Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Veltrusy a krajinářský park kolem něj jsou pro návštěvníky na vozíku pouze částečně přístupné. Hlavní bariérou prohlídky zámku prvního patra jsou vnější a vnitřní schodiště. Bariérou prohlídky pavilónů v parku je jejich umístění na vyvýšeninách, aby alespoň částečně dominovaly v zdejším rovinatém terénu. Celý zámecký areál byl během povodní v roce 2002 těžce poškozen. Zámek a park jsou průběžně obnovovány, tomu jsou podřízeny i prohlídky zámku. Zámek je prezentován jako šlechtické sídlo v obnově.

Zámek Veltrusy se nachází v jižní části rozsáhlého krajinářského parku. Návštěvníci na vozíku vjíždějí do areálu parku od jihu hlavní bránou z obce Veltrusy nebo od kempu Obora, případně vstupem do letního kina (Dórský chrám, Chrám přátel zahrad a venkova). Většina cest a stezek v parku je upravena tak, aby byla vhodná i pro vozíčkáře. Hlavní osová komunikace od Červeného mlýna k zámku a ke kempu je pokryta asfaltem. Stezky v parku, kolem zámku a na zámeckém čestném dvoře jsou vysypány jemným bílým dusaným štěrkem. Pěšiny vzdálenějších částí parku mají hrubší povrch místy s vyježděnými kolejemi.

Prodejny vstupenek a propagačních materiálů jsou v severozápadní hospodářské budově, špejcharu, nalevo od ohrady s alegoriemi dvanácti měsíců a čtyř ročních období. Vstup do prodejen je bezbariérový.

Prohlídka zámku

Expozice zámku nepřibližuje letní rezidenci Chotků i s jejím barokním zařízením. Zámek je v dlouhodobé rekonstrukci. Návštěvníkům je během prohlídky ukázáno, jak rekonstrukce probíhá a co vše je potřebné udělat, aby se památka zaskvěla ve své původní kráse. Návštěvníci vstupují do zámku východním průjezdem. Vcházejí do chodby s ukázkami restaurování kamene. Vlevo, prostřed chodby, je schodiště. Návštěvníci jdou po 6 + 19 schodech do prvního patra a poté do hlavního sálu. Z hlavního sálu přechází do severozápadního a následně jihozápadního křídla. V jednotlivých místnostech jsou přiblížené postupy rekonstrukce a restaurování. Samostatná část prohlídky je věnovaná obnově parku a jeho staveb. Poslední místnost jihozápadního křídla nabízí výsledek obnovy, historickým mobiliářem zařízený pánský pokoj. Z pánského pokoje vcházejí návštěvníci do hlavního sálu. Poté po 19 + 6 schodech sestupují do chodby v přízemí. Z ní, bez bariér, vstupují do místností severovýchodního křídla, aby se přes ně dostali do mušlového pokoje a dál do saly terreny pod hlavním sálem, kde prohlídka končí.

Zámecké zahrady

Expozice zámeckých zahrad je umístěna v bývalých zámeckých zahradách a zahradních objektech, umístěných jihovýchodně a jihozápadně od zámecké budovy.

Oranžérie

Prohlídkový okruh „Historické skleníky v zásobním zahradnictví“ začíná na nádvoří zámku. Návštěvníci na vozíku projíždějí parkem k bývalé otevřené jízdárně, v roce 1740 přestavěné na oranžérii. Vstup do ní je bezbariérový. Oranžérie je místem konání sezónních výstav výtvarného umění a architektury.

Zámecké skleníky

Po prohlídce oranžérie pokračuje prohlídka květné a zásobní zahrady a skleníků tvořených velkým skleníkem na horní terase, objektem tzv. saly terreny a malým skleníkem, tzv. množárnou. Návštěvníci na vozíku se bez pomoci dostanou pouze do horní části zahrady na horní terase. Vlastní skleníky zůstávají pro ně nedostupné. Komunikace v nich jsou příliš úzké. Do množárny se navíc sestupuje po drobných schůdcích. Do všech skleníků s dochovanými pěstebními stoly a klasicistními litinovými kamny lze nahlédnout. Na konci horní terasy je umístěna tzv. sala terrena, místo určené k posezení během letních dní. Vozíčkáři se k ní bez problémů dostanou. Na trelážích podél zdí by časem měla rozkvést popínavá růže Gräfin Chotek, vyšlechtěná Hermanem Kiesem v roce 1911 pro Marii Henrietu Chotkovou. Do spodní části zásobní a květné zahrady se sestupuje po 10 schodech. I květná zahrada sloužila k odpočinku. Proto zde nechybí fontána. Po prohlídce spodní části zahrady se návštěvníci vracejí zpět na horní terasu, poté k zámku, kde u saly terreny prohlídka zahrad a skleníků končí.

