Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Abilympijský zpravodaj č. 1/2013, strana 4
 
„Kde jen ta keška může být?“
 
Letošní turistický seriál začíná netradičně. Přibližuje aktivitu, kterou se už nechalo v pozitivním slova smyslu nakazit mnoho turistů: geocaching. Zároveň s tím zavítáme do Plzně, kde se skupina mladých lidí s podporou jednoho agilního občanského sdružení rozhodla „zpřístupnit“ tuto veskrze zajímavou „hru“ také vozíčkářům.

Geocaching spočívá v hledání tzv. kešek, většinou malých umělohmotných schránek. Skrývají se ponejvíce mimo značených turistických cest i cest obecně prakticky kdekoliv: ve skalním otvoru, pod listím, pod můstkem, ve stavební navážce, … Místa úkrytu by každopádně měla být určitým způsobem zajímavá či zvláštní, ovšem turisty (dosud) opomíjená. Schránky se ale dají vypátrat také na frekventovaných místech.

Úspěšné hledání předpokládá dvě nezbytnosti: zeměpisné souřadnice příslušné „kešky“ a GPS navigaci. Jako „potvrzení návštěvy“ většinou „kačeři“, tedy hledači „kešek“, zanechávají v tzv. logbooku svůj podpis. Nepsaná pravidla této záliby mj. doporučují, aby co nejvíce schránek obsahovalo nějakou drobnost jako dárek. Tu si může nálezce ponechat, nebo ji přemístit do jiné „kešky“, zároveň by tam měl zanechat nějakou „památku“ na sebe.

Geocaching pro vozíčkáře je vzhledem k jejich postižení omezen na pohyb v terénu kategorie 1 (nejnižší = nejsnadnější z pětibodové stupnice obtížnosti terénu), což jsou silnice, chodníky, zpevněné rovné cesty s maximálním sklonem 10 procent vč. parkových, lesních apod., a to i s turistickým značením. V přístupu ke schránce by neměly bránit překážky jako obrubníky, díry, kořeny apod., měla by být 60 až 100 centimetrů nad zemí a maximálně 150 metrů od nejbližšího parkoviště. V té souvislosti je dobré doplnit informaci, že žádný seznam bezbariérových „kešek“ dosud neexistuje.

Lucky kolečka je neziskovka, kde se nápad rozšířit svoje sportovní aktivity pro vozíčkáře o geocaching zrodil. Z toho důvodu se rozhodla podpořit projekt Geocaching pro vozíčkáře aneb bezbariérová turistika, který autoři přihlásili do programu Nadace O2 Think big. Realizace projektu byla zahájena loni zjara po jeho výběru mezi nejlepší s právem poskytnutí finančních prostředků. Z nich se zakoupily dotykové navigační GPS přístroje, které mohou snadno ovládat i kvadruplegici.

Na první geocachingový výlet se turisté vypravili 3. listopadu do okolí Velkého Boleveckého rybníka na severním okraji západočeské metropole do míst, kde byla v roce 2011 otevřena třetí speciálně značená vozíčkářská trasa z projektu KČT Turistika pro všechny – viz velký snímek. K úplné spokojenosti sice scházelo pěkné počasí, ale bezmezné nadšení z vypátrání několika „kešek“ bylo tím nejlepším důkazem o kroku správným směrem.

Do konce března, kdy má projekt zároveň i skončit, chtějí místní „kačeři“ vyrazit za „keškami“ ještě dvakrát. Projekt vyvrcholí slavnostním večerem, při němž jmenované sdružení převezme zakoupené dotykové navigace. Ale konec projektu nebude pro „kačeří“ partu znamenat konec jejich geocachingových putování – každý měsíc plánuje jedno, nejprve v nejbližším okolí města. A bude-li dostatečný zájem, lze v budoucnu zaslechnout vozíčkářská zoufání podobná tomu z titulku i následnou radost také v jiných místech po území celého státu.

Bližší podrobnosti o této zajímavé a hlavně „zdravé“ zálibě jsou uvedeny  na několika webech, především na oficiálním www.geocaching.com, kde je možné si zvolit i český text. Z tuzemských to jsou třeba www.geocaching.cz (na něm lze mj. zjistit případnou existenci nějakého bezbariérového geocachingového stanoviště ve zvoleném prostoru) nebo cs.wikipedia.org/wiki/Geocaching. Sdružení Lucky kolečka se prostřednictvím internetu představuje na adrese www.luckykolecka.cz.

Zdroj: Abilympijský zpravodaj č. 1/2013, strana 4

Lucky kolečka
Foto: www.luckykolecka.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727