Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Bečov nad TeplouHrad a zpřístupněný zámek Bečov nad Teplou nejsou bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku mají možnost prohlídky exteriéru zámecké budovy, nádvoří a zahrad. Pomocí šikmé mobilní rampy mají možnost prohlídky místností v přízemí zámku s modelem hradu a zámku Bečov. Bariérou do místností barokního zámku je schodiště do prvního a druhého patra.

Návštěvníci vstupují do zámeckého areálu z města po rovině. Povrchy exteriéru zámku tvoří pravoúhlá dlažba v prostoru před bývalými hospodářskými stavbami, valounová dlažba na rampě do zahrady a zpevněný bílý písek v zahradě.

Prodejna vstupenek a publikací je v bývalé hospodářské budově naproti domu purkrabího. Při vstupu je nutno překonat 6 schodů nahoru. Místnost vedle prodejny vstupenek slouží zároveň jako výstavní síň dětských kreseb a místo s občerstvením. Z prodejny vstupenek lze jít přes chodbu na toalety.

Prohlídka zámeckých interiérů

Po předchozí dohodě jsou ve spolupráci se správou zámku Bečov realizovány prohlídky pro menší počet vozíčkářů. Při vstupu do areálu je tlačítko s logem vozíčkáře, kterým je možné přivolat personál zámku.

I. návštěvnický okruh - Relikviář sv. Maura

Expozice věnovaná relikviáři sv. Maura se nachází v prvním patře zámku. Návštěvníci přicházejí do zámku po mostě, na kterém prohlídka začíná. Pokud přijíždějí návštěvníci na vozíku, otevírá průvodce celou bránu. Jinak vstupují návštěvníci menší brankou, která je součástí zámecké brány. Vstup do schodišťové haly z průjezdu zámku umožňuje šikmá mobilní rampa. Následuje 12 + 5 + 10 žulových schodů, kterými se návštěvníci dostávají na podestu do prvního patra. Další pohyb jednotlivými místnostmi je bezbariérový. Po ukončení prohlídky se návštěvníci vracejí zpět po 10 + 5 + 12 žulových schodech do schodišťové haly v přízemí zámku a po 1 + 11 + 11 + 15 kamenných schodech sestupují do zahrady. Vozíčkáři se vracejí tou samou trasou, po které vjeli do zámku.

II. návštěvnický okruh - Zámecké interiéry

Expozice zámeckých interiérů se nachází ve druhém patře zámku. Prohlídka začíná na zámeckém mostě před vstupní bránou. Návštěvníci vjíždějí do průjezdu a pomocí šikmé mobilní rampy se dostávají do první místnosti věnované historii Bečovského hradu a zámku. Dominujícím exponátem je model hradu a zámku Bečov, díky kterému se návštěvníci obeznámí i s těmi částmi památky, které jsou v současné době nedostupné.Po prohlídce modelu a souboru portrétů majitelů Bečova se návštěvníci vracejí do prů- jezdu a po šikmé mobilní rampě vjíždí do schodišťové haly. V ní se nachází tři ze čtrnácti barokních jezdeckých portrétů římských císařů. Z haly vstupují návštěvníci po schodech dolů do knihovny, umístěné v polygonální věži na půdorysu bašty z třicetileté války. Vozíčkáři si mohou knihovnu prohlédnout i ze dveří do místnosti. Po prohlídce knihovny se návštěvníci vracejí do schodišťové haly.

Druhé patro zámku

Návštěvníci vystupují po 12 + 5 + 10 schodech na podestu prvního patra a následně po 13 + 5 + 13 schodech na podestu druhého patra. Návštěvníci postupně procházejí jednotlivými místnostmi a zámeckou kaplí, v které byl až do konce II. světové války umístěn relikviář sv. Maura. Vstupují-li do kaple vozíčkáři, otevírá průvodce obě křídla dveří. Prohlídka končí v schodišťové hale nahlédnutím do pokoje učitele hudby. Poté návštěvníci sestupují po 13 + 5 + 13 schodech do prvního patra a následně po 10 + 2 + 12 schodech do přízemí zámku. Běžní návštěvníci sestupují do zahrad po 1 + 11 + 11 + 15 schodech. Vozíčkáři opouštějí zámek průjezdem a zámeckým mostem.

Zámecká zahrada

Návštěvníci na vozíku se do zahrad dostávají s pomocí asistence kamennou rampou, umístěnou za domem purkrabího. Je pro ně zpřístupněn parter s oválným bazénem a oba partery pod zámeckým mostem. Odtud lze vejít do saly terreny, v které je lapidárium s uměleckými díly regionálních kamenosochařů. Další dvě zahradní terasy zůstávají pro vozíčkáře nedostupné. Na první, na které se během léta konají kulturní akce, se vystupuje po 15 žulových schodech. Na druhou, nacházející se v úrovni místnosti s modelem hradu a zámku, vede 12 žulových schodů. Nejvyšší zahradní terasa s oválným bazénem je pro návštěvníky prozatím uzavřena.

Bezbariérová toaleta chybí, na běžnou toaletu je nutné překonat 6 schodů nahoru. Další bariérou je velikost kabin a šířka vstupů.

Parkovat je možné na náměstí před vstupem do zámku.

Hrad a zámek Bečov

náměstí 5. května 13, 364 64 Bečov nad Teplou

Tel./fax: 353 999 394

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-becov.cz

www.castlebecov.eu

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727