Zámecký park

Romanticko-klasicistní přírodně krajinářský park zámku Veltrusy se rozkládá na ploše 280 ha. Od 90. let 18. století v něm bylo vybudováno několik romantických, klasicistních a empírových staveb. Část z nich se dochovala a je alespoň zvenčí přístupná i návštěvníkům na vozíku. V rámci připravovaného projektu obnovy parku se počítá s jejich celkovou obnovou, případně i rekonstrukcí. Současně by se měla zlepšit dostupnost parku jak pro běžné návštěvníky, tak pro rodiče s kočárky a vozíčkáře. Obnovy by se měla dočkat i vodní síť Mlýnského kanálu a jeho ramen, aby byla opět možná plavba lodičkami v dlouhém úseku mezi Laudonovým pavilónem a Egyptským kabinetem.

Laudonův pavilón

Vybudován byl na hrázi nad Mlýnským kanálem a sloužil zároveň jako stavidlo. Jeho komplexní obnova byla ukončena v roce 2008. Pro vozíčkáře je pavilón nepřístupný. Lze si ho prohlédnout s odstupem, např. z parkoviště před kempem Obora. Přístupová cesta k pavilónu po hrázi není uzpůsobena pro pohyb turistů na vozíku.

Pavilon Marie Terezie

Patří k hůře dostupným stavbám. Umístěn je v severní části zámeckého areálu před Červeným mlýnem. Poslední úsek přístupové komunikace má charakter polní cesty s vyježděnými kolejemi.

Pseudogotický Červený mlýn

Umístěn je na severním okraji parku nalevo od osové spojnice. Červený mlýn, adaptovaný na domov důchodců, si lze prohlédnout pouze zvenčí. Sfinga - Egyptský kabinet Od Červeného mlýna se lze k zámku vrátit okružní alejí podél Mlýnského kanálu. Povrch cesty má hrubší povrch bez vyježděných kolejí. Těsně za Červeným mlýnem prochází cesta přes most Emissarius se sochou sfingy. Nedaleko stojící torzo Egyptského kabinetu s dochovanými suterény, přístupnými úzkým schodištěm, není pro vozíčkáře dostupné.

Prohlídka podzemních prostor

Egyptského bude možná z lodičky po rehabilitaci kanálu a jeho ramen. Chrám přátel zahrad a venkova Vystavěn byl na vyvýšené terase nad Mlýnským kanálem. Přístup z parku po svahu nahoru není pro vozíčkáře ideální. Chtějí-li si vozíčkáři pavilón prohlédnout, je lepší k němu přijít od letního kina. Cesta po zatravněném pravidelně sekaném povrchu v místech bývalé cesty je v rovině. Na ochoz kolem chrámu se vystupuje po 7 schodech nahoru. Díky velkým oknům, přes které je do chrámu vidět, není nutné vycházet na ochoz.

Dórský pavilón

Je umístěn na hraně zemního valu východně od daňčí obory poblíž letního kina. Úzká neudržovaná pěšina brání, aby si ho vozíčkáři prohlédli z bezprostřední blízkosti. Dostačující je pohled od paty zemního valu, na němž byl pavilón postaven. Do interiéru otevřeného pavilónu bez vnitřního jádra vedou 2 schody nahoru.

Toalety jsou umístěny ve východním hospodářském křídle, v pravé části čestného dvora. Bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře je součástí jak dámských tak pánských toalet.

Uvnitř zámeckého areálu, cca 100 metrů od nádvoří, je vyhrazené parkoviště pro řidiče se sníženou pohyblivostí. Z parkoviště lze bez pomoci druhé osoby vejít na nádvoří a do okolí zámku po rovných a částečně asfaltových cestách. Parkovat lze i u kempu Obora (odbočka vlevo z křižovatky silnice č. 608 ze směru od Prahy), odkud lze přejít po rovné asfaltové cestě k zámku a do zámeckého areálu.

Zámek Veltrusy

Ostrov 59, 277 46 Veltrusy

Tel.: 315 781 146 Fax: 315 781 144

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-veltrusy.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727