Abilympijský zpravodaj č. 1/2013, strana 1
Euroklíč je zdarma v pěti krajích, mohou ho získat i rodiny s malým dítětem
Pardubický kraj je zatím posledním, který se zapojil do dlouhodobého projektu zavádějícího v Česku euroklíč. Ten realizuje Národní rada osob se zdravotním postižením ve spolupráci s Evropským institutem pro udržitelný rozvoj. Pomůcku si může pořídit držitel průkazu TP, ZTP a ZTP/P, diabetik, stomik a onkologický pacient; zapůjčit si ji mohou rodiče dítěte do tří let. Euroklíčem lze odemknout veřejná místa osazená eurozámkem: jde hlavně o bezbariérové toalety, ale také o výtahy a schodišťové plošiny.
Zatím je pomůcka poskytována zdarma jen ve Středočeském, Plzeňském, Olomouckém, Jihomoravském a Pardubickém kraji. Hlavní příčinou této situace je neochota některých krajských úřadů poskytnout potřebné finance. Obecně platí, že tam, kde se podařilo získat peníze z Evropské unie, krajských rozpočtů nebo od ministerstva pro místní rozvoj, je počet eurozámků i euroklíčů výrazně vyšší než jinde. Někteří provozovatelé však instalují eurozámky u toalet na vlastní náklady. „Z firem a společností, které jsou k našemu projektu velmi vstřícné, mohu zmínit třeba Agip – dceřinou společnost firmy Eni, Ahold – provozovatele obchodního řetězce Albert, dále Baumax, Benzinu, Čepro – provozovatele čerpacích stanic EuroOil, Kaufland, OBI, OMV, Pap Oil, Tesco či Vena-trade,“ informoval Pavel Hříbek, předseda Evropského institutu.
Na začátku ledna byl v Česku instalován eurozámek asi na 360 místech. Jde hlavně o čerpací stanice, nákupní centra, supermarkety, úřady, nemocnice, školy, restaurace, autobusové stanice či divadla. Postupně roste i počet uzamčených bezbariérových toalet na železnici. Prvý eurozámek funguje od března 2008 na vlakovém nádraží ve Strančicích u Prahy. Následovaly Mariánské Lázně, Rumburk, Klášterec nad Ohří, Benešov, Poděbrady, Senohraby, Kolín, Příbram, Dobřichovice, Lysá nad Labem, Vlašim, Kladno, Zruč nad Sázavou, Čerčany, Jindřichův Hradec, České Velenice, Praha-Čakovice, Praha-Dejvice a Chrudim. Inspirativně se zachoval Český Krumlov. Město v létě 2009 nakoupilo euroklíče, které poskytlo zdarma držitelům průkazu ZTP/P, a eurozámky, které nechalo instalovat u veřejných toalet. Zanedlouho se objevili následovníci. „V Bruntálu a Hlučíně vše zorganizoval výrobce slaných tyčinek Michal Havlík, který od začátku podporuje projekt i v celostátním měřítku. V Třebíči nám zase dveře na radnici otevřel bývalý extraligový hokejista Tomáš Zelenka,“ sdělil Hříbek.
Rodičům či osobám pečujícím o dítě do tří let euroklíč zapůjčuje Síť mateřských center, která má víc než 300 poboček po celé republice. Zejména nové bezbariérové toalety totiž bývají vybaveny přebalovacím pultem, jsou dostatečně prostorné k zaparkování kočárku a bývají na lepší hygienické úrovni než běžná WC. Není tedy důvod, aby euroklíč sloužil jen zdravotně postiženým lidem.
Pomůcka pochází z Německa, kde ji v polovině 80. let vymyslel a zhotovil Martin Dederichs, původním povoláním bezpečnostní technik. Kromě Německa je nejvíc rozšířena v Rakousku, Švýcarsku a Skandinávii. Pokud jde o Česko, shrnul Hříbek letošní záměry takto: „Budou-li schváleny příslušné dotace, chceme zahájit distribuci euroklíče v Praze a pokračovat v těch krajích, kde jsme už projekt zahájili.“
Komplexní informace jsou zveřejněny na stránkách www.euroklic.cz. Na dotazy odpoví Pavel Hříbek na e-mailu
(pel)
Zdroj: Abilympijský zpravodaj č. 1/2013, strana 1
Podpořte nás
Mapa bariér
Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:
- jak předcházet vzniku architektonických bariér,
- jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
- na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.
Více na www.mapabarier.cz.
Euroklíč je zdarma v pěti krajích, mohou ho získat i rodiny s malým dítětem
- Napsal Roman