areálu až na několik výjimek zcela bezbariérové. Provozovatel se v návštěvním řádu hendikepovaným hostům omlouvá za to, že ne všechny regály v obchodech a samoobslužných restauracích jsou v dosahové vzdálenosti z vozíku. V případě potřeby lze požádat Cast Member o pomoc. Mechanický vozík je možno u vstupu do areálu i vypůjčit na kauci 150 €, ale jeho rezervaci nelze předem objednat.

Valná většina atrakcí povoluje doprovod asistenčních a vodicích psů na vodítku. S ohledem na udržení psí psychické rovnováhy se ovšem jejich vstup do některých částí důrazně nedoporučuje. Ačkoliv je v celém areálu úzkostlivě pěstěná parková úprava, vykonávání tělesných potřeb těchto psů na veřejnosti je všeobecně tolerováno a Cast Member se postarají o okamžitý úklid. Při vstupu do atrakcí, kam je psům vstup zakázán, však nesmí zůstat venku bez dozoru. Z právních důvodů mají Cast Member hlídání psů zakázáno.

Návštěva světa pohádek je nezapomenutelná a tolik bezbariérových atrakcí jinde v Evropě nenajdete. To není Matějská, tohle je prostě Disneyland.

(peš)

 

Zdroj: www.vozickar.com

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727