Hrad Veveří není bezbariérovou památkou. Vzhledem k tomu, že jde o objekt středověkého stáří, při jehož výstavbě se kladl důraz na bezpečnost a nepřístupnost, samostatná návštěva vozíčkářů bez asistence se minimálně do ukončení dlouhodobé rekonstrukce nedoporučuje. Jsou-li vozíčkáři se skupině přátel nebo s asistencí, mají možnost prohlídky nádvoří a exteriérů hradu. Hygienické zázemí umožňuje účast na zdejších kulturních akcích, pořádaných v otevřeném příhrádku a v případě zhoršeného počasí ve víceúčelovém sálu bývalých koníren, rovněž v prostoru příhrádku.
Prohlídce paláce s břitovou věží brání bariéra schodišť a schodů. K hradu Veveří vedou dvě přístupové cesty. Pro vstup návštěvníků na vozíku je jednodušší cesta od kostelíka Nanebevzetí Panny Marie. Náročnější je přístup od jihu, od zastávky autobusů, od které je nutno překonat prudký svah k jižní bráně, dlážděný drobným kamením. Přístupová cesta od západu je asfaltová. Návštěvníci vstupují do hradu první bránou. Povrch dolů klesající cesty v obranném koridoru mezi obrannými věžemi je rovný. Pro pohyb vozíčkářů je nejobtížnější povrch středního hradu. Cesta krytá značně hrubým štěrkem klesá poměrně prudce. Stojí-li návštěvníci v horní části nádvoří, za druhou bránou, jsou ve výšce střech dolního paláce s břitovou věží. Od druhé brány vpravo lze přejít do tzv. příhrádku. Vzhledem k tomu, že příhrádek je nejvýše položenou částí hradu, stoupá cesta nahoru. Její povrch je rovný, pevný, sypaný hrubším štěrkem. Dostanou-li se vozíčkáři za jižní bránu, pohybují se po relativně rovném povrchu. Pouze v průjezdu palácem s břitovou věží, provizorně vysypaným štěrkem, se stoupá mírně do svahu na arkádové nádvoří. Vchází-li návštěvníci do hradu od kostelíka Nanebevzetí Panny Marie, doporučuje se jim odchod jižní bránou, aby se vyhnuli stoupání nahoru přes střední hrad. Vzhledem k tomu, že přístupová cesta k hradu je dlážděna pouze v úseku, který je ve správě NPÚ, zůstává nejspodnější a nejstrmější úsek nad parkovištěm sypaný jemným bílým štěrkem. Tomuto úseku je potřebné věnovat zvýšenou opatrnost. Na hraně dlážděné cesty, na níž se napojuje štěrkovitý povrch, je rigol pro odtok dešťové vody. Mezi západní a jižní bránou byla v bývalém příkopu zřízena spojovací pěšina. S ohledem na prudkost stoupání případně klesání její trasy, není vhodná pro pohyb na vozíku.
Prodejna vstupenek je v paláci s břitovou věží, v bývalé kanceláři panství Veveří. Vstupuje se vpravo, 1 schodem nahoru a 1 dolů.
Ochozy mezi věžemi příhrádku
Na ochozy příhrádku se vystupuje věží s točitým schodištěm. Návštěvníci vstupují do věže po 1 + 1 schodu. Následně vystupují po 18 + 13 schodech dřevěného vřetenového schodiště do výšky krovu konírny, víceúčelového sálu. Po překonaní posledních 20 točitých schodů se dostávají na ochoz. Pokračují-li vpravo, dostanou se po rovině k malé hranolové věži nad příkopem. Pokračují-li vlevo, dostanou se k velké hranolové věži. V jejím interiéru se vystupuje po 2 + 6 schodech nahoru a vychází se z ní 1 schodem dolů. Do poslední branné věže se schází 6 schody dolů. Z ochozu příhrádku je výhled na západní předhradí Veveří.
