Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Bezděz - zřícenina hraduHrad Bezděz je pro návštěvníky na vozíku zcela nedostupnou památkou. Návštěva hradu vyžaduje fyzicky zdatné návštěvníky. Hlavní a prozatím nepřekonatelnou bariérou je přístupová cesta, mimořádně strmá, v několika místech erodovaná na skálu, členěná několika kamennými schodišti. Hrad Bezděz není přístupný ani terénním vozidlem.

Z obce Bezděz vede k první hradní bráně v podhradí pevná rovná do kopce zvedající se cesta (cca 800 metrů). Povrch komunikace od první bráně ke hradu má zcela jiný charakter. Cesta k prodejně vstupenek (cca 800 metrů) je strmá. Od druhé brány je místy erodovaná na skalní podloží. Z důvodu lepší přístupnosti byli do ní v prostoru druhé brány a za ní vložené schody. Téměř všechny zpřístupněné prostory hradu jsou dostupné hrubými kamennými schodišti se schody nestejné výšky, nebo dřevěnými schodišti. Na vyhlídku v hlavní věži a do podstřeší purkrabského paláce lze vystoupat po točitém schodišti. Prohlídka je volná. Větším skupinám podá průvodce výklad.

Prodejna vstupenek a publikací je v prostoru barokního bastionu na severním okraji hradu. Z přístupové cesty se k ní vystoupá po 7 schodech.

Prohlídka hradu

Návštěvníci vcházejí do hradu hlavní bránou. Vystupují za ní 1 schodem nahoru a ocitají se na nádvoří s kaplí Archanděla Michaela a královským palácem vlevo a purkrabským palácem vpravo.

Kaple archanděla Michaela

Do kaple vstupují návštěvníci po 13 schodech nahoru. Vcházejí do krátké arkádové chodby a z ní 2 schody nahorudo kaple.

Královský palác

Z nádvoří 4 schody nahoru nebo z kaple sestoupením po 8 schodech dolů vstupují návštěvníci do královského paláce. I mezi jednotlivými místnostmi přízemí paláce jsou bariéry 1 - 2 schodů.

Purkrabský palác

Na konci nádvoří po 12 nerovných schodech vystupují návštěvníci na můstek k purkrabskému paláci. Do paláce se vchází po 3 schodech nahoru. Do podstřeší vede 29 točitých schodů a 3 schody rovné.

Manské domy

Kolem hradní cisterny lze po 9 schodech sestoupit na zadní dvůr se severním a jižním manským palácem. Jižní manský palác bude po zastřešení a zakonzervování od roku 2010 dostupný.

Velká věž

Ke vstupu do Velké věže použijí návštěvníci schodiště z 19. století, přiléhající ke královskému paláci. Stoupají po 37 + 1 schodu nahoru až na terasu před věží. Po 14 schodech nahoru se dostávají do věže a následně po 20 + 24 + 25 + 14 točitých schodech do romantické pseudogotické síně v pátém patře. Z pseudogotické síně zbývá posledních 26 schodů na samý vrchol Velké věže s výhledem do širokého Máchova kraje.

Toalety jsou k dispozici pouze suché, dámské i pánské.

Parkovat lze na parkovišti v obci, z kterého se jde na hrad pěšky.

Hrad Bezděz

Bezděz čp. 3, 472 01 Doksy

Tel./fax: 487 873 131

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.hrad-bezdez.eu/  

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727