Soubor sedmi benešovských šlechtických zámků postavených ve stylu tzv. saské renesance je vzájemně propojen původně krytou chodbou podél městské hradby až na pánskou oratoř farního kostela Narození Panny Marie. Přístupné jsou dva, Horní a Dolní zámek. Zámky nejsou bezbariérovou památkou. Návštěvníci na vozíku mají možnost prohlídky exteriérů paláců a jejich dvorů a nádvoří. Dostanou se do zámecké zahrady. Bariérou pro vstup vozíčkářů do Dolního zámku jsou schodiště a schody. Horní zámek zůstává pro vozíčkáře zcela nedostupný.
Soubor zámeckých budov byl postaven na jižním svahu nad řekou Ploučnicí. Povrchy cest ve městě a v zámecké zahradě tvoří čtvercová dlažba, na nádvoří je značně hrubá dlažba čedičová. Pohyb po ní i s ohledem na svažitý terén vyžaduje asistenci.
Prodejna vstupenek a publikací je v přízemí Horního zámku. Na nádvoří se bezbariérově vstupuje hlavní bránou. Vstup brankou pro pěší stranou od sou-soší Ukřižovaného vyžaduje překonání 3 schodů nahoru. Návštěvníci procházejí přes nádvoří. Do chodby se zámeckým lapidáriem vstupují přes 1 schod. Chodbu dělí ještě 1 schod nahoru. Následný pohyb do prodejny vstupenek a publikací je bez bariér. Naproti místnosti prodejny vstupenek je umístěna galerie sezónních výstav.
Horní zámek
Expozice Horního zámku v prvním a druhém patře je pro návštěvníky na vozíku zcela nedostupná. Bariérou je vřetenové schodiště umístěné v polygonální schodišťové věži.
První patro
Do schodišťové věže se vstupuje z nádvoří přes zvýšený práh. Následuje 24 schodů do prvního patra. Do první ze tří obytných místností rodiny Salhausenů se vstupuje přes zvýšený práh. Místnosti jsou řazené za sebou. Dnes jsou v nich vystaveny sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Ústí nad Labem z období gotiky až do 19. století. Pohyb místnostmi je bezbariérový. V poslední místnosti, sloužící jako ložnice, lze nahlédnout do věže, původně součást městského opevnění. Z věže bylo možné vyjít do ložnice ve druhém patře.Po prohlídce se návštěvníci přes zvýšený práh první místnosti vracejí na schodiště a pokračují do druhého patra zámku.
Druhé patro
Pro vstup do druhého patra je potřebné překonat dalších 21 schodů a zvýšený práh. I zde mají návštěvníci před sebou tři místnosti, v níž mají možnost nost obeznámit se s bytovou kulturou období renesance a baroka. V poslední místnosti, opět ložnici, je dochován prevét. Po prohlídce třetí místnosti se návštěvníci vracejí do místnosti první a z ní vstupují 1 schodem dolů do místnosti severní věžovité přístavby paláce, v níž bydleli kapucíni, vypomáhající benešovskému faráři. Po prohlídce Kapucínské místnosti se návštěvníci vracejí do první síně, přes práh vstupují na schodiště a po 21 + 24 schodech sestupují do přízemí paláce a přes práh na nádvoří.
Dolní zámek
Expozice Dolního zámku umístěné v jeho přízemí a v prvním patře nejsou bezbariérově dostupné. I v tomto případě jsou bariérou schody a v přízemí zvýšené kamenné prahy mezi jednotlivými místnostmi.
Přízemí zámku
Návštěvníci vstupují na zámecké nádvoří přes zvýšený práh. Na nádvoří se nachází kašna a uprostřed ní kopie bronzové sochy Tritona od Adriana de Vriesa. Přes 3 + 2 schody nahoru vystupují návštěvníci do přízemí zámku. Zde se nacházely místnosti hospodářského charakteru. Pouze první z nich má charakter slavnostní jídelny. Při prohlídce místností je potřebné počítat se zvýšenými prahy. Obě místnosti bývalého vězení, dnes s vystaveným souborem Žitavské fajánse, mají zvýšené podlahy o úroveň 1 schodu. Portály mají šířku pouze 60 cm. Obě místnosti lze obejít a je možné do nich alespoň nahlížet.
První patro zámku
Místnosti prvního patra sloužily jako obytné. Vstupuje se do nich z mázhausu, po 25 schodech zakřiveného schodiště. Návštěvníci vstupují do haly, z níž se přechází do celkem šesti místností zařízených dle historických inventářů dobovým nábytkem ze zámků severních a západních Čech. I když není mobiliář původní, velice pravdivě přibližuje bydlení v období pozdního baroka. V případě potřeby otevírá průvodce obě křídla dveří. Po prohlídce poslední místnosti vstupují návštěvníci do haly a z ní po 25 schodech sestupují do mázhausu. Dále sestupují po 2 + 3 schodech na nádvoří. Přes zvýšený práh vycházejí na náměstí před zámek, kde prohlídka končí.
Toalety jsou na nádvoří Horního zámku. Bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře je součástí dámských toalet. Do pánských toalet umístěných v suterénu budovy se sestupuje po 17 schodech. V případě, že by byla bezbariérová toaleta nefunkční, lze použít bezbariérovou toaletu na železniční stanici Benešov nad Ploučnicí. Je uzamčena, klíč je k dispozici v prodejně jízdenek železniční stanice.
Parkovat lze na náměstí před Dolním zámkem a na parkovišti jižně od zámecké zahrady.
Zámek Benešov nad Ploučnicí
Zámecká 51, 407 22 Benešov nad Ploučnicí
Tel.: 412 586 575 Tel./fax: 412 586 795