Prohlídka paláce s břitovou věží - Jak se budí hrad
Pro návštěvníky byly částečně zpřístupněny místnosti palác s břitovou věží. Instalace s názvem „Jak se budí hrad“ přibližuje znovuoživení hradu. Prohlídka začíná v průjezdu palácem s břitovou věží. Návštěvníci vstupují 1 schodem nahoru do arkádové chodby. Chodbou, druhotně probouranou v síle zdiva obranné věže, vstupují do jeho suterénu, zpřístupněného původně otvorem ve výšce 9 metrů. Po prohlídce bývalé hladomorny se vracejí na arkádovou chodbu. Po dokončení obnovy gotické kaple sv. Prokopa budou návštěvníci pokračovat arkádovou chodbou, aby do ní mohli nahlédnout, a následně do ní vstoupit.
První patro paláce
Prohlídka pokračuje v prvním patře, kam návštěvníci vystupují po 14 + 10 schodech. Pohyb v reprezentačních a obytných místnostech hradu, zařízených původním nábytkem i nábytkem z Křivoklátu a Konopiště, je bez bariér. Posledními místnostmi v patře, kterými návštěvníci procházejí, jsou dvě kanceláře vybudované nad přepažením gotické kaple. Po jejich prohlídce vstupují návštěvníci do arkádové chodby a přes zvýšený práh na vyhlídkovou terasu na místě gotického Přemyslovského paláce.
Druhé patro paláce a krovy
Z prvního patra vystupují návštěvníci po 15 + 15 schodech do druhého patra. Zde se nachází výstavní sál, v němž se konají sezónní výstavy. Po prohlídce vystupují návštěvníci po 1 + 19 schodech do krovu paláce obnoveného v posledních pěti letech. Mimořádně náročná obnova zachovala maximum původní hmoty krovu. Po prohlídce sestupují návštěvníci po 19 + 1 schodu do druhého patra, po 15 + 15 schodech do prvního patra a po 10 + 14 schodů do přízemí. Po 1 schodu dolů sestupují z arkádové chodby do průjezdu, kde prohlídka končí.
Černá kuchyně
Umístěna je v paláci s břitovou věží. Vstupuje se do ní z průjezdu, po 1 schodu nahoru. V černé kuchyni, využívané prozatím jako galerie, mohou návštěvníci obdivovat výlevku, dvojici chlebových pecí a krb s rošty.
Galerie
Umístěna je v místnosti sousedící s prodejnou vstupenek a publikací. Vstupuje se do ní přes nízký dřevěný práh.
Anglický trakt
Anglickým traktem se pouze prochází. Po 6 + 17 + 2 schodech dolů se sestupuje do tzv. přemyslovského sklepení, částečně vysekaného do skály.
Lapidárium - Zadní palác
Hradní lapidárium s expozicí kamenných architektonických článků je umístěno v sále Zadního paláce. Vstup do lapidária je bezbariérový. Další část lapidária je umístěna v arkádové chodbě romantické vyhlídkové terasy na nádvoří paláce s břitovou věží.
Prachová věž
Umístěna je v nejzadnější části hradu. Návštěvníci vystupují po 12 + 12 dřevěných schodech do věže, v ní po 1 + 18 točitých dřevěných schodech stoupají na její vrchol. Vinný sklípek Umístěn je v suterénu pod prostorem bývalé kovárny. Vstupuje se do něj přes zvýšený práh.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel je umístěn v předpolí hradu, na místě zaniklé středověké vesnice. Do ohrazeného areálu se vstupuje přes zvýšený práh. Do kostela je vstup bezbariérový.
Na hradě Veveří byly instalovány dvě bezbariérové toalety upravené pro vozíčkáře. Nacházejí se v jižní hospodářské budově středního hradu. V bezprostřední blízkosti jsou umístěny běžné toalety.
Parkovat lze na parkovištích před západní bránou a v údolí pod hradem pod jižní bránou. Navštíví-li hrad vozíčkáři se skupinou přátel, doporučuje se při příjezdu zaparkovat na horním parkovišti a pak po vystoupení vozíčkářů sjet s autem na dolní parkoviště.
Hrad Veveří
664 71 Veverská Bítýška
Tel.: 549 420 164